Ryczałt ewidencjonowany 2018 gdy praca na etacie
2017-12-11 11:51
Nowe wyłączenie z ryczałtu ewidencjonowanego © volis61 - Fotolia.com
Przeczytaj także: Zmiany w ryczałcie ewidencjonowanym na 2018 r.
Ustawa o ryczałcie ewidencjonowanym w art. 8 ust. 1 pkt 6 mówi, że opodatkowania ryczałtem nie stosuje się do podatników rozpoczynających działalność samodzielnie lub w formie spółki, jeżeli podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników, przed rozpoczęciem działalności w roku podatkowym lub w roku poprzedzającym rok podatkowy, wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres działalności podatnika lub spółki.W przypadku gdy podatnik nie zamierza wykonywać działalności na rzecz byłych lub obecnych pracodawców, może do dnia rozpoczęcia działalności zawiadomić właściwego naczelnika urzędu skarbowego o korzystaniu z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Gdy następnie podatnik lub spółka dokona sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub uzyska przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, traci prawo do ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.
fot. volis61 - Fotolia.com
Nowe wyłączenie z ryczałtu ewidencjonowanego
Ograniczenie takie jednakże jest ograniczone w czasie. Z jednej strony obejmuje jedynie dwa lata podatkowe pracy na etacie (czyli rok rozpoczęcia działalności i rok poprzedni). Z drugiej strony ograniczenie to obowiązuje jedynie przedsiębiorcę tylko przez jeden rok - czyli ten, w którym rozpoczął on prowadzenie działalności gospodarczej. Ustawodawca wyraźnie wskazuje tutaj wyłącznie na podatników rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej.
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 01.04.2014 r. nr ILPB1/415-27/14-2/IM wskazał, że przedsiębiorca opodatkowany ryczałtem ewidencjonowanym, który w trakcie prowadzenia firmy (otwartej w 2012 r.) podpisał umowę o pracę na czas określony (w 2013 r.), po czym po zakończeniu tej umowy świadczył usługi na rzecz byłego pracodawcy w tym samym zakresie, co czynności wykonywane w ramach umowy o pracę, nie traci prawa do tej formy opodatkowania.
Przy określaniu prawa do ryczałtu z uwagi na powyższe wyłączenie należy zatem brać pod uwagę wykonywanie usług bądź sprzedaż towarów na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy w roku, w którym przedsiębiorca otworzył firmę oraz w roku poprzedzającym, przy czym ograniczenie to stosuje jedynie w pierwszym roku swojej działalności gospodarczej.
Zmiana od 2018 r.
W 2018 r. ograniczeniem takim zostaną objęci wszyscy przedsiębiorcy, a nie jedynie nowe firmy. Znowelizowany przepis będzie bowiem wskazywał, że jeżeli podatnik prowadzący (a nie rozpoczynający prowadzenie) działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:
- wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub
- wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym
W dalszym ciągu zatem przed uzyskaniem opisanych przychodów podatnicy będą mogli korzystać z opodatkowania ryczałtem i zachowają prawo do tej formy rozliczeń do dnia poprzedzającego uzyskanie tych przychodów. Wyłączenie z opodatkowania ryczałtem z uwagi na współpracę z byłym bądź obecnym pracodawcą obejmie jednakże nie tylko nowe firmy, ale także podmioty już istniejące. Dodajmy, że ograniczenie w takim kształcie obowiązuje od wielu lat w zakresie opodatkowania podatkiem liniowym.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)