Przenośna klimatyzacja jako środek trwały?
2009-10-01 10:22
Przeczytaj także: Budynek na cudzym gruncie jako inwestycja w obcym środku trwałym?
Odpowiedzi na powyższe pytania należy szukać w Klasyfikacji Środków Trwałych. Jest to usystematyzowany zbiór obiektów majątku trwałego służący m.in. do celów ewidencyjnych, ustalania stawek odpisów amortyzacyjnych oraz badań statystycznych.KŚT wskazuje, iż budynkami są obiekty budowlane, trwale związane z gruntem, wydzielone z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiadające fundamenty i dach. Samodzielnym środkiem trwałym jest m.in. budynek posadowiony na stałym fundamencie wraz z przynależnymi do niego przybudówkami i pomieszczeniami pomocniczymi. Granicę budynku stanowią zewnętrzne powierzchnie ścian oraz górna powierzchnia najwyższego stropu, posadzka piwnic w budynkach podpiwniczonych lub poziom terenu przy budynkach nie podpiwniczonych.
Do wyposażenia budynku zalicza się natomiast wszystkie instalacje wbudowane w konstrukcje budynku na stałe, np. instalacje sanitarne, elektryczne, sygnalizacyjne, komputerowe, telekomunikacyjne, przeciwpożarowe oraz normalne wyposażenie budynku np. wbudowane meble. W skład budynku, jako pojedynczego obiektu inwentarzowego, wlicza się również tzw. "obiekty pomocnicze" obsługujące dany budynek, np. chodniki, dojazdy, podwórka, place, ogrodzenia, studnie, itp.
W naszym przykładzie została nabyta klimatyzacja, która nie jest wbudowana na stałe w konstrukcję budynku będącego siedzibą firmy (urządzenie to może zostać w każdej zdemontowane i zamontowane w innym miejscu). Tym samym nie należy go zaliczyć do wyposażenia budynku, które powiększa jego wartość początkową.
Urządzenie klimatyzacyjne w takiej sytuacji będzie stanowić oddzielny środek trwały podlegający amortyzacji. Klasyfikacja Środków Trwałych w grupie 6 „Urządzenia techniczne” podgrupie 65 „Urządzenia przemysłowe” zawiera rodzaj 653 „Urządzenia klimatyzacyjne”, do którego powyższą klimatyzację należy zakwalifikować.
Konieczne jest także prawidłowe ustalenie stawki amortyzacyjnej oraz sposobu amortyzacji dla celów podatkowych. Zgodnie z Wykazem Rocznych Stawek Amortyzacyjnych, stanowiącym załącznik numer 1 do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, stawka amortyzacji wynosi tutaj 10%.
Firma ma także do wyboru kilka metod amortyzacji powyższego urządzenia. I tak może je amortyzować metodą liniową, degresywną, czy też zastosować obniżenie stawki amortyzacyjnej. Może ponadto dokonać jednorazowego odpisu amortyzacyjnego, o ile jest podatnikiem rozpoczynającym działalność gospodarczą bądź też małym podatnikiem w myśl ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (lub prawnych) i nie wykorzystała jeszcze w pełni przysługującego na ten cel limitu (przypomnijmy iż w bieżącym roku limit ten wynosi 100 000 euro).
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl