eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweOdliczenia od podatku 2009: ubezpieczenie zdrowotne

Odliczenia od podatku 2009: ubezpieczenie zdrowotne

2010-02-15 13:04

Obliczony za rok 2009 podatek dochodowy w pierwszej kolejności pomniejsza się o składki na ubezpieczenie zdrowotne zapłacone w danym roku podatkowym. Należy w tym miejscu pamiętać, iż odliczyć nie można całej zapłaconej składki.

Przeczytaj także: Odliczenia od podatku 2008: ubezpieczenie zdrowotne

Podatek dochodowy obliczony wg skali podatkowej lub stawki liniowej w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, o której mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, opłaconej w roku podatkowym bezpośrednio przez podatnika oraz pobranej przez płatnika. Tak stanowi art. 27b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

Odliczyć nie można jednak tych składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) zwolniony od podatku na podstawie ustawy oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Ograniczenie odliczenia

W roku 2009 podatnicy i płatnicy byli zobowiązani opłacać składkę zdrowotną w wysokości 9% podstawy jej wymiaru. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje natomiast, iż obliczony podatek można pomniejszyć jedynie o 7,75% podstawy wymiaru zapłaconych (zarówno bezpośrednio przez podatnika jak i za pośrednictwem płatnika) składek na ubezpieczenie zdrowotne. Nie można zatem odliczyć całej zapłaconej składki zdrowotnej.

Konieczne dowody zapłaty

Wysokość wydatków poniesionych na opłacenie składek z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego odlicza się od podatku na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie. W sytuacji, gdy składki takie odprowadzał bezpośrednio podatnik (np. z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej), dokumentami potwierdzającymi ich poniesienie są dowody wpłaty składki (np. w okienku kasowym) czy też przelewu. Jeżeli natomiast składki te były odprowadzane za pośrednictwem płatnika (np. w przypadku umowy o pracę czy umowy zlecenia), odliczenia dokonuje się na podstawie sporządzonej i otrzymanej od płatnika informacji PIT-11 lub PIT-40A/11A.

Bardzo istotna w tym miejscu jest informacja, że płatnik podaje w sporządzonych deklaracjach PIT-11 lub PIT-40A/11A składki na ubezpieczenie zdrowotne w wysokości podlegającej odliczeniu od podatku, czyli 7,75% podstawy wymiaru składki. Podatnik dokonując odliczenia nie musi zatem dokonywać w tym zakresie dodatkowych obliczeń, tylko z reguły przepisuje kwotę wynikającą z otrzymanej informacji o wysokości uzyskanych dochodów.

Inaczej jest w przypadku podatników odprowadzających omawianą składkę samodzielnie, czyli przede wszystkim przedsiębiorców. Ci bowiem muszą dokonać stosownych obliczeń samodzielnie.

Obliczając powyższe należy pamiętać, iż odliczeniu podlegają składki zapłacone. Szczególną uwagę należy tutaj zatem zwrócić na fakt, iż co do zasady składkę za dany miesiąc przedsiębiorca opłaca w miesiącu następnym (np. w lutym za styczeń, w marcu za luty itd.). Co za tym idzie (pomijając przypadki, gdy składka taka została zapłacona w miesiącu, którego dotyczy) przy ustalaniu wysokości odliczenia za rok 2009 należy wziąć pod uwagę składki za miesiące grudzień 2008 – listopad 2009. Dla nich bowiem terminy płatności przypadały w okresie styczeń-grudzień 2009 r.

Dla przykładu podajmy, iż przedsiębiorca, który terminowo opłacał przez cały 2009 rok składki na ubezpieczenie zdrowotne (czyli za miesiące 12/2008 – 11/2009) od minimalnej podstawy wymiaru tych składek, może odliczyć od podatku za 2009 rok kwotę w wysokości 2 294,22 zł.

Odliczeniu podlegają zarówno składki obowiązkowe jak i dobrowolne.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: