Bankowóz jednak z pełnym odliczeniem VAT?
2013-04-07 11:01
Bankowóz jednak z pełnym odliczeniem VAT? © qingwa - Fotolia.com
Przeczytaj także: Samochody osobowe: nowe ograniczenia w odliczeniu VAT?
Przepisy regulujące odliczenie podatku naliczonego w stosunku do samochodów osobowych mówią, że przy zakupie takich pojazdów podatnicy mogą odliczyć jedynie 60% podatku naliczonego zawartego w fakturze zakupu, nie więcej jednak niż 6 000 zł. Jak nietrudno policzyć przy droższych samochodach odliczenie VAT-u jest tutaj niewielkie (w stosunku do całej kwoty podatku, którą trzeba zapłacić). Ponadto podatku VAT nie można także odliczyć od nabywanego paliwa, które ma służyć do napędu takich pojazdów.Powyższe ograniczenia mają zastosowanie w przypadku samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, których dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 3,5 tony. Od reguły tej występuje jednak kilka wyjątków. Część z nich dotyczy pojazdów spełniających określone parametry (jak np. część ładunkowa większa od części pasażerskiej) inne zaś pojazdów samochodowych będącymi pojazdami specjalnymi w rozumieniu przepisów prawa o ruchu drogowym. Wśród tych pojazdów o przeznaczeniu specjalnym znalazł się natomiast m.in. bankowóz.
fot. qingwa - Fotolia.com
Bankowóz jednak z pełnym odliczeniem VAT?
Warto przy tym pamiętać, że przez pojazdy specjalne ustawodawca nakazuje rozumieć te, które spełniają warunki i wymagania techniczne określone dla przeznaczeń tych pojazdów, a zawarte w odrębnych przepisach. W przypadku bankowozów przepisami tymi jest rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 września 2010 r. w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać ochrona wartości pieniężnych przechowywanych i transportowanych przez przedsiębiorców i inne jednostki organizacyjne. Wymagania te zostały określone w załącznikach do wspomnianego rozporządzenia.
Wydawać by się zatem mogło, że przedsiębiorca, który na potrzeby opodatkowanej działalności gospodarczej nabędzie bankowóz spełniający wymagania określone powyższym rozporządzeniem, będzie uprawniony do pełnego odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu takiego pojazdu jak i paliwa służącego do jego napędu.
Tymczasem fiskus postanowił zaostrzyć kryteria umożliwiające odliczanie podatku naliczonego w stosunku do takich pojazdów. Przykładem jest tutaj chociażby interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 07.03.2013 r. nr IPTPP4/443-510/12-8/ALN, z którą można zapoznać się pod poniższym linkiem: Bankowóz z tylko częściowym odliczeniem podatku VAT?. Organ podatkowy wskazał w niej, iż aby mieć prawo do pełnego odliczenia podatku VAT od zakupu bankowozu, nie wystarczy samo jego nabycie na potrzeby działalności opodatkowanej VAT-em. Konieczne jest tutaj także wykorzystywanie takiego pojazdu zgodnie z jego przeznaczeniem. Jak czytamy w interpretacji: „(…) wykorzystywanie bankowozu do celów innych niż jego przeznaczenie, wyklucza możliwość skorzystania z takiego odliczenia. Należy wskazać, że aby móc odliczyć podatek naliczony przy zakupie bankowozu, pojazd ten winien służyć działalności opodatkowanej podatnika i to takiej, w której jego wykorzystywanie jest konieczne. Oznacza to, że zakup bankowozu powinien być uzasadniony i ściśle powiązany z przedmiotem działalności gospodarczej. Jeśli przedmiotem prowadzonej działalności nie jest ochrona przechowywanych i transportowanych wartości pieniężnych w rozumieniu § 1 pkt 2 ww. rozporządzenia, trudno mówić, że nabycie bankowozu następuje celem wykorzystania zgodnie z jego przeznaczeniem(…)”
Powyższej nadinterpretacji przepisów zdają się jednak nie podzielać sądy, czego przykładem jest wyrok WSA w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 07.03.2013 r. sygn. akt (I SA/Go 1113/12 – orzeczenie nieprawomocne) – który został wydany na skargę w zakresie innej interpretacji aniżeli przytoczona wyżej, ale w podobnym stanie faktycznym.
Sąd podkreślił mianowicie, że przepisy regulujące ograniczenia w podatku VAT w stosunku do m.in. nabycia samochodów osobowych jak i paliwa służącego do ich napędu nie mają zastosowania do pojazdów specjalnych, do których zalicza się bankowóz. Przepisy te nie wskazują przy tym, że pojazdy specjalne muszą służyć takiej działalności, w której wykorzystywanie tego typu pojazdów jest konieczne, czy też powinny być świadczone opodatkowane usługi tym pojazdem specjalnym.
Zdaniem sądu, aby podatnikowi przysługiwało pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupu bankowozu, jak też paliwa służącego do jego napędu, musi wystąpić jedynie związek z prowadzoną działalnością opodatkowaną, w której ten bakowóz będzie wykorzystywany.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)