eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweTaksówka osobowa na 4% stawce podatku VAT

Taksówka osobowa na 4% stawce podatku VAT

2013-09-04 13:14

Taksówka osobowa na 4% stawce podatku VAT

Taksówka osobowa na 4% stawce podatku VAT © philipus - Fotolia.com

Przedsiębiorca zajmujący się świadczeniem usługi taksówek osobowych może wybrać opodatkowanie swojej działalności w zakresie VAT w formie ryczałtu. Do zasad ogólnych nie będzie mógł powrócić przez rok, niemniej preferencyjna stawka podatku zdaje się być bardzo atrakcyjna, jeżeli taksówka się nie psuje.

Przeczytaj także: Przewóz osób taksówką: ryczałt w VAT

Co do zasady świadczenie usług taksówek osobowych jest opodatkowane stawką 8%. Podatnikowi zaś przysługuje ograniczone prawo do odliczenia VAT-u nie przewidujące możliwości pełnego odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia samochodów osobowych, przy nabywaniu paliwa, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych. Przedsiębiorca ma jednak możliwość zmiany wysokości opodatkowania VAT-em. Oprócz ogólnodostępnego zwolnienia podmiotowego w VAT (wynikającego ze zmieszczenia się z wartością dokonanej sprzedaży w limicie 150 000 zł), szczególnym wyróżnieniem dla taksówkarzy jest możliwość wyboru opodatkowania zryczałtowaną stawką 4%.

Warto pamiętać, że chodzi tu o usługi taksówek osobowych z wyłączeniem wynajmu samochodów osobowych z kierowcą.

Mniejsza stawka, ale bez prawa do odliczenia
Decydując się na ryczał, taksówkarz pozbawia się jednak możliwości obniżania wysokości zobowiązania wobec fiskusa z tytułu VAT. Przedsiębiorcy świadczącemu usługi taksówek na zasadzie ryczałtu nie przysługuje bowiem prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o wartość podatku naliczonego wynikającego z faktur zakupu, jakie dotyczą wszelkich zakupów związanych z wykonywaniem czynności opodatkowanych.

fot. philipus - Fotolia.com

Taksówka osobowa na 4% stawce podatku VAT

Przedsiębiorca zajmujący się świadczeniem usługi taksówek osobowych może wybrać opodatkowanie swojej działalności w zakresie VAT w formie ryczałtu. Do zasad ogólnych nie będzie mógł powrócić przez rok, niemniej preferencyjna stawka podatku zdaje się być bardzo atrakcyjna, jeżeli taksówka się nie psuje.


Dokumentacja ryczałtowca
Taksówkarz może wybrać opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem w wysokości 4% po uprzednim pisemnym zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego w terminie do końca miesiąca poprzedzającego okres, w którym będzie stosował ryczałt. Służy do tego formularz VAT-R. W punkcie 47 zaznaczyć należy pole nr 1, w rubryce 48 zaś wpisać miesiąc, od którego podatnik zamierza korzystać ze zryczałtowanej stawki podatku.

Przykład
Podatnik świadczący usługi taksówek osobowych rozlicza podatek od towarów i usług na zasadach ogólnych i nie prowadzi przy tym wynajmu samochodów osobowych z kierowcą. Chcąc przejść na zryczałtowaną stawkę VAT-u we wrześniu, o zamiarze tym powinien poinformować swój urząd skarbowy do 31 sierpnia.


Specjalnej formie opodatkowania odpowiada specjalny formularz VAT-owskiej deklaracji. Taksówkarz ryczałtowiec obowiązany jest rozliczać się co miesiąc za pomocą druku VAT-12. Czas na złożenie deklaracji pozostaje taki sam, jak przy zasadach ogólnych, tj. odpowiednio w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu.

Rezygnacja dopiero po roku
Przedsiębiorca, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu, może zrezygnować z tej formy opodatkowania, nie wcześniej jednak niż po upływie 12 miesięcy, po uprzednim pisemnym zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego, w terminie do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego nie będzie rozliczał się w formie ryczałtu.


Katarzyna Miazek, Żaneta Rowińska

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: