eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweSamochód osobowy - definicja w PIT i CIT

Samochód osobowy - definicja w PIT i CIT

2007-02-26 14:08

Samochód jest podstawowym środkiem przemieszczania się przedsiębiorców, w tym m.in. tzw. samochody osobowe. Od 01 stycznia 2007 roku została wprowadzona nowa definicja tych samochodów w ustawie PIT i CIT. Jest ona tożsama z przepisami zawartymi w ustawie o VAT.

Przeczytaj także: Wykup z leasingu samochodu i jego sprzedaż po 6 miesiącach

Do końca 2006 r. samochodem osobowym był każdy samochód, który nie posiadał homologacji producenta lub importera wymaganej dla samochodów innych niż osobowe oraz którego dopuszczalna ładowność nie przekraczała 500 kg.

Nowa definicja od 01 stycznia 2007 r.

Zgodnie z nowymi przepisami zawartymi w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych, za samochód osobowy uważa się pojazd samochodowy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, konstrukcyjnie przeznaczony do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą.

Tak więc kryteriami decydującymi o tym czy jest to samochód osobowy są: dopuszczalna masa całkowita oraz ilość osób, które takim samochodem może podróżować.

Od zasady istnieją wyjątki

Ustawodawca przewidział szereg wyjątków od definicji samochodu osobowego. Zgodnie z nimi samochodem osobowym nie jest:
  • pojazd samochodowy mający jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą, klasyfikowanego na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van,
  • pojazd samochodowy mający więcej niż jeden rząd siedzeń, które oddzielone są od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą i u którego długość części przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona po podłodze od najdalej wysuniętego punktu podłogi pozwalającego postawić pionową ścianę lub trwałą przegrodę pomiędzy podłogą a sufitem do tylnej krawędzi podłogi, przekracza 50% długości pojazdu; dla obliczenia proporcji, o której mowa w zdaniu poprzednim, długość pojazdu stanowi odległość pomiędzy dolną krawędzią przedniej szyby pojazdu a tylną krawędzią podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona w linii poziomej wzdłuż pojazdu pomiędzy dolną krawędzią przedniej szyby pojazdu a punktem wyprowadzonym w pionie od tylnej krawędzi podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków,

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: