50% koszty uzyskania przychodu w 2013 r. z limitem
2013-08-13 13:00
50% koszty uzyskania przychodu w 2013 r. z limitem © patpitchaya - Fotolia.com
Przeczytaj także: Prawa autorskie: 50% koszty uzyskania przychodu w 2013 r.
Art. 22 ust. 9 pkt 1-3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazują, że 50% koszty uzyskania przychodów mają zastosowanie:- z tytułu zapłaty twórcy za przeniesienie prawa własności wynalazku, topografii układu scalonego, wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego
- z tytułu opłaty licencyjnej za przeniesienie prawa stosowania wynalazku, topografii układu scalonego, wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego, otrzymanej w pierwszym roku trwania licencji od pierwszej jednostki, z którą zawarto umowę licencyjną
- z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami
W ostatnim z wymienionych przypadków przy tym koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, których podstawę wymiaru stanowi ten przychód.
Co przy tym niezwykle ważne, koszty w takiej wysokości przysługują bez względu na to, czy podstawą uzyskania przychodu z powyższych jest umowa o pracę, umowa o dzieło, zlecenie, umowa o przeniesienie prawa własności wynalazku bądź inna podobna.
fot. patpitchaya - Fotolia.com
50% koszty uzyskania przychodu w 2013 r. z limitem
Z początkiem roku ustawodawca przy tym istotnie ograniczył prawo do stosowania tych kosztów wprowadzając ich limit kwotowy. Otóż w roku podatkowym łącznie 50% koszty uzyskania przychodów nie mogą przekroczyć 1/2 kwoty stanowiącej górną granicą pierwszego przedziału skali podatkowej określonej na dany rok. Przypomnijmy, że w roku 2013 jest to wartość 85 528 zł, w związku z czym roczny limit stosowania 50% kosztów uzyskania przychodów wynosi 42 764 zł.
Rodzi się przy tym pytanie, jakie koszty stosować w przypadku przekroczenia tego limitu?
Otóż przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazują, że koszty określone procentowo mogą być niejako zastąpione jedynie kosztami faktycznie poniesionymi. Po wyczerpaniu limitu 50% kosztów uzyskania przychodów podatnik (twórca) nie może natomiast stosować kosztów 20% (które mają zastosowanie m.in. do umów zlecenie czy o dzieło, z którymi nie wiąże się przeniesienie praw autorskich).
Co ważne, o powyższym limicie powinien pamiętać również płatnik i to także w sytuacji, gdy podatnik nie złoży mu oświadczenia o zaniechaniu stosowania 50% kosztów uzyskania przychodów. Jeżeli stosowane przez niego 50% koszty uzyskania przychodów od wynagrodzenia twórcy sięgną w trakcie roku omawianego limitu, winien on już na etapie ustalania zaliczki na podatek dochodowy zaniechać ich stosowania. Ponad wskazany limit nie będzie on stosował w takim przypadku żadnych kosztów. Ewentualne koszty faktycznie poniesione zastosuje sam podatnik na etapie sporządzania rozliczenia rocznego.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)