eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweZakup w UE nowego środka transportu w podatku VAT

Zakup w UE nowego środka transportu w podatku VAT

2013-07-24 13:33

Zakup w UE nowego środka transportu w podatku VAT

Samochód ciężarowy ©  gilles lougassi - Fotolia.com

Generalnie obowiązek rozliczenia wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów występuje u przedsiębiorców i to z reguły tych, którzy są zarejestrowani na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych. Wyjątkiem jest zakup w innym państwie członkowskim i sprowadzenie do kraju nowego środka transportu.

Przeczytaj także: Samochód osobowy: zakup i sprzedaż w deklaracji VAT

Definicja nowych środków transportu została określona w art. art. 2 pkt 10 ustawy o VAT. Są to przeznaczone do transportu osób lub towarów:
a) Pojazdy lądowe napędzane silnikiem o pojemności skokowej większej niż 48 centymetrów sześciennych lub o mocy większej niż 7,2 kilowata, jeżeli przejechały nie więcej niż 6000 kilometrów lub od momentu dopuszczenia ich do użytku upłynęło nie więcej niż 6 miesięcy. Za moment dopuszczenia do użytku pojazdu lądowego uznaje się dzień, w którym został on pierwszy raz zarejestrowany w celu dopuszczenia do ruchu drogowego lub w którym po raz pierwszy podlegał on obowiązkowi rejestracji w celu dopuszczenia do ruchu drogowego w zależności od tego, która z tych dat jest wcześniejsza; jeżeli nie można ustalić dnia pierwszej rejestracji pojazdu lądowego lub dnia, w którym podlegał on pierwszej rejestracji, za moment dopuszczenia do użytku tego pojazdu uznaje się dzień, w którym został on wydany przez producenta pierwszemu nabywcy, lub dzień, w którym został po raz pierwszy użyty dla celów demonstracyjnych przez producenta.
b) Jednostki pływające o długości większej niż 7,5 metra, jeżeli były używane nie dłużej niż 100 godzin roboczych na wodzie lub od momentu ich dopuszczenia do użytku upłynęło nie więcej niż 3 miesiące, z wyjątkiem statków morskich, o których mowa w art. 83 ust. 1 pkt 1. Za moment dopuszczenia do użytku jednostki pływającej uznaje się dzień, w którym została ona wydana przez producenta pierwszemu nabywcy, lub dzień, w którym została po raz pierwszy użyta dla celów demonstracyjnych przez producenta.
c) Statki powietrzne o maksymalnej masie startowej większej niż 1550 kilogramów, jeżeli były używane nie dłużej niż 40 godzin roboczych lub od momentu ich dopuszczenia do użytku upłynęło nie więcej niż 3 miesiące, z wyjątkiem środków transportu lotniczego, o których mowa w art. 83 ust. 1 pkt 6. Za moment dopuszczenia do użytku statku powietrznego uznaje się dzień, w którym został on wydany przez producenta pierwszemu nabywcy, lub dzień, w którym został po raz pierwszy użyty dla celów demonstracyjnych przez producenta.

Przy zakupie nowego środka transportu warto zwrócić uwagę na to, aby na fakturze sprzedawca zamieścił informacje, które pozwolą stwierdzić, czy dany pojazd do takich faktycznie się zalicza.

Dlaczego powyższe jest takie istotne? Otóż podstawowa zasada określona w ustawie o VAT mówi, że nabycie na terytorium innego państwa członkowskiego towarów, które są przewożone do kraju stanowi wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o ile nabywcą jest podatnik VAT bądź osoba prawna niebędąca podatnikiem

fot. gilles lougassi - Fotolia.com

Samochód ciężarowy

Definicja nowych środków transportu została określona w art. art. 2 pkt 10 ustawy o VAT. Są to przeznaczone do transportu osób lub towarów


Wyjątkiem od tej reguły jest nabycie nowych środków transportu. Podmiot kupujący nowy środek transportu w innym państwie członkowskim musi bowiem rozliczyć z tego tytułu podatek VAT nawet wówczas, gdy nie prowadzi działalności gospodarczej. Zakup taki każdorazowo stanowi wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru, a jego opodatkowanie następuje w państwie, w którym transport się zakończył (art. 25 ust. 1 ustawy o VAT), czyli z reguły kraj, w którym pojazd będzie zarejestrowany bądź użytkowany (nie każdy bowiem podlega rejestracji).

Dokonanie zakupu w innym kraju członkowskim nowego środka transportu wiąże się z zapłaceniem fiskusowi z tego tytułu, w terminie 14 dni, licząc od dnia powstania obowiązku podatkowego, podatku VAT. Obowiązek podatkowy powstaje tutaj z chwilą otrzymania takiego środka transportu, nie później jednak niż z chwilą wystawienia faktury przez sprzedawcę. Podstawą opodatkowania jest natomiast kwota, jaką nabywca jest obowiązany zapłacić powiększona o podatki, cała i inne należności związane z nabyciem tego towaru, z wyjątkiem podatku VAT (art. 31 ustawy o VAT).

Konieczne jest tutaj także złożenie odpowiednich formularzy podatkowych. Jeżeli nabywcą nowego środka transportu jest podatnik VAT, składa on w urzędzie skarbowym informację VAT-23, na podstawie której fiskus wydaje zaświadczenie VAT-25 potwierdzające uiszczenie podatku. Informacji VAT-23 nie składają ci podatnicy, którzy nabywają środki transportu w celu ich odprzedaży na terytorium kraju i nie zamierzają ich rejestrować czy używać w Polsce.

Niemniej nabycie takiego środka transportu podatnik jest obowiązany każdorazowo wykazać w deklaracji VAT (VAT-7, VAT-7K, VAT-7D bądź VAT-8). Warto pamiętać, że w deklaracji tej wykazuje się także zapłacony z tego tytułu podatek.

Jeżeli natomiast nabywca nowego środka transportu nie jest podatnikiem VAT lub wykonuje wyłącznie czynności zwolnione (w związku z czym nie ma obowiązku składania deklaracji na potrzeby tego podatku), obowiązek rozliczenia WNT od nowego środka transportu występuje na deklaracji VAT-10, którą składa się w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego. W tym samym terminie trzeba oczywiście zapłacić także podatek VAT z tego tytułu. Musi on przy tym złożyć także informację VAT-23, na podstawie której organ podatkowy wystawi zaświadczenie VAT-25.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: