eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkoweUwaga na odwrotne obciążenie od wynajmu maszyn budowlanych!

Uwaga na odwrotne obciążenie od wynajmu maszyn budowlanych!

2017-01-12 12:03

Uwaga na odwrotne obciążenie od wynajmu maszyn budowlanych!

Wynajem sprzętu budowlanego należy fakturować netto czy brutto? © thomasknospe - Fotolia.com

Duża nowelizacja VAT weszła w życie z początkiem 2017 r. Wprowadziła ona m.in. szersze stosowanie mechanizmu odwrotnego obciążenia i to - co niezwykle ważne - nie tylko na nowe towary, ale także usługi, a mówiąc dokładniej usługi budowlane. Analizując dokładnie nowe regulacje można zauważyć, że również najem maszyn czy innego sprzętu budowlanego tutaj się niekiedy mieści.

Przeczytaj także: Kto i kiedy składa informację VAT-27 z odwrotnym obciążeniem?

Do końca 2016 r. odwrotnym obciążeniem objęte były wyłącznie określone towary i tylko jedna usługa - czyli przenoszenie uprawnień do emisji gazów cieplarnianych. Od 2017 r. w zakresie usług mamy istną rewolucję.

Rząd po prostu zauważył, że także tutaj dochodzi do istotnych nadużyć i postanowił je ograniczyć, oczywiście kosztem podatników. Nowe zasady bowiem z jednej strony komplikują dotychczasowy sposób rozliczeń takich usług, z drugiej zaś wprowadzają (przynajmniej na początku) spory chaos interpretacyjny.
Przy okazji dokonano lekkiego doprecyzowania samych regulacji odnoszących się do odwróconego VAT-u na usługi. Wcześniej bowiem do zastosowania tego mechanizmu na (wtedy jeszcze jedną) usługę wystarczyło, aby sprzedawca był czynnym podatnikiem VAT, zaś nabywca podatnikiem - zwolnionym bądź rozliczającym ten podatek. Od bieżącego roku, aby odwrócony VAT na usługi zastosować, nabywca musi być obowiązkowo czynnym podatnikiem VAT.

Ile usług zostało objętych nowymi zasadami rozliczeń? Dużo - i to na tyle dużo, że postanowiono dołożyć do ustawy o VAT kolejny załącznik, w którym te zostały wymienione. Jest to załącznik nr 14 do ustawy o VAT i zawiera aż 48 pozycji - więcej aniżeli w przypadku towarów.
Wykaz usług rozliczanych w ramach odwrotnego obciążenia umieściliśmy m.in. w artykule: W 2017 r. odwrotne obciążenie w VAT na usługi budowlane

Jakie usługi się w nim znalazły? Obok wspomnianych już wyżej usług przenoszenia uprawnień do emisji gazów cieplarnianych, są to różnego rodzaju usługi budowlane, z symbolami PKWiU zaczynającymi się od 41 do 43.
Dla innego rodzaju usług ustawodawca nie pokusił się na wprowadzenie odwrotnego obciążenia.
Trzeba też pamiętać, że mechanizm ten jest stosowany jedynie wówczas, gdy usługodawcą jest podwykonawca takiej usługi, co dodatkowo komplikuje rozliczenia.

fot. thomasknospe - Fotolia.com

Wynajem sprzętu budowlanego należy fakturować netto czy brutto?

2017 rok przyniósł zamęt w rozliczaniu VAT od usług budowlanych. Nie wiadomo do końca, do których z nich należy stosować odwrotne obciążenie.


Wykonywanie określonych usług wiąże się też dla usługodawców z nowymi obowiązkami. Ponieważ są to usługi rozliczane w ramach mechanizmu reverse charge, należy o nich w specjalny sposób informować fiskusa, tzn. wykazywać ich wartość oraz dane kontrahentów (odbiorców usług) na formularzu VAT-27. Warto tutaj dodać, że od 2017 r. formularz taki trzeba będzie składać co miesiąc (a nie - jak to miało miejsce wcześniej - tak samo jak deklaracje VAT; a więc co miesiąc albo co kwartał).

Co z wynajmem maszyn budowlanych?


W pierwotnym projekcie nowego załącznika w pozycji 34 znajdowało się wypożyczanie konstrukcji i maszyn budowlanych wraz z operatorami i wynajem personelu dla tych usług (bez względu na symbol PKWiU).
Do finalnej wersji ustawy ostatecznie jednakże powyższa pozycja nie trafiła. Wszystko zatem zdaje się wskazywać, że jeśli przedmiotem usługi podwykonawcy będzie wypożyczenie sprzętu budowlanego, to odwrotne obciążenie nie ma zastosowania. Czy jednak na pewno?

Niestety - jak to w podatkach często bywa - pewności mieć nie można, zaś sytuacja zamiast się uprościć, istotnie się skomplikowała. Wszystko przez zastosowaną przez ustawodawcę klasyfikację.

Otóż załącznik nr 14 do ustawy o VAT obok nazw usług objętych odwrotnym obciążeniem, podaje także ich symbole PKWiU. Oznacza to, że nie można tutaj kierować się jedynie nazwą danej usługi przy określaniu zasad rozliczania od niej VAT, ale trzeba sięgnąć do klasyfikacji statystycznej i sprawdzić, co pod danym symbolem konkretnie się kryje. I tutaj może nastąpić niemałe zdziwienie.

Otóż usługi wynajmu mieszczą się m.in. w klasyfikacjach rozpoczynających się od numerów 49, 50, 51, 68, 77. Wszystko zależy od tego, co ma być przedmiotem najmu oraz w jakim zakresie i czy taka usługa nie łączy się z inną.

Wynajem i dzierżawa maszyn i urządzeń budowlanych oraz inżynierii lądowej i wodnej mieści się w grupowaniu 77.3. Symbolu takiego w załączniku nr 14 do ustawy o VAT nie znajdziemy. Trzeba jednak pamiętać, że tą klasyfikację stosujemy, gdy wynajem jest bez obsługi.

A co gdy obsługa jednak jest w pakiecie? - wtedy są one sklasyfikowane pod innymi symbolami, zaś dotarcie do nich nie należy zawsze do rzeczy łatwych i oczywistych, co prezentują chociażby dwa poniższe przykłady.
Pod symbolem PKWiU 43.99.90.0 (roboty związane z wykonywaniem pozostałych specjalistycznych robót budowlanych, gdzie indziej niesklasyfikowanych) - który w załączniku nr 14 do ustawy o VAT już się znajduje, mieści się m.in. wynajem dźwigów i pozostałego sprzętu budowlanego wraz z obsługą, które nie są przeznaczone dla określonych usług budowlanych.

Z kolei pod symbolem PKWiU 43.99.20.0 (roboty związane z montowaniem i demontowaniem rusztowań), kryją się m.in. roboty związane z montowaniem i demontowaniem rusztowań i platform roboczych, wynajmowanie rusztowań i platform roboczych, włączając ich montowanie i demontowanie.

Dopiero w wyjątkach tego symbolu znalazła się informacja, że nie obejmuje on wynajmu rusztowań bez ich montowania i demontowania, sklasyfikowanego pod symbolem 77.32.10.0.

Jak zatem widać - wynajem szeroko rozumianego sprzętu budowlanego również może być objęty odwrotnym obciążeniem. Niemniej przedstawione przykłady pokazują, że tak się dzieje wówczas, gdy towarzyszy takiemu wynajmowi inna usługa (czy to montaż rusztowania, czy „dorzucenie” w pakiecie osoby obsługującej maszyny). Sam wynajem maszyny (np. w firmie zajmującej się wyłącznie ich wypożyczaniem) raczej powinien być rozliczany na zasadach ogólnych (a więc z VAT-em a nie w ramach odwrotnego obciążenia). Wszystko jednak zależy od tego, do jakiego symbolu PKWiU taka usługa zostanie zaklasyfikowana.

Uwaga na niebezpieczeństa


Darmowy dostęp do klasyfikacji PKWiU znajduje się m.in. na stronie Głównego Urzędu Statystycznego, który w tym zakresie opracował stosunkowo przyjazną wyszukiwarkę (), zwracającą w wynikach także sporo informacji na temat tego, co pod danym symbolem się kryje. Niestety informacje te nie będą wystarczające w każdym przypadku i wymagana będzie dodatkowa interpretacja tej klasyfikacji w celu ustalenia prawidłowego symbolu PKWiU do danej czynności. Do takiej interpretacji uprawniony jest urząd statystyczny. W przypadku wątpliwości warto z powyższego korzystać.
Za błędne zaklasyfikowanie danej czynności na potrzeby VAT, a w efekcie zastosowanie nieprawidłowego mechanizmu rozliczenia tego podatku, odpowiada natomiast podatnik. W przypadku odwrotnego obciążenia błędy takie mogą mieć brzemienne skutki nie tylko dla tego, kto usługę świadczył, ale także ten - na czyją rzecz była świadczona (a więc nabywca, usługbiorca), o czym pisaliśmy m.in. w artykule: Błędy w rozliczeniu odwrotnego obciążenia w podatku VAT

Należy także pamiętać, że od 2017 r. podatnicy obowiązani do przekazywania VAT-27, deklaracje VAT muszą przesyłać fiskusowi elektronicznie a nie papierowo.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (3)

  • artykuł taki sobie

    jaceksr / 2017-07-11 08:44:31

    Artykuł taki sobie, żeby sobie popisać bez odpowiedzialności za słowo. NIC nie wyjaśnia i nic podatnikowi nie pomaga. Taka literatura jest bez wartości , ponieważ nie udziela konretnych odpowiedzi do konkretnych sytucji , np. beton dostarczany na budowę i wpompowywany do szalunków - co to jest za czynność ??? odpowiedz ] [ cytuj ]

    • Krzysztof_S. / 2017-07-11 13:48:47

      Bo nie o tym jest artykuł tylko o możliwości objęcia odwrotnym obciążeniem także wynajmu maszyn budowlanych.
      W zakresie postawionego pytania - zachęcam do korzystania z klasyfikacji. Ot mamy np. PKWIU 43.99.40.0 - Roboty betoniarskie.
      W opisie natomiast wskazano, że grupowanie to obejmuje m.in. wylewanie betonu do form i pozostałe prace betoniarskie (fundamenty, słupki, posadzki itp.). Teraz sięgamy do załącznika nr 14 do ustawy, gdzie pod pozycją 44 mamy - 43.99.40.0 - Roboty betoniarskie.
      Powyższe nie jest poradą podatkową - tylko wskazaniem ewentualnego rozwiązania. Wszystko zależy od konkretnego stanu faktycznego. odpowiedz ] [ cytuj ]

    • Krzysztof_S. / 2017-07-11 13:49:58

      Bo nie o tym jest artykuł tylko o możliwości objęcia odwrotnym obciążeniem także wynajmu maszyn budowlanych.
      W zakresie postawionego pytania - zachęcam do korzystania z klasyfikacji. Ot mamy np. PKWIU 43.99.40.0 - Roboty betoniarskie.
      W opisie natomiast wskazano, że grupowanie to obejmuje m.in. wylewanie betonu do form i pozostałe prace betoniarskie (fundamenty, słupki, posadzki itp.). Teraz sięgamy do załącznika nr 14 do ustawy, gdzie pod pozycją 44 mamy - 43.99.40.0 - Roboty betoniarskie.
      Powyższe nie jest poradą podatkową - tylko wskazaniem ewentualnego rozwiązania. Wszystko zależy od konkretnego stanu faktycznego. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: