Rozbiórka budowli a wartości początkowa środka trwałego
2010-05-12 12:21
Przeczytaj także: Budynek na cudzym gruncie jako inwestycja w obcym środku trwałym?
OdpowiedźWydatek na rozbiórkę budowli, w miejsce której wybudowany będzie nowy budynek firmowy - należy rozliczyć jako koszt inwestycji zwiększający jej wartość początkową (art. 22g ust. 4 updof). Nie można więc tego wydatku zaliczyć bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodu, na podstawie art. 22 ust. 1 updof.
Takie stanowisko znajduje odzwierciedlenie w interpretacjach wydawanych przez organy podatkowe. Dla przykładu w interpretacji wydanej w dniu 5 maja 2009 r. przez Izbę Skarbową w Katowicach (nr IBPBI/1/415-132/09/AP) czytamy, że:
"(...) wnioskodawczyni zakupiła grunt wraz z budynkami, które miały stanowić środek trwały w prowadzonej działalności gospodarczej. Jednakże, ze względu na ich zły stan techniczny, nie były kompletne i zdatne do użytku i nie mogły zostać zaliczone do środków trwałych w tej działalności. Wnioskodawczyni zamierza je wyburzyć. Powodem rozbiórki budynków jest brak ekonomicznego uzasadnienia ich remontu i modernizacji, gdyż znajdują się one w złym stanie technicznym. Natomiast w miejsce wyburzonych budynków, zamierza wybudować nowe. Mając powyższe na względzie, stwierdzić należy, iż jeżeli nowe budynki powstaną na miejscu dotychczasowych, to wyburzenie tych budynków będzie niezbędne do wybudowania nowych obiektów oraz ich oddania do używania. W takiej sytuacji wydatki poniesione na zakup ww. budynków, jak również koszty rozbiórki stanowić będą element prowadzonej inwestycji, a więc element kosztu wytworzenia nowych środków trwałych zgodnie z (...) art. 22g ust. 4 ustawy. W świetle tego przepisu, również wydatki z tytułu dokumentacji projektowej, badania i pomiarów geodezyjnych, przygotowania gruntu pod budowę budynków (...) powiększą wartość początkową nowych obiektów wybudowanych na miejscu dotychczasowych budynków."
Również Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 10 sierpnia 2009 r. (nr IPPB/415-426/09-2/EC) potwierdziła powyższe stanowisko, wypowiadając się następująco:
"Jak wynika z treści złożonego wniosku, Wnioskodawca zakupił grunt oraz budynek usługowy, które stanowiły środek trwały w prowadzonej działalności gospodarczej. W maju 2008 r. Wnioskodawca wyburzył budynek. Powodem rozbiórki był brak ekonomicznego uzasadnienia jego remontu (ze względu na zakres rozbudowy oraz wiek budynku). Likwidacja budynku nie nastąpiła w celu zmiany rodzaju działalności lub w celu likwidacji działalności. Po dokonaniu rozbiórki budynku, który Wnioskodawca wykorzystywał w działalności gospodarczej na potrzeby biura, powstał nowy budynek, który służy do celów prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. W takim wypadku straty z likwidacji nie w pełni umorzonego środka trwałego, spowodowane tego rodzaju zdarzeniami mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu. Odnosząc się natomiast do kwestii zaliczenia bezpośrednio w koszty uzyskania przychodów kosztów rozbiórki starego budynku stwierdzić należy, iż nowy budynek powstał na miejscu dotychczasowego budynku, a zatem wyburzenie starego budynku było niezbędne do rozpoczęcia, zakończenia i oddania nowego budynku do używania. Decyzja Wnioskodawcy o likwidacji starego budynku była związana z jego planami inwestycyjnymi wybudowania w tym miejscu nowego budynku, dlatego też koszty likwidacji budynku są kosztami bezpośrednio związanymi z budową nowego budynku. W takim przypadku koszty rozbiórki związane z wyburzeniem budynku będą składową wartości początkowej nowo wytworzonego środka trwałego. Zgodnie bowiem z art. 22g ust. 1 pkt 2 za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2 -18, uważa się w razie wytworzenia we własnym zakresie - koszt wytworzenia. (...) Reasumując, (...) koszty związane z wyburzeniem starego budynku nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w miesiącu wystawienia faktury za rozbiórkę, lecz na podstawie art. 22g ust. 4 zwiększą wartość początkową nowego budynku i będą podlegały zaliczeniu w koszty podatkowe poprzez odpisy amortyzacyjne od nowo wytworzonego środka trwałego."
Czy wiesz jak rozliczać podatki dochodowe? Odpowiedź znajdziesz w poradniku "Podatki dochodowe w praktyce". Znajdziesz w nim porady i praktyczne przykłady dotyczące rozliczeń podatkowych w firmie.
oprac. : Tomasz Darłak / Podatki dochodowe w praktyce