Ulga na złe długi w praktyce
2012-06-05 13:43
Ulga na złe długi © Ulga na złe długi
Przeczytaj także: Ulga na złe długi przy odwróconym VAT na towary i usługi
Przepisy regulujące „ulgę na złe długi” (art. 89a oraz 89b UPTU) dodano mocą ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Ulga weszła w życie dnia 1 czerwca 2005 r.Przepisy prawa wspólnotowego dotyczące „ulgi na złe długi” są wyjątkowo lakoniczne. Możliwość wprowadzenia tej ulgi przez państwa członkowskie wywodzi się z przepisów zawartych w art. 11 część C ust. 1 VI dyrektywy VAT (odpowiednio z art. 90 dyrektywy VAT z 2006 r.). Powołany przepis dotyczy różnych przypadków, w których następuje obniżenie podstawy opodatkowania (w stosunku do kwoty należnej).
Generalnie „ulga na złe długi” polega na dokonaniu korekty podatku należnego przez wierzyciela, a następnie otrzymaniu zwrotu podatku należnego VAT. Jedynym mankamentem niniejszej instytucji jest obligatoryjne spełnienie szeregu warunków. Zgodnie z UPTU podatnik może skorygować podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona. Nieściągalność wierzytelności uważa się za uprawdopodobnioną, gdy wierzytelność nie została uregulowana w ciągu 180 dni od upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze. Korekta podatku dotyczy również kwoty podatku przypadającej na część kwoty wierzytelności odpisanej jako nieściągalna lub której nieściągalność została uprawdopodobniona.
Pierwszym warunkiem jaki podatnik (wierzyciel) musi spełnić, aby dokonać korekty podatku należnego VAT jest ustalenie, czy od terminu płatności (określonego w umowie lub na fakturze) minął okres 180 dni.
fot. Ulga na złe długi
Ulga na złe długi
Kolejnym wymogiem jest udowodnienie przez wierzyciela, że wierzytelności zostały uprzednio wykazane w deklaracji jako obrót opodatkowany i podatek należny. Dokumentami mogącymi to potwierdzić są oczywiście deklaracje podatkowe.
Następnym warunkiem jest potwierdzenie, że dłużnik i wierzyciel na dzień dokonania korekty są podatnikami zarejestrowanymi jako podatnicy VAT czynni. Niniejsze potwierdzenie powinno się uzyskać na podstawie wniosku o którym mowa była już wcześniej. Oczywiście potwierdzenie, że wierzyciel jest podatnikiem VAT czynnym na dzień dokonania korekty nie wymaga sporządzenia wniosku, albowiem właściwy urząd skarbowy sam może zweryfikować taką informację.
Piątym warunkiem jest potwierdzenie, że wierzytelności nie zostały zbyte przez wierzyciela. W wyroku z dnia 3 listopada 2010 r. (III SA/Wa 444/10, niepubl.) WSA w Warszawie wskazał, iż warunek, że wierzytelność, w stosunku do której można skorzystać z ulgi w VAT, nie może być uregulowana ani zbyta, dotyczy tylko momentu do dnia korekty podatku należnego.
Szósty warunek wskazuje, że od daty wystawienia faktury dokumentującej wierzytelność nie mogą upłynąć 2 lata, licząc od końca roku, w którym została wystawiona.
Siódmy warunek polega na zawiadomieniu dłużnika przez wierzyciela o zamiarze skorygowania podatku należnego. Po otrzymaniu potwierdzenia o odebraniu zawiadomienia przez dłużnika wierzyciel powinien wstrzymać się ze skorzystaniem z ulgi na złe długi przez 14 dni. Jeżeli bowiem dłużnik w tym czasie ureguluje należność (jej część), wówczas oczywiście ulga na złe długi nie znajdzie zastosowania lub też znajdzie zastosowanie tylko częściowe. Istotne znaczenie odgrywa tutaj kwestia obliczania terminów. Do zawiadomień tych stosuje się przepisy Ordynacji podatkowej o doręczeniach. Przepisy te nakazują przyjąć fikcję doręczenia dłużnikowi zawiadomienia po upływie 14 dni od dnia niepodjęcia awizowanego pisma (przy ponownym zawiadomieniu - po upływie 7 dni). Tak więc z ulgi można skorzystać jeżeli dłużnik w ciągu 14 dni od dnia otrzymania zawiadomienia nie ureguluje należności.
oprac. : Kancelaria Prawna Piszcz i Wspólnicy
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)