Zasady rozliczania podatku dochodowego od spółki cywilnej
2018-02-01 13:40
Spółka osobowa w podatku dochodowym © Andrey Popov - Fotolia.com
Przeczytaj także: Jakie formy rozliczania podatków od firmy w 2018 roku?
To oznacza, że spółce zostaje nadany odrębny numer identyfikacji podatkowej. Jednocześnie każdy ze wspólników takiej spółki posiada swój NIP i musi opłacać podatek od przypadającego na niego dochodu bądź przychodu z tytułu udziału w takiej spółce.To z kolei oznacza, że wspólnicy muszą wybrać właściwe dla siebie formy opodatkowania swoich przychodów: od skali podatkowej zaczynając, przez podatek liniowy, ryczałt ewidencjonowany na karcie podatkowej kończąc (jako metodzie najprostszej).
Podatnik, który z jakichś względów formy opodatkowania nie wybierze - zostanie przypisany do rozliczania podatku na zasadach ogólnych wg skali podatkowej. Jest to bowiem podstawowa forma opodatkowania (w przypadku osób rozliczających PIT) - pozostałe są fakultatywne. Podstawowa jednak nie zawsze znaczy korzystna.
I tak podatnik zamierzający, czy to skorzystać z opodatkowania podatkiem liniowym, czy ryczałtem ewidencjonowanym - musi w tym zakresie złożyć oświadczenie w obowiązującym terminie. Ten różni się w zależności od tego, czy dopiero zaczynamy przygodę z własnym biznesem czy też działalność gospodarczą już prowadzimy.
fot. Andrey Popov - Fotolia.com
Spółka osobowa w podatku dochodowym
Ważne! W przypadku prowadzenia działalności w formie spółki oświadczenia takie składają wszyscy wspólnicy naczelnikom urzędów skarbowych właściwym według miejsca zamieszkania każdego ze wspólników.
Podobnie sytuacja wygląda w przypadku wyboru opodatkowania podatkiem liniowym?
Różni wspólnicy, różne zasady rozliczania podatków
Sposób opodatkowania przychodów/dochodów przez poszczególnych wspólników spółek osobowych nie jest ze sobą w żaden sposób związany, ani od siebie uzależniony. W związku z tym - co do zasady każdy wspólnik może stosować inną - wybraną przez siebie formę opodatkowania podatkiem dochodowym, niezależnie od formy opodatkowania stosowanej przez pozostałych wspólników.
O ile z opodatkowania skalą podatkową przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej skorzystać może każdy podatnik, tak opodatkowanie podatkiem liniowym, ryczałtem czy kartą podatkową - jest w pewnym stopniu ograniczone, gdzie w przypadku stawki liniowej wyjątek jest tylko jeden, przy ryczałcie wyłączeń jest znacznie więcej, zaś karta podatkowa została przewidziana tylko dla nielicznych (wymaga ona wręcz prowadzenia tylko jednego rodzaju działalności). Co przy tym niezwykle ważne, warunki muszą być spełnione przez spółkę oraz wszystkich wspólników, aby preferencja mogła być zastosowana.
Należy też pamiętać, że w przypadku spółek osobowych opodatkowanie ryczałtem zostało przewidziane wyłącznie dla spółki cywilnej osób fizycznych oraz spółki jawnej osób fizycznych. Ograniczenie to zatem z jednej strony wskazuje na wymaganą formę prawną spółki (nie stosuje się jej do spółek partnerskich czy komandytowych), z drugiej zaś na rodzaj jej wspólników (należy bowiem pamiętać, że wspólnikami w spółkach osobowych nie zawsze muszą być osoby fizyczne, ale także inne podmioty, a dla ryczałtu wymagane jest to, aby wspólnik był osobą fizyczną a nie przykładowo inną spółką).
Korzystanie z karty podatkowej zostało natomiast ograniczone jedynie do spółki cywilnej. Nadto tutaj wybór taki rozciąga się na wszystkich wspólników (przy ocenie prawa do tej formy bierze się pod uwagę m.in. to, czy liczba pracowników oraz wspólników spółki nie przekracza dopuszczalnego stanu zatrudnienia). Nadto tutaj - w odróżnieniu od innych form opodatkowania, wystarczy, że z wnioskiem o opodatkowanie kartą wystąpi jeden ze wspólników.
Łączenie form opodatkowania
Często otwarcie spółki osobowej jest dodatkową działalnością gospodarczą prowadzoną przez jej wspólników. Na ogół mają oni też firmy na własne nazwiska czy też w postaci innych spółek (w tym także innych spółek osobowych). Czy dla każdej takiej firmy można wybrać inne opodatkowanie? W pewnym ograniczonym zakresie - tak. Oczywiście prowadzenie kilku firm wyłącza możliwość opodatkowania kartą podatkową, niemniej łączenie ryczałtu ewidencjonowanego z podatkiem liczonym od dochodu jest już jak najbardziej możliwe.
Dopuszczalne są tutaj jednakże tylko dwa warianty: skala podatkowa plus ryczałt ewidencjonowany bądź podatek liniowy plus ryczałt ewidencjonowany.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)