Spotkanie biznesowe: usługi gastronomiczne a przychód pracownika
2013-10-17 13:28
Spotkania biznesowe a przychód pracownika © Photographee.eu - Fotolia.com
Przeczytaj także: Spotkanie służbowe: poczęstunek a przychód pracownika
Generalna zasada dotycząca przychodów ze stosunku pracy, wyrażona w w art. 12 ust. 1 ustawy o PDOF, nakazuje opodatkować wszelkiego rodzaju przysporzenia (za wyjątkiem zwolnionych od opodatkowania), jakie pracownik uzyskuje od swojego pracodawcy w związku z łączącym ich stosunkiem pracy. Wśród nich ustawa wymienia również wartość nieodpłatnych świadczeń, które pracownik uzyskuje z tytułu zatrudnienia przez pracodawcę.Niemniej spotkania służbowe, jakie pracownicy spółki odbywają w różnego rodzaju lokalach, należy rozpatrywać jako element pracy tych osób oraz realizację ich obowiązków służbowych. Wobec tego podmiotem uzyskującym korzyść z tego tytułu jest pracodawca ponoszący koszty tego spotkania. Uczestnicząca w spotkaniu osoba wykonująca swoje obowiązki zawodowe nie uzyskuje z tego tytułu żadnego przysporzenia o charakterze osobistym, nie występuje bowiem w charakterze prywatnym, ale jako reprezentant spółki. W takim przypadku spotkanie odbywające się w lokalu, któremu towarzyszy zakupiona usługa gastronomiczna ma na celu stworzenie odpowiedniej oprawy spotkania, sprzyjająca omówieniu spraw służbowych, a nie realizację indywidualnych potrzeb pracownika.
fot. Photographee.eu - Fotolia.com
Spotkania biznesowe a przychód pracownika
W efekcie obciążające spółkę koszty spotkań z kontrahentami o charakterze biznesowym w części przypadającej na pracownika, nie będą stanowiły dla niego przychodu ze stosunku pracy o jakim mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o PDOF, od którego należałoby pobrać zaliczkę na podatek dochodowy. W takim przypadku niezasadnym byłoby stwierdzenie, że po stronie uczestników spotkania, które nie ma konsumpcyjnego i rozrywkowego charakteru (na co powinna również wskazywać gromadzona przez spółkę dokumentacja), powstają jakiekolwiek korzyści mające prywatny charakter, co przekładałoby się na ich opodatkowanie.
Analogiczne stanowisko przyjmują organy podatkowe, czego przykładem jest m.in. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, z dnia 9 marca 2010 r., gdzie organ ten zgodził się ze stanowiskiem podatnika, zgodnie z którym „Pracownicy i kontrahenci nie biorą udziału w spotkaniu jako osoby prywatne ale jako reprezentanci odpowiednio Spółki i spółek kontrahentów. Spotkania te mają charakter służbowy i wchodzą w zakres ich obowiązków. Celem spotkań jest omówienie spraw związanych z działalnością gospodarczą Spółki, a rozmowy są ukierunkowane na kwestie związane z działalnością C. Posiłki i napoje stanowiące poczęstunek w czasie spotkań z kontrahentami można zatem traktować po stronie pracowników Spółki jako narzędzie służące prawidłowemu wykonaniu przez nich obowiązków służbowych. W szczególności, zdaniem Spółki brak jest podstaw do twierdzenia, iż usługi gastronomiczne nabywane w celu efektywnego przeprowadzenia spotkania stanowią dla pracowników jakiekolwiek przysporzenie. W konsekwencji wartość tych usług nie stanowi dla pracowników przychodu ze stosunku pracy z tytułu nieodpłatnego świadczenia podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych” (sygn. IPPB1/415-935/09-7/KS).
oprac. : Dorota Gaweł / Grupa ECDP
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)