Podatek u źródła 2019: najpierw zapłać, a potem fiskus może ci odda
2018-10-08 13:09
Nadchodzące zmiany w zakresie podatku u źródła © roobcio - Fotolia.com
Przeczytaj także: Usługi pośrednictwa a podatek u źródła
Przede wszystkim projekt zakłada zastąpienie obecnej metody bezpośredniego stosowania zwolnienia od podatku u źródła lub obniżonych stawek tego podatku, wynikających z konkretnych umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, metodą polegającą na zapłacie tego podatku, a dopiero w następnej kolejności, wystąpienie o jego zwrot.Od powyższego obowiązku poboru i odprowadzenia podatku, według podstawowych stawek wynikających z ustawy, tj. 20% w przypadku odsetek oraz 19% w przypadku dywidend, mają istnieć dwa wyjątki. Będzie można zastosować zwolnienie od podatku dochodowego bądź preferencyjną stawkę wynikającą z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, jeżeli:
- Płatnik złoży oświadczenie potwierdzające zasadność zastosowania preferencyjnej stawki podatku albo zwolnienia lub niepobrania podatku, wynikających z przepisów prawa podatkowego oraz po zweryfikowaniu kontrahenta stwierdza, iż nie istnieją okoliczności wykluczające możliwość zastosowania stawki podatku, albo zwolnienia, albo niepobrania podatku;
- Uzyskana zostanie opinia organu podatkowego o stosowaniu przez płatnika zwolnienia z poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od wypłacanych na rzecz podatnika należności. Koszt takiej opinii ma wynosić 2.000,00 zł, a organ będzie miał 6 miesięcy, licząc od daty złożenia wniosku, na wydanie opinii. Opinia ma być wiążąca przez 3 lata.
Oświadczenie potwierdzające zasadność zastosowania preferencyjnej stawki podatku albo zwolnienia lub niepobrania podatku będzie składane przez kierownika jednostki, w rozumieniu ustawy o rachunkowości. Złożenie nieprawdziwego oświadczenia wiązać się będzie z nałożeniem przez organ dodatkowej sankcji pieniężnej w wysokości 10 % wartości podstawy opodatkowania od wypłacanych należności. Ponadto, może się również wiązać z odpowiedzialnością karnoskarbową.
fot. roobcio - Fotolia.com
Nadchodzące zmiany w zakresie podatku u źródła
Do wniosku o zwrot podatku należało będzie dołączyć m. in. następujące dokumenty: certyfikat rezydencji podatnika, dokumentację dotyczącą przelewów bankowych lub inne dokumenty wskazujące na sposób przekazania należności, z którą wiązała się zapłata podatku, dokumentację dotyczącą zobowiązania do wypłaty należności, oświadczenie podatnika o spełnieniu określonych warunków niezbędnych do zwolnienia, oświadczenie wnioskodawcy z uzasadnieniem, że w związku z przedmiotową płatnością na podatniku ciąży obowiązek podatkowy oraz, że jest on rzeczywistym właścicielem tej płatności, oświadczenie wnioskodawcy z uzasadnieniem, że podatnik prowadzi rzeczywistą działalności gospodarczą, z którą wiąże się uzyskany przychód.
W przypadku, gdy wniosek o zwrot podatku nie będzie budził wątpliwości, organ dokona zwrotu bez wydania decyzji w terminie 6 miesięcy. Okres ten może jednak ulec wydłużeniu, jeśli weryfikacja zasadności zwrotu nie będzie możliwa w tym terminie.
Bez wątpienia planowane zmiany w znaczny sposób zmienią dotychczasową sytuację podmiotów dokonujących wypłat należności za granicę.
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)