eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweSprzedaż komputerów bez podatku VAT?

Sprzedaż komputerów bez podatku VAT?

2013-10-15 13:16

Sprzedaż komputerów bez podatku VAT?

Sprzedaż komputerów bez podatku VAT? © .shock - Fotolia.com

Sprzedaż komputerów z reguły podlega opodatkowaniu 23% stawką podatku. Jeżeli odbiorcą jest jednak placówka oświatowa, stawka ta może zostać obniżona aż do 0%. To, że odbiorcą jest np. szkoła, nie jest oczywiście jedynym warunkiem, jaki należy spełnić, aby tę preferencyjną stawkę podatku zastosować. Szczegóły poniżej.

Przeczytaj także: Sprzedaż komputerów: kiedy stawka VAT 0%

Art. 83 ust. 1 pkt 26 ustawy o VAT mówi, iż stawkę tego podatku w wysokości 0% stosuje się do dostaw sprzętu komputerowego:
a) dla placówek oświatowych,
b) dla organizacji humanitarnych, charytatywnych lub edukacyjnych w celu dalszego nieodpłatnego przekazania placówkom oświatowym.

Warunki, jakie tutaj winny być ponadto spełnione, aby stawkę tę zastosować, zostały określone w ust. 13-15 przytoczonego przepisu. I tak przede wszystkim obniżona stawka podatku ma zastosowanie jedynie do dostawy towarów wymienionych w załączniku nr 8 do ustawy. Są to:
  1. jednostki centralne komputerów, serwery, monitory, zestawy komputerów stacjonarnych
  2. drukarki
  3. skanery
  4. urządzenia komputerowe do pism Braille'a (dla osób niewidomych i niedowidzących)
  5. urządzenia do transmisji danych cyfrowych (w tym koncentratory i switche sieciowe, routery i modemy)

Powyższa lista stanowi katalog zamknięty. Warto przy tym podkreślić, że zdaniem fiskusa obejmuje ona jedynie komputery stacjonarne – nie mieszczą się tutaj chociażby laptopy (np. interpretacja indywidualna Dyrektora izby Skarbowej w Warszawie z dnia 20 lutego 2013 r. nr IPPP2/443-1213/12-2/RR).

fot. .shock - Fotolia.com

Sprzedaż komputerów bez podatku VAT?

Sprzedaż komputerów z reguły podlega opodatkowaniu 23% stawką podatku. Jeżeli odbiorcą jest jednak placówka oświatowa, stawka ta może zostać obniżona aż do 0%. To, że odbiorcą jest np. szkoła, nie jest oczywiście jedynym warunkiem, jaki należy spełnić, aby tę preferencyjną stawkę podatku zastosować.


Kolejne warunki konieczne do spełnienia, aby możliwe było zastosowanie preferencyjnej stawki podatku dla sprzętu komputerowego, to wymogi dokumentacyjne. Otóż dokonujący dostawy winien posiadać
  • zamówienie potwierdzone przez organ nadzorujący placówkę oświatową, zgodnie z odrębnymi przepisami – w przypadku dostawy dla placówki oświatowej
  • kopię umowy o nieodpłatnym przekazaniu sprzętu komputerowego placówce oświatowej oraz zamówienie potwierdzone przez organ nadzorujący placówkę oświatową, zgodnie z odrębnymi przepisami - w przypadku dostawy dla organizacji humanitarnych, charytatywnych lub edukacyjnych w celu dalszego ich nieodpłatnego przekazania placówkom oświatowym

Na tym nie koniec. Sprzedawca musi bowiem także przekazać kopię tych dokumentów do właściwego urzędu skarbowego (konieczne jest zatem powiadomienie fiskusa o takiej transakcji). Warto jednakże podkreślić, iż ustawodawca nie wskazał, w jakim konkretnie terminie dokumenty fiskusowi należy dostarczyć. W przytoczonych regulacjach nie wymaga także, aby opisane wyżej dokumenty sprzedawca musiał posiadać już na moment sprzedaży. Wydaje się zatem, iż wystarczające będzie dopełnienie tych warunków na dzień składania deklaracji, w której dostawa taka zostanie wykazana z 0% stawką podatku VAT.

Warto wiedzieć
Art. 43 ust. 9 ustawy o VAT mówi, iż przez placówki oświatowe, o których mowa w art. 83, rozumie się szkoły i przedszkola publiczne i niepubliczne, szkoły wyższe i placówki opiekuńczo-wychowawcze.

Zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, wyrażonym w interpretacji indywidualnej z dnia 20.02.2013 r. nr IPPP2/443-1213/12-2/RR, laptop nie mieści się w katalogu pojęć, użytych przez ustawodawcę w załączniku nr 8 do ustawy, gdyż nie jest jednostką centralną komputera, serwerem, monitorem ani zestawem komputerów stacjonarnych. Komputer przenośny nie jest również urządzeniem do transmisji danych cyfrowych. To, że posiada on takie same elementy jak zestaw komputerowy stacjonarny, różniący się tylko budową i wyglądem nie oznacza, iż jest zestawem komputerowym stacjonarnym, wymienionym w załączniku do ustawy.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: