Wydobycie kryptowaluty - skutki podatkowe
2018-03-06 14:02
Czy od kopania krytpowalut trzeba zapłacić podatek? © Wit - Fotolia.com
Przeczytaj także: Rozliczenie PIT i CIT w związku z obrotem kryptowalutami
Kryptowaluty to wirtualne znaki legitymacyjne, mające charakter zbliżony do pieniądza bezgotówkowego. Ideą ich działania jest niezależność od systemu bankowego. W konsekwencji nie posiadają one centralnego emitenta ani instytucji kontrolującej ich obrót.Konsekwencje podatkowe wydobywania kryptowalut
Pozyskiwane kryptowalut odbywa się, co do zasady, w formie wydobycia (z ang. mining). Następuje ono przy użyciu sprzętu komputerowego. Jest to tzw. sposób pierwotny. Dana osoba otrzymuje Bitcoiny za udostępnienie swojej mocy obliczeniowej dla całego systemu Bitcoin i za potwierdzenie transakcji występujących w sieci kryptowaluty. Bitcoiny przyznawane są automatycznie osobom wskazanym przez algorytm. Ponieważ kryptowaluta ma określoną wartość, osoba, która nabędzie je w ten sposób, zwiększa swój majątek.
W art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej jako: ustawa o PDOP) ustawodawca zdefiniował, co jest przychodem dla celów podatkowych. Są to w szczególności:
- otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe,
- wartość otrzymanych rzeczy lub praw, a także wartość innych świadczeń w naturze, w tym wartość rzeczy i praw otrzymanych nieodpłatnie tub częściowo odpłatnie, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń.
fot. Wit - Fotolia.com
Czy od kopania krytpowalut trzeba zapłacić podatek?
Dodatkowo, na podstawie art. 12 ust. 3 ustawy o PDOP, za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działam specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.
Z kolei art. 12 ust. 3a ustawy o PDOP mówi, że za datę powstania przychodu, uznaje się dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:
- wystawienia faktury albo
- uregulowania należności.
Pozyskanie kryptowaluty w ten sposób bliższe jest działalności wydobywczej (produkcyjnej), w której dopiero sprzedaż wytworzonego produktu wiąże się z przychodem. Oznacza to, że osoba „wykopująca” kryptowalutę w momencie jej uzyskania nie jest zobowiązana do rozliczenia podatku dochodowego.
Powyższe zagadnienie zostało potwierdzone w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 20.12.2017 r., znak: 0111-KDIB1-1.4010.150.2017.1.BK.
oprac. : Dominika Róg-Górecka / Grupa ECDP
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)