eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkoweSystem podzielonej płatności a przyspieszony zwrot podatku VAT

System podzielonej płatności a przyspieszony zwrot podatku VAT

2018-04-25 13:41

System podzielonej płatności a przyspieszony zwrot podatku VAT

Zwrot VAT w 25 dni przy split payment © ipuwadol - Fotolia.com

Z początkiem lipca 2018 r. do ustawy o VAT trafią nowe regulacje dotyczące systemu podzielonej płatności. Jednocześnie wprowadzono też pewne zmiany w przepisach odnoszących się do zwrotu podatku VAT - właśnie w związku z podzieloną płatnością. Czy to oznacza, że podatnicy, którzy będą stosować nowe rozwiązanie, mogą liczyć na szybszy zwrot podatku?

Przeczytaj także: Split payment: błędna kwota podatku VAT

W połowie roku każdy podatnik VAT będzie miał dodatkowe konto w banku czy SKOK-u. Do czego konto to ma służyć? Do gromadzenia wpłat VAT wynikającego z faktur sprzedażowych oraz regulowania tego z faktur zakupowych czy ewentualnego płacenia VAT fiskusowi.
Pieniądze zgromadzone na rachunku VAT będą należały do podatnika. Niemniej korzystać będzie on mógł z nich w bardzo ograniczony sposób - jedynie w zakresie regulowania swoich zobowiązań względem VAT (czy to do urzędu skarbowego czy sprzedawców).

Podatnik będzie wprawdzie mógł wnioskować do urzędu skarbowego o udostępnienie mu zgromadzonych na takim rachunku środków w innym celu, niemniej fiskus takiej zgody nie będzie musiał udzielić w każdym przypadku. Nadto na odpowiedź będzie on miał aż 60 dni. To organ podatkowy będzie też ostatecznie decydował o tym, jaka kwota może zostać wykorzystana w inny sposób, aniżeli zaprezentowany wyżej.

Należy też pamiętać, iż o tym, czy skorzystać z podzielonej płatności, decydował będzie nabywca towarów i usług a nie ich sprzedawca. Zatem to od uznania klienta będzie zależeć, czy pieniądze przekaże na „zwykłe” konto bankowe sprzedawcy, czy też przelew podzieli na dwie części i wartość podatku VAT przekaże na wyodrębniony właśnie w tym celu rachunek sprzedawcy. Niemniej póki co stosowanie split payment ma być w pełni dobrowolne, a ustawodawca przewidział w ustawie pewne zachęty do korzystania z tego rozwiązania.

fot. ipuwadol - Fotolia.com

Zwrot VAT w 25 dni przy split payment

Split payment zacznie obowiązywać w połowie roku. To wtedy każdy podatnik VAT uzyska dodatkowy rachunek bankowy, zwanym rachunkiem VAT, na którym będą dokonywane operacje związane przede wszystkim z rozliczeniem tego podatku. Na rachunek ten będzie mógł też nastąpić zwrot VAT i to w czasie dużo szybszym, aniżeli przy zwrocie na rachunek tradycyjny.


Zwrot VAT


Nowelizacja wprowadzająca system podzielonej płatności zmienia w niewielkim zakresie przepisy regulujące zwrot nadpłaty VAT na rachunek bankowy podatnika.
Do ustawy o VAT od 1 lipca 2018 r. trafi art. 87 ust. 6a mówiący, że na wniosek podatnika, złożony wraz z deklaracją podatkową, urząd skarbowy jest obowiązany dokonać zwrotu różnicy podatku, o której mowa w ust. 2, na rachunek VAT podatnika w terminie 25 dni, licząc od dnia złożenia rozliczenia.

Co zatem idzie zwrot VAT będzie przysługiwał w terminie 25 dni, jeżeli podatnik wraz z deklaracją VAT złoży wniosek o zwrot VAT na rachunek VAT.

Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu nowelizacji, chodzi tutaj o zwrot wnioskowanej kwoty nadwyżki podatku naliczonego nad należnym niezależnie od tego, czy faktury, z których wynika wykazany podatek naliczony, zostały zapłacone z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności, czy też nie (jak również to, czy podatnik w ogóle stosuje system podzielonej płatności).
Nawet podatnik, który w ogóle nie dokonywał płatności z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności w danym okresie rozliczeniowym - będzie mógł zawnioskować o zwrot różnicy podatku naliczonego na rachunek VAT w przyspieszonym terminie na nowych zasadach.

Ponadto, w nowym art. 87 ust. 6a ustawy o VAT nie zastrzeżono, że naczelnik urzędu skarbowego może przedłużyć termin zwrotu VAT, jeżeli jego zasadność wymaga dodatkowego zweryfikowania. Zastrzeżenie takie znajduje się w przypadku zwrotu na tradycyjny rachunek bankowy podatnika lub rachunek w SKOKu (zarówno w terminie podstawowym jak i przyspieszonym). Oznacza to, że przy skorzystaniu z nowego rozwiązania termin zwrotu nie będzie mógł być wydłużony (co także podkreślono w uzasadnieniu do projektu nowelizacji).

Należy jednak pamiętać, że zwrot taki nastąpi na rachunek VAT, którym podatnik może dysponować w bardzo ograniczonym zakresie.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: