Usługi budowlane w budownictwie mieszkaniowym a VAT
2012-02-28 13:39
Przeczytaj także: Niższa stawka VAT na trwałe zabudowy meblowe w budynkach mieszkalnych
Rozpatrzmy następującą sytuację: Firma zajmuje się usługami budowlanymi polegającymi głównie na wznoszeniu ścian konstrukcyjnych, wykonywaniu stropów, ociepleń, tynkowaniu. Podpisała umowę z prywatnym inwestorem na wykonanie tynków wewnętrznych w jego nowobudowanym domu jednorodzinnym. Powierzchnia do tynkowania wynosi ok. 1 300 m2. Powierzchnia użytkowa tego budynku to z kolei 410 m2. Jaką stawkę VAT należy zastosować do świadczonych usług budowlanych polegających na wytynkowaniu pomieszczeń?Art. 41 ust. 12 ustawy o podatku od towarów i usług mówi, że 8-proc. stawkę tego podatku stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. To z kolei, co ustawodawca nakazuje rozumieć przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym, zostało wskazane w art. 41 ust. 12a ustawy. Mieszczą się tutaj mianowicie obiekty budownictwa mieszkaniowego (budynki mieszkalne stałego zamieszkania sklasyfikowane w PKOB w dziale 11) lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiekty sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 - wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych.
W powyższej definicji znalazły się zatem m.in. budynki mieszkalne jednorodzinne sklasyfikowane w PKOB 1110.
Co do zasady zatem wskazany w przykładzie budynek mieszkalny mieści się w definicji budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Niestety ze względu na powierzchnię tego budynku pod uwagę trzeba tutaj wziąć także art. 41 ust. 12b i 12c ustawy o VAT. Pierwszy ze wskazanych mówi, że do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym nie zalicza się:
- budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 m2;
- lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m2.
Drugi natomiast doprecyzowuje, że w przypadku budownictwa mieszkaniowego o powierzchni przekraczającej limity określone wyżej stawkę podatku w wysokości 8% stosuje się tylko do części podstawy opodatkowania odpowiadającej udziałowi powierzchni użytkowej kwalifikującej do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym w całkowitej powierzchni użytkowej.
Co za tym idzie, budynek mieszkalny jednorodzinny jest zaliczony do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, jeżeli jego powierzchnia użytkowa nie przekracza 300 m2. Jeżeli limit ten zostanie przekroczony, 8% stawkę podatku VAT można zastosować jedynie do tej części robót, która odpowiada udziałowi powierzchni użytkowej kwalifikującej się do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym do całkowitej powierzchni użytkowej.
Tym samym w naszym przypadku stawka 8% będzie miała zastosowanie do:
300 m2 / 410 m2 x 100% = 73,17% wartości neto wykonanych robót. Do pozostałej części należy natomiast zastosować stawkę podatku w wysokości 23%. Nie ma przy tym znaczenia ilość metrów kwadratowych wykonanych tynków czy innych robót budowlanych.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)