Faktura za transakcję krajową w walucie obcej a podatek VAT
2013-10-18 13:35
Faktura za transakcję krajową w walucie obcej a podatek VAT © apops - Fotolia.com
Przeczytaj także: Oszustwa podatkowe nie pozbawiają prawa do korygowania VAT
Ustawy, czy to o podatkach dochodowych, czy też o podatku od towarów i usług nie zawierają żadnych przepisów, które zabraniałyby wystawiać faktury dotyczące transakcji krajowych w walutach obcych. Niemniej trzeba pamiętać tutaj o wymogach nałożonych przez ustawodawcę w zakresie wystawiania faktur je dokumentujących, a dokładniej elementów, jakie faktura taka winna zawierać.Trzeba bowiem pamiętać, że w polskim systemie podatkowym rozliczenia podatków następują w złotych polskich. Co za tym idzie, występuje konieczność prawidłowego przeliczenia wartości wyrażonych w walutach obcych na złotówki, przy czym niekiedy przeliczenia takiego należy dokonać już na etapie wystawiania faktury.
Obowiązek, o którym mowa wyżej, dotyczy zawartego ma fakturze podatku VAT. Zgodnie bowiem z §5 ust. 7 rozporządzenia Ministra Finansów m.in. w zakresie wystawiana faktur, kwoty podatku wykazuje się w złotych bez względu na to, w jakiej walucie określone są kwoty w fakturze. Kwoty wykazywane w fakturze zaokrągla się do pełnych groszy, przy czym końcówki poniżej 0,5 grosza pomija się, a końcówki 0,5 grosza i wyższe zaokrągla się do 1 grosza.
Co za tym idzie, wystawca faktury musi pamiętać, aby każdorazowo przeliczać wartość chociażby samego podatku na złote, jeżeli ten na fakturze występuje.
fot. apops - Fotolia.com
Faktura za transakcję krajową w walucie obcej a podatek VAT
Ważne przy tym jest, wg jakiego kursu takiego przeliczenia dokonać. Nie jest to bowiem kurs dowolnie przez strony przyjęty. Zasady przeliczania wykazanych na fakturach kwot zawiera art. 31a ustawy o VAT.
Przydatne linki:
- Faktura walutowa
- Faktura zaliczkowa - walutowa
- Faktura końcowa walutowa
Niemniej sam ustawodawca dopuszcza wystawienie faktury przed powstaniem obowiązku podatkowego (tym bowiem nie zawsze jest dzień wykonania usługi czy dostawy towaru bądź dzień wystawienia faktury; art. 19 ustawy o VAT zawiera wiele wyjątków od zasady podstawowej). Jak w takim przypadku się zachować przy przeliczaniu podatku wyrażonego w walucie obcej na złote? Otóż jeżeli podatnik wystawia fakturę przed powstaniem obowiązku podatkowego, a kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są określone na tej fakturze w walucie obcej, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia faktury. Można tutaj także zastosować kurs opublikowany przez Europejski Bank centralny na zasadach określonych wyżej (tj. opublikowany na ostatni dzień poprzedzający dzień wystawienia faktury).
Warto wiedzieć
Ustawodawca wymaga jedynie, aby na fakturze walutować na złote polskie został przeliczony sam podatek wg właściwego kursu. Nie ma jednak przeszkód aby przeliczenia takiego dokonać także w stosunku do wartości netto czy brutto.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)