eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnieniaZwrot VAT a zniszczenie samochodu

Zwrot VAT a zniszczenie samochodu

2007-05-31 12:08

Jeżeli podatnik nabył samochód do wykonywania czynności opodatkowanych, odliczył z tego tytułu podatek VAT, a następnie uczestniczył tym samochodem w wypadku drogowym, w skutek czego auto to uległo zniszczeniu, to podatnik nie ma obowiązku korygowania kwoty podatku naliczonego przy zakupie, nawet jeżeli jeździł nim krótki okres czasu. Należy jednak dobrze udokumentować powyższe zdarzenie losowe, w wyniku którego samochód ten uległ zniszczeniu. Stanowisko takie zajął Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty w postanowieniu z dnia 28.02.2007 r. nr III-2/443-7/7001/07/AZ.

Przeczytaj także: Zagraniczne usługi transportowe a odliczenie podatku VAT

Jakie wątpliwości wyjaśnił urząd skarbowy?

W skierowanym do organu podatkowego zapytaniu podatnik wyjaśnił, iż w dniu 02.08.2006 r. nabył samochód osobowy w celu wykonywania czynności opodatkowanych. Odliczył od tego zakupu podatek VAT i wystąpił o jego zwrot do urzędu skarbowego. W dniu 27.10.2006 r. podatnik uczestniczył w wypadku drogowym, w wyniku którego samochód ten został poważnie uszkodzony. Ubezpieczyciel uznał, iż z uwagi na zakres uszkodzeń naprawa jest ekonomicznie nieuzasadniona, w związku z czym nie pokryje jej ewentualnych kosztów. Dlatego też podatnik w dniu 14.11.2006 r. sprzedał ten samochód. Podatnik wystąpił zatem z zapytaniem, czy przy tak krótkim użytkowaniu samochodu przysługiwał mu zwrot podatku VAT od jego zakupu? W powyższej sprawie urząd skarbowy zajął następujące stanowisko:

„(…)Zgodnie z art. 86 ust.1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust.17 i 19 oraz art. 124. W przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony zgodnie z art. 86 ust. 3 ww. ustawy kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku określonej w fakturze (...) - nie więcej jednak niż 6.000 zł.

Fakt wystąpienia zdarzenia losowego, tj. udziału Podatnika w wypadku drogowym, w konsekwencji którego doszło do zniszczenia pojazdu, nie skutkuje koniecznością zwrotu kwoty podatku naliczonego otrzymanego z tytułu jego zakupu.

W przedstawionej sytuacji Podatnik nie ma również obowiązku korygowania, po zakończeniu roku, kwoty podatku naliczonego odliczonego przy zakupie przedmiotowego pojazdu. W art. 91 ustawy o podatku od towarów i usług, z którego ten obowiązek wynika, zniszczenie środka trwałego nie zostało wymienione jako przesłanka powodująca obowiązek dokonania korekty podatku naliczonego. Takie stanowisko jest zgodne z art. 185 ust. 2 dyrektywy Rady Unii Europejskiej z dnia 28.XI.2006r. wspólny system podatku od wartości dodanej (Dz. U. UE.L.06.347.1), który stanowi, że w drodze odstępstwa od ust. 1, korekta nie jest dokonywana w przypadkach transakcji w całości lub częściowo niezapłaconych, w przypadku należycie udokumentowanego lub potwierdzonego zniszczenia, zagubienia lub kradzieży własności oraz w przypadku towarów przeznaczonych do przekazywania jako prezenty o małej wartości i próbki, o których mowa w art. 16.

Reasumując, w opisanej sytuacji przedmiotowy samochód służył do wykonywania czynności opodatkowanych, zatem Strona miała prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z jego nabyciem i do otrzymania z tego tytułu zwrotu podatku. W związku z tym, że przedmiotowy pojazd uległ zniszczeniu, Podatnik nie ma obowiązku korygowania kwoty podatku naliczonego odliczonego przy zakupie samochodu. Jednakże fakt wystąpienia u Podatnika zdarzenia losowego, w wyniku którego doszło do zniszczenia pojazdu, powinien być należycie udokumentowany i potwierdzony. (…)”


Pełną treść postanowienia/decyzji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

oprac. : Ministerstwo Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: