![Wpłata w banku a wydatki w podatkowych kosztach uzyskania przychodu [© Syda Productions - Fotolia.com] Wpłata w banku a wydatki w podatkowych kosztach uzyskania przychodu](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/System-podatkowy/Wplata-w-banku-a-wydatki-w-podatkowych-kosztach-uzyskania-przychodu-190634-200x133crop.jpg)
Czy płacąc w banku pozbawiamy się kosztów uzyskania przychodu? © Syda Productions - Fotolia.com
Przeczytaj także: Pojęcie transakcji przy umowach o współpracy/ramowych
Jeżeli zaliczenie do kosztów takiej transakcji już nastąpiło, wskazani podatnicy są zobowiązani zmniejszyć koszty uzyskania przychodów albo w przypadku braku możliwości zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów - zwiększyć przychody, w miesiącu, w którym została dokonana płatność bez pośrednictwa rachunku płatniczego.
Wskazane zasady odnosi się także do nabycia bądź wytworzenia środków trwałych czy nabycia wartości niematerialnych i prawnych (tych bowiem we własnym zakresie wytworzyć nie można).
Tak - w skrócie - brzmią nowe przepisy ustawy zarówno o PIT jak i o CIT.
Dodajmy w tym miejscu, że ustawa o swobodzie działalności doprecyzowuje, iż chodzi tutaj jedynie o transakcje zawierane pomiędzy przedsiębiorcami. Zakupy od osób prywatnych czy rolników zatem można rozpoznawać w kosztach nawet, gdy gotówką zostanie im zapłacona wyższa wartość. To samo tyczy się danin na rzecz innych organów, które mogą być zaliczane w ciężar kosztów (np. podatek akcyzowy, od nieruchomości, środków transportowych).
fot. Syda Productions - Fotolia.com
Czy płacąc w banku pozbawiamy się kosztów uzyskania przychodu?
Na chwilę obecną nie wiadomo, czy zapłata za fakturę w banku gotówką bezpośrednio na konto sprzedawcy będzie skutkować jej wyłączeniem z kosztów uzyskania przychodu.
Nowe regulacje przyniosły sporo problemów interpretacyjnych, które po części zostały już wyjaśnione. Wiemy obecnie, że zapłata barterem czy porozumienie kompensacyjne nie wykluczą nam faktur zakupowych z kosztów, podobnie jak korzystanie z kart kredytowych. Mamy też pewne wyjaśnienia mówiące, co należy rozumieć jako jedną transakcję.
A czy znamy odpowiedź na przypadek postawiony w pytaniu? Niestety na chwilę obecną nie, zaś analiza literalna przepisów zdaje się być nieciekawa.
Otóż przepisy ustaw podatkowych nakazują wyłączać z kosztów te wydatki, których płatność została dokonana bez pośrednictwa rachunku płatniczego. Przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej mówią natomiast, że dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku płatniczego przedsiębiorcy, w każdym przypadku gdy:
- stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca oraz
- jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza równowartość 15.000 zł.
Przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej mówią zatem o przyjmowaniu i dokonywaniu płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą za pośrednictwem rachunku płatniczego przedsiębiorcy. Przepisy podatkowe nakazują natomiast wyłączać z kosztów te transakcje, za które płatność nastąpiła z pominięciem rachunku płatniczego.
W związku z powyższym uprawnione wydaje się być stwierdzenie, że przedsiębiorca, który wpłaca w banku pieniądze na konto sprzedawcy z tytułu zawartej transakcji, nie dokonuje tego za pośrednictwem rachunku płatniczego. Zapłata następuje tutaj bowiem w gotówce, z kolei za pośrednictwem rachunku płatniczego następuje przyjęcie pieniędzy przez sprzedawcę. W związku z tym organy podatkowe mogą próbować kwestionować takie operacje rozliczone w kosztach (skoro kupujący rachunkiem płatniczym się nie posługiwał).
Niemniej zdaniem autora należy mieć tutaj na uwadze nie tylko literalne brzmienie przepisów, ale także i cel, w jakim zostały one wprowadzone. Otóż nowe regulacje wprowadzono po to, aby wyeliminować albo przynajmniej istotnie ograniczyć występowanie w obrocie dokumentów dotyczących transakcji, które w rzeczywistości nie miały miejsca.
Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu ustawy, znowelizowane przepisy miały zwiększyć transparentność dokonywanych transakcji jak też przyczynić się do wzrostu uczciwej konkurencji między przedsiębiorcami.
Wpłata pieniędzy przez nabywcę w banku bezpośrednio na konto sprzedawcy powinna być (pod względem transparentności jak i mocy dowodowej transakcji) traktowana tak samo, jak przelew z konta. W takim przypadku bowiem zapłata bezsprzecznie nastąpiła i zdaje się potwierdzać prawdziwość transakcji na równi z przelewem bankowym. Nie powinna zatem pozbawiać prawa do rozliczenia takiego zakupu w kosztach uzyskania przychodu, chociaż co innego zdaje się wskazywać literalne brzmienie przepisów.
Niestety na chwilę obecną trudno powiedzieć, jak takie sytuacje będzie kwalifikował fiskus.
![Płatności gotówkowe: czy fiskus zmienia zdanie? [© Jakub Krechowicz - Fotolia.com] Płatności gotówkowe: czy fiskus zmienia zdanie?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/System-podatkowy/Platnosci-gotowkowe-czy-fiskus-zmienia-zdanie-205592-150x100crop.jpg)
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)