eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweStrata podatkowa gdy likwidacja działalności

Strata podatkowa gdy likwidacja działalności

2017-04-20 12:36

Strata podatkowa gdy likwidacja działalności

Strata podatkowa gdy likwidacja działalności © olly - Fotolia.com

Jeżeli działalność gospodarcza przynosi straty przez dłuższy czas, przedsiębiorcy często decydują się w pierwszej kolejności na jej zawieszenie a następnie likwidację. Likwidacja firmy pozwala np. na uniknięcie ponoszenia niektórych kosztów w postaci chociażby płacenia z tego tytułu składek na ubezpieczenie społeczne (których nie trzeba także płacić przy zawieszeniu firmy) czy wyższego podatku od nieruchomości. Likwidując działalność gospodarczą nie tracą oni jednak prawa do rozliczenia poniesionej z tego tytułu straty, o ile w określonym czasie firma ponownie zostanie otwarta.

Przeczytaj także: Odliczenie straty z prywatnego najmu w działalności gospodarczej

Instytucja straty podatkowej została uregulowana w art. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Mówi on m.in., że dochodem z danego źródła przychodów jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

Przepisy podatkowe dają przy tym podatnikowi możliwość rozliczenia takiej straty. Szczegóły w tym zakresie znalazły się w ust. 3 przytoczonego wyżej przepisu.
I tak przedsiębiorca może o wysokość straty z danego źródła przychodów, poniesionej w roku podatkowym, obniżyć dochód uzyskany z tego źródła w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych. Należy przy tym pamiętać, że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty poniesionej straty.

Co za tym idzie, ustawodawca zakreślił przede wszystkim ramy czasowe, w których strata podatkowa może być rozliczona – podatnik ma na to 5 lat następujących po roku, w którym stratę poniósł. Niemniej istotne jest przy tym także to, z jakiego źródła przychodów taka strata została poniesiona. Będzie ją można bowiem rozliczyć jedynie w ramach tego samego źródła przychodów, w ramach którego ją poniesiono.

Strata podatkowa kojarzy się podatnikom przede wszystkim z pozarolniczą działalnością gospodarczą i tutaj też głównie jej rozliczenie jest stosowane (chociaż należy pamiętać, że przepisy regulujące rozliczanie straty mają zastosowanie nie tylko do przychodów z firmy).
Co ważne, prawa do rozliczenia takiej straty nie traci przedsiębiorca, który dokonuje likwidacji działalności. Likwidacja firmy oznacza bowiem jedynie wygaśnięcie źródła przychodów u podatnika, w ramach którego mógłby on w latach następnych osiągnięty dochód pomniejszyć o część powstałej straty. Niemniej prawo do rozliczenia takiej straty wciąż mu przysługuje.

Aby jednak po likwidacji działalności rozliczyć stratę podatkową na niej poniesioną, konieczne będzie ponowne jej otworzenie (musi bowiem ponownie powstać to źródło przychodów). Niemniej musi to nastąpić w określonych wyżej ramach czasowych, czyli w ciągu pięciu lat, licząc od końca roku, w którym podatnik stratę poniósł (pamiętając przy tym, że stratę taką można rozliczyć w minimum dwóch latach podatkowych; aby zatem stratę w pełni rozliczyć, działalność musi zostać otwarta najpóźniej w czwartym roku po jej poniesieniu).

Inna może być forma prawna firmy, o ile jej opodatkowanie pozostanie na etapie przedsiębiorcy. Nie ma zatem przeszkód, aby odliczyć stratę z działalności prowadzonej na własne nazwisko od obecnie otwartej w formie spółki osobowej (albo odwrotnie).

fot. olly - Fotolia.com

Strata podatkowa gdy likwidacja działalności

Jeżeli działalność gospodarcza przynosi straty przez dłuższy czas, przedsiębiorcy często decydują się w pierwszej kolejności na jej zawieszenie a następnie likwidację.


Warto przy tym także pamiętać, że bez znaczenia pozostanie tutaj wybrana forma opodatkowania dla nowej działalności gospodarczej (z wyłączeniem karty podatkowej). Możliwość rozliczenia straty występuje bowiem zarówno wówczas, gdy przedsiębiorca płaci podatek dochodowy od uzyskanego dochodu (wg stawki liniowej bądź skali podatkowej) jak i przy wyborze ryczałtu ewidencjonowanego. Przy tej ostatniej formie opodatkowania strata pomniejszy uzyskany z pozarolniczej działalności gospodarczej przychód (jako że dochód tutaj nie występuje).

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: