Odwrotne obciążenie na usługi budowlane: kim jest podwykonawca?
2017-02-20 13:46
Usługi budowlane: odwrotne obciążenie na podwykonawstwo © Andrey Popov - Fotolia.com
Przeczytaj także: Kto i kiedy składa informację VAT-27 z odwrotnym obciążeniem?
Z początkiem 2017 r. w ustawie o VAT znalazł się nowy załącznik, oznaczony numerem 14. Zawiera on katalog usług, które są rozliczane w ramach odwrotnego obciążenia. Z wyjątkiem jednej, są to wyłącznie usługi budowlane.- usługodawcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15 ustawy, u którego sprzedaż nie jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9,
- usługobiorcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, zarejestrowany jako podatnik VAT czynny.
W przypadku usług wymienionych w poz. 2-48 załącznika nr 14 do ustawy (a więc usług budowlanych) przepis ust. 1 pkt 8 stosuje się, jeżeli usługodawca świadczy te usługi jako podwykonawca.
Powodem, dla którego wprowadzono odwrócony VAT na usługi budowlane, są nieprawidłowości zaobserwowane na tym rynku, w szczególności problem oszustw w zakresie podatku VAT (w tym również przy użyciu faktur, które nie odzwierciedlają rzeczywistych transakcji).
fot. Andrey Popov - Fotolia.com
Usługi budowlane: odwrotne obciążenie na podwykonawstwo
Ustawodawca w podanych regulacjach ustawy o VAT posługuje się pojęciem podwykonawstwa. Nie zdecydował się jednak na jego wyjaśnienie, co może skutkować licznymi sporami interpretacyjnymi w celu ustalenia, kiedy faktycznie mamy do czynienia z podwykonawstwem, a w rezultacie z koniecznością rozliczania VAT w ramach odwrotnego obciążenia.
Od tego roku mamy też nowe ograniczenie. Otóż zbyt późne rozliczenie transakcji objętej odwróconym VAT będzie skutkować tym, że VAT należny zostanie wykazany wstecznie - w okresie, w którym powstał obowiązek podatkowy, zaś VAT naliczony na bieżąco - w deklaracji, której termin złożenia jeszcze nie upłynął.
Kim zatem jest podwykonawca? Wyjaśnienia udzielił Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską nr 8831/2016, w której wyrażono zaniepokojenie brakiem tej definicji.
Jego zdaniem dla prawidłowego rozumienia terminu „podwykonawca” wystarczające jest posłużenie się powszechnym jego znaczeniem wynikającym z wykładni językowej. Zgodnie z definicją zawartą w internetowym wydaniu Słownika języka polskiego „podwykonawca – to firma lub osoba wykonująca pracę na zlecenie głównego wykonawcy”.
Tak definiowane pojęcie podwykonawcy nie powinno - zdaniem autora odpowiedzi– rodzić wątpliwości ani rozbieżności interpretacyjnych (Ministerstwo Finansów jest w stałym kontakcie z Krajową Informacją Podatkową, co więcej regularnie odbywają się spotkania konsultacyjne mające przeciwdziałać występowaniu rozbieżności).
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)