Prokurent a księgi rachunkowe
2008-06-30 10:02
Przeczytaj także: Prowadzenie ksiąg rachunkowych na umowę zlecenia
Odpowiedź: Prokurent może prowadzić księgi rachunkowe spółki. Nie ma przy tym obowiązku zlecania kontroli poprawności rozliczeń podatkowych bądź prawidłowości prowadzenia ksiąg rachunkowych w jednostce podmiotowi zewnętrznemu, który posiada uprawnienia do usługowego prowadzenia ksiąg.Wyjaśnienie: Ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości, dalej: uor, nie precyzuje szczegółowo, kto i na jakiej podstawie może prowadzić księgi rachunkowe jednostek. W sytuacji, gdy księgi rachunkowe jednostki są prowadzone poza jej siedzibą, mogą one zostać powierzone wyłącznie osobie fizycznej, osobie prawnej lub jednostce organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej, uprawnionej do świadczenia takich usług.
A zatem z punktu widzenia uor możliwe jest wykonywanie stosownych czynności w siedzibie spółki przez jej prokurenta. Osoba ta może prowadzić księgi rachunkowe i rozliczenia podatkowe w siedzibie spółki na podstawie umowy o pracę bądź umowy cywilnoprawnej: zlecenia lub o dzieło.
Uwaga
Ważnym jest, aby prokurent otrzymywał wynagrodzenie z tytułu świadczonej pracy. W przeciwnym razie wspólnicy będą musieli rozpoznać u siebie nieodpłatne świadczenie i opodatkować wartość wynagrodzenia, jakie spółka musiałaby zapłacić za wykonanie tej pracy.
Podstawa prawna
Art. 11 ust. 3 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn.: Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.).
„Wskazówki Księgowe” - praktyczne rozwiązania problemów związanych z podatkami, rachunkowością, ubezpieczeniami społecznymi i prawem pracy.
oprac. : Wskazówki Księgowe