Darowizna samochodu osobowego na otwarcie firmy
2017-09-19 13:43
Czy amortyzować otrzymany w darowiźnie samochód? © sodawhiskey - Fotolia.com
Przeczytaj także: Nie zamortyzujesz darowanych wcześniej środków trwałych
Art. 22a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej updof) mówi, że amortyzacji podlegają środki trwałe w postaci m.in. środki transportu, które mają określone cechy: stanowią własność lub współwłasność podatnika, zostały nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, są kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania oraz mają służyć firmie, bądź zostać oddane w najem, dzierżawę czy leasing przez okres ponad dwunastu miesięcy, przy czym jest to przewidywany okres używania, który niekoniecznie musi się pokrywać z rzeczywistym.
Powyższe potwierdza art. 22gust. 1 pkt 3 updof mówiący, że wartością początkową środka trwałego nabytego w drodze spadku, darowizny lub w inny nieodpłatny sposób - jest wartość rynkowa z dnia nabycia, chyba że umowa darowizny albo umowa o nieodpłatnym przekazaniu określa tę wartość w niższej wysokości.
fot. sodawhiskey - Fotolia.com
Czy amortyzować otrzymany w darowiźnie samochód?
Czy amortyzacja jest kosztem podatkowym?
Art. 23 ust. 1 pkt 45a lit. a) updof mówi, że do kosztów podatkowych nie zalicza się odpisów amortyzacyjnych liczonych od wartości początkowej środków trwałych nabytych nieodpłatnie, jeżeli:
- nabycie to nie stanowi przychodu z tytułu nieodpłatnego otrzymania rzeczy lub praw lub
- dochód z tego tytułu jest zwolniony od podatku dochodowego, lub
- nabycie to stanowi dochód, od którego na podstawie odrębnych przepisów zaniechano poboru podatku
Wyjątkiem od tej reguły są jednakże środki trwałe nabyte w drodze spadku lub darowizny. W związku z tym nie ma przeszkód, aby odpisy amortyzacyjne naliczane od wartości początkowej otrzymanego w darowiźnie samochodu trafiały do kosztów podatkowych.
Ograniczenie kosztów
W przypadku samochodów osobowych trzeba jednak pamiętać, że zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 4 updof do kosztów uzyskania przychodów nie można zaliczyć odpisów amortyzacyjnych z tytułu zużycia samochodu osobowego - w części ustalonej od wartości samochodu przewyższającej równowartość 20.000 euro przeliczonej na złote według kursu średniego euro ogłaszanego przez NBP z dnia przekazania samochodu do używania. Jeżeli nasze auto jest tańsze - ograniczeniem się nie trzeba przejmować, jeżeli droższe - odpis amortyzacyjny w części przypadającej na wartość przekraczającą 20.000 euro nie będzie stanowił kosztu pofatkowego.
Wartość rynkową przy ustalaniu wartości początkowej środków trwałych otrzymanych nieodpłatnie, określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich stanu i stopnia zużycia (art. 19 w zw. z art. 22g ust. 1c i ust. 1 pkt 3 updof).
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)