Budownictwo społeczne: stawka VAT na usługi
2011-05-31 08:52
Przeczytaj także: Stolarka okienna: montaż a stawka VAT
Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?Zgodnie z KRS-em, przedmiotem działalności wnioskodawcy jest tynkowanie, zakładanie stolarki budowlanej, wykonywanie robót budowlanych, wykończeniowych, sprzedaż hurtowa drewna, materiałów budowlanych i wyposażenia sanitarnego (PKWiU: 43.31.10.0 – Roboty tynkarskie, 43.32.10.0 – Roboty instalacyjne stolarki budowlanej, 43.39.19.0 – Roboty związane z wykonywaniem pozostałych wykończeniowych robót budowlanych, gdzie indziej niesklasyfikowanych). Nie zatrudnia on jednak pracowników, którzy w zakresie swoich czynności posiadaliby wykonywanie prac remontowo-budowlanych u swoich klientów. W celu wykonywania tego typu prac podpisano umowę z firmą podwykonawczą. Klienci wnioskodawcy (osoby prywatne nieprowadzące działalności gospodarczej) kupują u niego materiały budowlane wraz z usługą zapewniają sobie w ten sposób przeprowadzenie prac w lokalu lub budynku mieszkalnym polegających na wymianie/montażu stolarki okiennej, drzwi, pokrycia dachowego itp. Czynności te są świadczone w nieruchomościach zaliczanych do budownictwa społecznego w myśl ustawy o VAT. Dotyczą one zarówno remontów (odnowienia) budynków już istniejących jak też nowo budowanych. Zadano pytanie, czy spółka dokonując sprzedaży swoich materiałów budowlanych, zapewniając jednocześnie dostarczenie usługi remontowo-budowlanej (na podstawie umowy podpisanej z firmą podwykonawczą) na rzecz klientów jest uprawniona do wystawienia faktury VAT ze stawką podatku 8%? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:
„(…) Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu tym podatkiem podlegają:
1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
2. eksport towarów;
3. import towarów;
4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.
Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…) – art. 7 ust. 1 ustawy.
Art. 2 pkt 6 ustawy stanowi, iż przez towary rozumie się rzeczy ruchome oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
Ponadto, art. 8 ust. 1 ustawy określa, iż przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).
Zauważyć należy, iż przy ustaleniu właściwej stawki podatku VAT decydujące znaczenie ma fakt co jest przedmiotem sprzedaży, czy podatnik dokonuje dostawy towarów czy świadczy usługę.
Strony w umowach cywilnoprawnych określają co jest przedmiotem sprzedaży. Jeżeli przedmiotem sprzedaży jest usługa remontowa, budowlana, budowlano-montażowa, wówczas nie można z niej wyłączyć poszczególnych elementów kosztów do odrębnej sprzedaży, ponieważ obrotem podatnika jest uzgodniona kwota za wykonanie określonej usługi, bez względu na jej poszczególne elementy (materiały, robocizna, transport, zużyta energia, narzędzia itp.). Wyliczenie co składa się na wykonaną usługę ma istotne znaczenie informacyjne przy ustalaniu ceny, jednak nie może uzasadniać odrębnego kwalifikowania poszczególnych elementów zawartych w tym wyliczeniu (dla celów podatkowych).
Zatem stwierdzić należy, że czynności wykonywane przez Wnioskodawcę, uwzględniając wskazaną dla tych czynności przez niego klasyfikację PKWiU, składać się będą na usługę, a nie na dostawę towarów.
Biorąc pod uwagę powyższe stwierdzić zatem należy, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest stawka podatku dla wykonywanych przez Zainteresowanego robót budowlanych związanych z montażem okien lub drzwi, wykonywanych w obiektach budownictwa społecznego.
Na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.
Należy zaznaczyć, że zarówno w przepisach ustawy, jak i w rozporządzeniach wykonawczych do niej przewidziano możliwość zastosowania obniżonych stawek podatku w stosunku do niektórych czynności.
Stosownie do przepisu art. 41 ust. 2 ustawy, dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.
W tym miejscu należy zauważyć, iż z dniem 1 stycznia 2011 r. zmianie uległy stawki podatku od towarów i usług.
W myśl art. 146a pkt 1 i 2 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f:
1. stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%;
2. stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 2, art. 120 ust. 2 i 3 oraz w tytule załącznika nr 3 do ustawy, wynosi 8%.
Stosownie do art. 41 ust. 12 ustawy, stawkę podatku, o której mowa w ust. 2, stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.
oprac. : Ministerstwo Finansów