![Mały podatnik w CIT: spółka z o.o. jako wspólnik spółki komandytowej [© Andrey Popov - Fotolia.com] Mały podatnik w CIT: spółka z o.o. jako wspólnik spółki komandytowej](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/amortyzacja-jednorazowa/Maly-podatnik-w-CIT-spolka-z-o-o-jako-wspolnik-spolki-komandytowej-201629-200x133crop.jpg)
Spółka z o.o. i komandytowa jako mały podatnik w CIT © Andrey Popov - Fotolia.com
Przeczytaj także: 9% CIT dla spółki komandytowej w 2021 r.
Co istotne, w celu ustalenia statusu małego podatnika należy brać pod uwagę przychód osiągnięty w ubiegłym roku podatkowym, jaki pochodzi wyłącznie ze sprzedaży. Przepisy ustawy o PDOP nie wskazują natomiast co należy rozumieć przez sformułowanie „wartość przychodu ze sprzedaży”.
Zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu, wyrażonym w interpretacji indywidualnej z 3.06.2014 r., (znak: ILPB4/423-131/14-2/ŁM) przy obliczaniu wskazanego limitu „należy uwzględnić wszelkie przychody ze sprzedaży danego podatnika, w tym także zwolnione od podatku dochodowego, z wyłączeniem przychodów osiąganych z innego tytułu niż sprzedaż, np. uzyskane odszkodowania, odsetki od środków finansowych na rachunku bankowym, dotacje, dopłaty lub refundacje kosztów.”
fot. Andrey Popov - Fotolia.com
Spółka z o.o. i komandytowa jako mały podatnik w CIT
Mali podatnicy mają prawo do szeregu preferencji w CIT, takie jak rozliczenia kwartalne, amortyzacja jednorazowa, niższa stawka CIT. Status ten mają spółki, których przychody ze sprzedaży nie przekraczają określonego limitu. Jeżeli spółka taka jest jednocześnie wspólnikiem spółki komandytowej, to w limicie mieści się zarówno przychód spółki z o.o. jak i przypadający na nią udział w przychodzie spółki komandytowej.
Dokonując analizy przesłanek, których spełnienie umożliwia uzyskanie statusu małego podatnika należy odnieść się do sytuacji, w której status ten będzie chciał uzyskać wspólnik – na przykład spółka z o.o., uzyskujący zyski z tytułu udziału w spółce osobowej. W takim przypadku powstaje bowiem pytanie, czy zyski ze sprzedaży prowadzonej przez tą spółkę (spółkę transparentną podatkowo) należy uwzględnić dla potrzeb ustalenia statusu małego podatnika wspólnika.
W przypadku podmiotów będących wspólnikami spółek osobowych, należy mieć na uwadze, że dochody ze spółek osobowych przypisuje się wspólnikom tych spółek proporcjonalnie do posiadanych w nich udziałów. Jeżeli działalność gospodarczą prowadzi spółka niebędąca osobą prawną, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce uznaje się za przychody z działalności gospodarczej (art. 5 ust. 1 i 3 ustawy o PDOP). W rezultacie przychody ze sprzedaży prowadzonej przez spółkę osobową należy w odpowiedniej proporcji zaliczyć do przychodów z działalności gospodarczej wspólnika oraz uwzględnić ten przychód dla potrzeb ustalenia statusu małego podatnika, o którym mowa w art. 4a pkt 10 ustawy o PDOP.
Podobnie uznał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 29.03.2017 r. (znak: 2461-IBPB-1-3.4510.19.2017.1.TS), stwierdzając, że „dla potrzeb ustalenia statusu „małego podatnika”, o którym mowa w art. 4a pkt 10 updop, należy brać pod uwagę wartość całej sprzedaży, dokonywanej przez Spółkę, która w rozpatrywanej sprawie jest podatnikiem zarówno w odniesieniu do wypracowanego przez siebie dochodu (opodatkowanie na poziomie samej Spółki), jak i w odniesieniu do dochodu uzyskiwanego ze sprzedaży dokonywanej przez spółkę komandytową, proporcjonalnie do posiadanych w niej udziałów (opodatkowanie na poziomie wspólników spółki komandytowej). Reasumując, w celu ustalenia statusu podatnika, należy wziąć pod uwagę zarówno przychody ze sprzedaży dokonywanej przez samą Spółkę, jak i sprzedaż dokonywaną przez spółkę komandytową, w której Wnioskodawca jest wspólnikiem.”
![Odwrotne obciążenie a status małego podatnika [© gustavofrazao - Fotolia.com] Odwrotne obciążenie a status małego podatnika](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/maly-podatnik-w-PIT/Odwrotne-obciazenie-a-status-malego-podatnika-208428-150x100crop.jpg)
oprac. : Przemysław Szwed / Grupa ECDP
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)