Termin zwrotu VAT: wydłużenie tylko z uzasadnieniem
2013-10-14 13:13
Termin zwrotu VAT: wydłużenie tylko z uzasadnieniem © adam88xx - Fotolia.com
Przeczytaj także: Zwrot VAT: wydłużenie terminu tylko z uzasadnieniem!
Prawo do zwrotu podatku VATZgodnie z art. 87 ust. 1 ustawy o VAT czynny podatnik VAT ma prawo ubiegać się o zwrot podatku za okres, w którym podatek VAT należny od sprzedaży był mniejszy niż podatek VAT naliczony od zakupów:
“W przypadku gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy”.
Dodatkowo ustawa wskazuje terminy zwrotu VAT, które wynoszą:
- 60 dni - podstawowy termin oczekiwania na zwrot;
- 25 dni - termin przyspieszony - przysługuje m.in. pod warunkiem, że wykazane należności zostały faktycznie zapłacone,
- 180 dni - termin wydłużony - dotyczy m.in. podatników, którzy w danym okresie rozliczeniowym nie dokonali sprzedaży opodatkowanej.
Podatnik w rozliczeniu okresowym VAT-7 lub VAT-7K wskazuje więc na konkretny termin jaki mu jego zdaniem przysługuje licząc, że po upływie tego terminu otrzyma zwrot.
fot. adam88xx - Fotolia.com
Termin zwrotu VAT: wydłużenie tylko z uzasadnieniem
Brak możliwości zażalenia
W praktyce jednak organ skarbowy pod pretekstem konieczności weryfikacji rozliczeń podatnika może przedłużać termin wykonania zwrotu podatku na rachunek bankowy przedsiębiorcy. Co istotne podatnik nie miał dotychczas, zdaniem urzędników, prawa zgłoszenia zażalenia na taki stan rzeczy. To oznaczało w konsekwencji, że przedsiębiorca nie mógł złożyć skargi na organ podatkowy do sądu administracyjnego. Ustawa Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi stanowi bowiem, że kontrola działalności administracji publicznej przez sądy obejmuje orzekanie w sprawach skarg m.in. na postanowienia wydane w postępowaniu administracyjnym, na które służy zażalenie albo kończące się postępowanie, a także na postanowienia rozstrzygające sprawę co do istoty. Jeżeli więc na przedłużający się termin zwrotu podatku nie przysługiwało zażalenie, to nie przysługiwała również możliwość zgłoszenia do kontroli sądu administracyjnego tego typu spraw.
Mała rewolucja
W lipcu 2013 roku Naczelny Sąd Administracyjny wydał trzy postanowienia, w których jednoznacznie zaznaczył, że podatnik ma prawo zaskarżyć postępowanie urzędów skarbowych w sprawie wydłużania terminu zwrotu podatku. Skargę taką zgłasza wojewódzkiemu sądowi administracyjnemu. Dzięki takiemu stanowisku sądu prawdopodobnie ukrócą się praktyki wydłużania terminów zwrotu podatku. Naczelnik Urzędu Skarbowego będzie musiał uzasadnić dość precyzyjnie ewentualne postanowienie o wydłużeniu czasu oczekiwania na zwrot nadpłaconego podatku VAT. Jeżeli wbrew naczelnikowi WSA uzna, że przetrzymywanie nadwyżki VAT naliczonego nad należnym danego podatnika jest nieuzasadnione, urząd będzie zmuszony wręcz ze skutkiem natychmiastowym dokonać zwrotu podatnikowi, w zasadzie jego własnych, pieniędzy.
Ponieważ wyroki są “świeże” trzeba będzie poczekać na ich praktyczne konsekwencje.
oprac. : Ewa Szpytko / wFirma.pl Sp. z o.o.
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)