Koszty uzyskania przychodów a wydatki na nabycie praw autorskich
2018-07-12 12:03
Rozliczenie w kosztach nabytych praw autorskich © nd3000 - Fotolia.com
Przeczytaj także: Podatek dochodowy: prawa autorskie przy usługach doradczych
Prawo autorskie zasadniczo przysługuje twórcy. Polega ono na tym, że twórca ma możliwość wyłącznego korzystania i rozporządzania utworem oraz czerpania wszelkich korzyści z jego użytkowania. Twórca może swym prawem rozporządzać, np. poprzez przeniesienie prawa autorskiego na inną osobę. Umowa o przeniesienie praw autorskich jest zazwyczaj odpłatna, w związku z czym nabywca prawa autorskiego ponosi określone koszty.Przechodząc do analizy możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na nabycie praw autorskich oraz praw majątkowych o podobnym charakterze należy wskazać, że jak wynika z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej jako ustawa o PDOP), decydującym czynnikiem pozwalającym zaliczyć dany wydatek do kosztów uzyskania przychodów jest poniesienie go w celu osiągnięcia przychodu bądź zabezpieczenia albo zachowania źródła przychodu. Nie każdy wydatek spełniający powyższe warunki może jednakże pomniejszać podstawę opodatkowania. Ustawodawca w art. 16 ust. 1 ustawy o PDOP przewidział bowiem katalog kosztów niestanowiących kosztów podatkowych.
W myśl art. 15 ust. 6 ustawy o PDOP, kosztem uzyskania przychodów są także odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a-16m, z uwzględnieniem art. 16 ww. ustawy.
fot. nd3000 - Fotolia.com
Rozliczenie w kosztach nabytych praw autorskich
Zgodnie z art. 16b ust. 1 pkt. 4 ustawy o PDOP, amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, nabyte od innego podmiotu i nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania autorskie lub pokrewne prawa majątkowe, o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane wartościami niematerialnymi i prawnymi.
Powyższe oznacza, że co do zasady, wydatki poniesione na nabycie autorskich praw majątkowych powinny być zaliczone do wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.
Należy jednak zwrócić uwagę na treść regulacji zawartej w art. 16d ust. 1 ustawy o PDOP. Zgodnie z tym przepisem, podatnicy mogą nie dokonywać odpisów amortyzacyjnych od składników majątku, o których mowa w art. 16a i 16b (w tym autorskie lub pokrewne prawa majątkowe), których wartość początkowa określona zgodnie z art. 16g nie przekracza 10 000 zł (przed 1.01.2018 r. kwota ta wynosiła 3 500 zł). W takim przypadku wydatki poniesione na ich nabycie mogą stanowić koszty uzyskania przychodów w miesiącu oddania ich do używania (zob. interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 2.06.2014 r., znak: ILPB4/423-126/14-2/MC)
oprac. : Przemysław Szwed / Grupa ECDP
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)