eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweLeasing samochodu: zmiana umowy a odliczenie VAT

Leasing samochodu: zmiana umowy a odliczenie VAT

2007-10-15 10:56

Poprzednia ustawa o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym zawierała łagodniejsze kryteria odliczania podatku VAT przy zakupie samochodu, jego leasingu czy od paliwa nabywanego do tego samochodu. Kolejne wersje ustaw nakładały coraz większe obostrzenia w tym zakresie. Niektóre umowy leasingowe mogą nadal korzystać ze starych preferencji. Wymagane jest jednak spełnienie pewnych warunków.

Przeczytaj także: Leasing samochodu: opłaty dodatkowe a odliczenie VAT

Przypomnijmy, iż stara ustawa o podatku od towarów i usług, czyli ta z 08 stycznia 1993 r. wskazywała, iż odliczenie podatku VAT nie przysługiwało w przypadku nabywanych przez podatnika samochodów osobowych oraz innych samochodów o dopuszczalnej ładowności do 500 kg (z pewnymi wyjątkami) oraz do nabywanych do tych samochodów paliw silnikowych.

Podstawowym warunkiem była tutaj zatem dopuszczalna ładowność samochodu. Przepis taki umożliwiał odliczenie podatku VAT przy nabywaniu czy użytkowaniu większości samochodów. Obecne przepisy w tym zakresie są dużo bardziej rygorystyczne.

Ograniczenia dotyczą nie tylko nabycia samochodu osobowego oraz paliwa do tego samochodu, ale także rat leasingowych. Przypomnijmy, iż obecne przepisy umożliwiają podatnikom odliczenie jedynie 60 proc. podatku VAT zawartego w cenie nabycia samochodu obecnie uważanego za osobowy nie więcej jednak niż 6 000 zł. Przepis ten ma zastosowanie także przy leasingu – podatnik zatem może odliczyć także jedynie 60 proc. podatku wynikającego z faktury dokumentującej daną ratę leasingową lecz tylko do momentu, gdy wartość tych odliczeń nie osiągnie progu 6 000 zł. Stara ustawa natomiast w przypadku samochodów o ładowności powyżej 500 kg umożliwiała odliczenie pełnej wartości podatku VAT.

Kwestię, które przepisy należy stosować do samochodów wziętych w leasing gdy obowiązywała stara ustawa o VAT, a który trwa podczas obowiązywania obecnej ustawy – zostały uregulowane w art. 154 obecnie obowiązującej ustawy z dnia 11 kwietnia 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Wskazuje on, że przepisu art. 86 ust. 7 (czyli w zakresie ograniczenia odliczenia podatku VAT) nie stosuje się do samochodów będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, w stosunku do których przysługiwało podatnikowi, zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, obowiązującymi przed dniem 1 maja 2004 r., prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z takiej umowy. Powyższe ma jednak zastosowanie:
  • w odniesieniu do umowy zawartej przed dniem wejścia w życie ustawy, bez uwzględniania zmian tej umowy po wejściu w życie ustawy, oraz
  • pod warunkiem że umowa została zarejestrowana we właściwym urzędzie skarbowym do dnia 14 maja 2004 r.

Zatem jeżeli podatnik posiada w leasingu samochód osobowy, od którego w myśl starych przepisów mógł być odliczony podatek, a stosowna umowa została podpisana przed wejściem w życie obecnej ustawy o VAT – przysługują mu nabyte wcześniej uprawnienia, tym samym w dalszym ciągu może odliczać podatek VAT w pełnej wysokości, nawet jeżeli obecnie samochód ten nie spełnia wymogów określonych w art. 86 ust. 3 obecnej ustawy o VAT.

Pamiętać jednak należy o spełnieniu wyżej wskazanych warunków, czyli zarejestrowaniu tej umowy w odpowiednim urzędzie skarbowym do dnia 14 maja 2004 r. oraz braku zmian tej umowy po wejściu w życie obecnej ustawy.

Tym samym, jeżeli podatnik zarejestrował taką umowę lecz obecnie uległa ona zmianie (np. poprzez wniesienie aneksu do umowy na podstawie którego zmianie ulega leasingobiorca - korzystający) podatnik traci prawo do odliczenia pełnego podatku VAT z rat leasingowych.

oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: