Roboty budowlane: rozliczenie VAT
2012-03-15 13:03
Przeczytaj także: Roboty budowlane: moment wykonania a stawka VAT
Aby, zatem prawidłowo ustalić moment powstania obowiązku podatkowego, musisz znać datę wykonania usługi oraz datę otrzymania należności (w całości lub części). W wyniku braku ustawowej definicji momentu wykonania usługi na potrzeby VAT, za moment ten uznajesz dzień realizacji świadczenia, które było przedmiotem zlecenia, tj. jego spełnienie (lub jego części), wynikające z umowy lub z odrębnych przepisów, które stanowi tytuł do zapłaty.Dla przedmiotowych usług wyznaczają go: albo treść zawartej umowy albo też zasady wynikające z prawa budowlanego. Jeżeli zgodnie z umową usługa budowlano-montażowa rozliczana ma być za każdy etap budowy, to za moment jej wykonania uznajesz dzień, w którym następuje odbiór prac, potwierdzony protokołem zdawczo-odbiorczym (każdego etapu wykonanych robót), czyli dzień jego podpisania przez zleceniodawcę.
Zgodnie z prawem budowlanym - przez wykonanie usługi rozumie się odbiór techniczny robót, na okoliczność czego sporządzany jest stosowny protokół odbioru. Jest on jednocześnie potwierdzeniem i akceptacją wykonania usługi.
Powyższą zasadę stosujesz wówczas, gdy postanowienia umowy nie stanowią inaczej. Aby uniknąć ewentualnych wątpliwości, treść zawartej umowy powinna dokładnie precyzować moment wykonania usługi np. poprzez zamieszczenie klauzuli, iż za częściowe (lub ostateczne) wykonanie robót budowlanych lub montażowych, uznaje się dzień podpisania protokołu odbioru tych robót.
Pozbawi to wówczas możliwości dowolnej jego interpretacji. Upływ 30. dniowego terminu ostatecznego momentu powstania obowiązku podatkowego w VAT liczysz począwszy od dnia następnego, w którym został on podpisany (art. 12 § 1 Ordynacji podatkowej) np. data popisania umowy to 15 kwietnia, to wówczas 30. dzień przypada na 15 maja.
Kiedy wystawić fakturę VAT?
Fakturę dokumentującą usługę budowlaną zobowiązany jesteś wystawić nie później, niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego. Możesz ją również wystawić wcześniej, ale nie wcześniej niż 30. dnia przed powstaniem tego obowiązku (§ 11 ust 1 i 2 rozporządzenia w sprawie faktur). Oznacza to, że fakturę wystawić możesz już w dniu wykonania usługi lub w dniu otrzymania płatności, jeżeli nastąpi ona przed upływem 30. dnia od dnia wykonania usługi lub też w dowolnym dniu mieszczącym się w przedziale czasowym między dniem wykonania usługi a 30. dniem od jej wykonania, jeżeli płatność za usługę w tym okresie nie nastąpi. Pamiętaj, że data wystawienia faktury w tym przypadku nie rodzi obowiązku podatkowego w VAT od wykonanej usługi.
Niezależnie od powyższego, obowiązek podatkowy ustalisz również z chwilą otrzymania zaliczki przed wykonaniem usługi budowlanej (art. 19 ust. 11 ustawy o VAT). Fakturę dokumentującą zaliczkę wystawiasz wówczas w terminie 7 dni od dnia jej otrzymania (§ 10 rozporządzenia w sprawie faktur). Zauważ, że również w tym przypadku data wystawienia faktury pozostaje bez wpływu na moment powstania obowiązku podatkowego od zaliczki.
Musisz przy tym pamiętać, że obowiązek podatkowy od zaliczki na poczet usługi budowlanej, powstaje z chwilą jej otrzymania, mimo że fakturę zaliczkową masz prawo wystawić w terminie 7 dni.
Jak ustrzec się błędu, skoro przepisy ustawy o VAT są niezwykle skomplikowane, a wyjaśnienia organów skarbowych często sprzeczne? Przeczytasz o tym w poradniku „Vademecum VAT”!
oprac. : Ewa Lisiecka / Vademecum VAT
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)