Zwrot VAT a zniszczenie samochodu
2007-05-31 12:08
Przeczytaj także: Zagraniczne usługi transportowe a odliczenie podatku VAT
Jakie wątpliwości wyjaśnił urząd skarbowy?W skierowanym do organu podatkowego zapytaniu podatnik wyjaśnił, iż w dniu 02.08.2006 r. nabył samochód osobowy w celu wykonywania czynności opodatkowanych. Odliczył od tego zakupu podatek VAT i wystąpił o jego zwrot do urzędu skarbowego. W dniu 27.10.2006 r. podatnik uczestniczył w wypadku drogowym, w wyniku którego samochód ten został poważnie uszkodzony. Ubezpieczyciel uznał, iż z uwagi na zakres uszkodzeń naprawa jest ekonomicznie nieuzasadniona, w związku z czym nie pokryje jej ewentualnych kosztów. Dlatego też podatnik w dniu 14.11.2006 r. sprzedał ten samochód. Podatnik wystąpił zatem z zapytaniem, czy przy tak krótkim użytkowaniu samochodu przysługiwał mu zwrot podatku VAT od jego zakupu? W powyższej sprawie urząd skarbowy zajął następujące stanowisko:
„(…)Zgodnie z art. 86 ust.1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust.17 i 19 oraz art. 124. W przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony zgodnie z art. 86 ust. 3 ww. ustawy kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku określonej w fakturze (...) - nie więcej jednak niż 6.000 zł.
Fakt wystąpienia zdarzenia losowego, tj. udziału Podatnika w wypadku drogowym, w konsekwencji którego doszło do zniszczenia pojazdu, nie skutkuje koniecznością zwrotu kwoty podatku naliczonego otrzymanego z tytułu jego zakupu.
W przedstawionej sytuacji Podatnik nie ma również obowiązku korygowania, po zakończeniu roku, kwoty podatku naliczonego odliczonego przy zakupie przedmiotowego pojazdu. W art. 91 ustawy o podatku od towarów i usług, z którego ten obowiązek wynika, zniszczenie środka trwałego nie zostało wymienione jako przesłanka powodująca obowiązek dokonania korekty podatku naliczonego. Takie stanowisko jest zgodne z art. 185 ust. 2 dyrektywy Rady Unii Europejskiej z dnia 28.XI.2006r. wspólny system podatku od wartości dodanej (Dz. U. UE.L.06.347.1), który stanowi, że w drodze odstępstwa od ust. 1, korekta nie jest dokonywana w przypadkach transakcji w całości lub częściowo niezapłaconych, w przypadku należycie udokumentowanego lub potwierdzonego zniszczenia, zagubienia lub kradzieży własności oraz w przypadku towarów przeznaczonych do przekazywania jako prezenty o małej wartości i próbki, o których mowa w art. 16.
Reasumując, w opisanej sytuacji przedmiotowy samochód służył do wykonywania czynności opodatkowanych, zatem Strona miała prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z jego nabyciem i do otrzymania z tego tytułu zwrotu podatku. W związku z tym, że przedmiotowy pojazd uległ zniszczeniu, Podatnik nie ma obowiązku korygowania kwoty podatku naliczonego odliczonego przy zakupie samochodu. Jednakże fakt wystąpienia u Podatnika zdarzenia losowego, w wyniku którego doszło do zniszczenia pojazdu, powinien być należycie udokumentowany i potwierdzony. (…)”
Pełną treść postanowienia/decyzji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów
oprac. : Ministerstwo Finansów