eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnieniaSamochód ciężarowy bez zwolnienia z podatku dla SSE

Samochód ciężarowy bez zwolnienia z podatku dla SSE

2016-06-23 11:56

Samochód ciężarowy bez zwolnienia z podatku dla SSE

Samochód ciężarowy bez zwolnienia z podatku dla SSE © ellisia - Fotolia.com

Samochód jeździ, czyli się przemieszcza, a co za tym idzie - będzie opuszczał teren specjalnej strefy ekonomicznej. Wydatkami kwalifikującymi się do objęcia pomocą publiczną mogą być natomiast jedynie wydatki na zakup środków trwałych, które znajdą się na terenie specjalnej strefy ekonomicznej. Wydatków na nabycie środków transportu zaliczyć tutaj zatem nie można - uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 21.06.2016 r. nr IBPB-1-3/4510-280/16/AB.

Przeczytaj także: SSE: sprzedaż środków trwałych z podatkiem dochodowym

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?


Spółka z o.o. planuje wystąpić o udzielenie zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Chce zrealizować inwestycję polegającą na rozbudowie istniejącego już zakładu, w ramach którego będzie prowadzić produkcję stolarki otworowej (wybudowanie na nowo zakupionym gruncie hali produkcyjnej wraz z zakupem maszyn produkcyjnych, wybudowanie biurowca, budowa dróg, placów manewrowych, stacji transformatorowej oraz ogrodzenia).

W ramach tej inwestycji mają także zostać zakupione samochody ciężarowe wraz z przyczepami, mające służyć do transportu produktów wytworzonych na terenie SSE do kontrahentów spółki. Samochody te będą garażowane na terenie SSE. Po zakupie zostaną wprowadzone do ewidencji środków trwałych. Nabyte samochody będą służyć wyłącznie do transportu produktów wnioskodawcy wytworzonych na terenie SSE. Nie będzie on nimi świadczył odrębnych usług transportowych.

Zadano pytanie, czy w takim przypadku przy obliczaniu wysokości przysługującego spółce zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych w razie uzyskania zezwolenia, będzie ona mogła zaliczyć do wydatków kwalifikujących się do objęcia pomocą dla SSE także ceny nabytych samochodów? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(...) Specjalne strefy ekonomiczne są częścią terytorium kraju wyodrębnioną administracyjnie, na której możliwe jest prowadzenie działalności gospodarczej na preferencyjnych warunkach, a w szczególności korzystania ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych lub podatku dochodowego od osób fizycznych, o czym wyraźnie stanowi art. 12 ustawy z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych (t.j. Dz.U z 2015 r., poz. 282). Podstawą do korzystania ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym jest zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej (art. 16 ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych).

fot. ellisia - Fotolia.com

Samochód ciężarowy bez zwolnienia z podatku dla SSE

Wydatkami kwalifikującymi się do objęcia pomocą publiczną mogą być jedynie wydatki na zakup środków trwałych, które znajdą się na terenie specjalnej strefy ekonomicznej. Wydatków na nabycie środków transportu zaliczyć tutaj nie można.


Natomiast, stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2014 r., poz. 851 ze zm., dalej: „updop”), wolne od podatku są dochody, z zastrzeżeniem ust. 4-6, uzyskane z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia, o którym mowa w art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych, przy czym wielkość pomocy publicznej udzielanej w formie tego zwolnienia nie może przekroczyć wielkości pomocy publicznej dla przedsiębiorcy, dopuszczalnej dla obszarów kwalifikujących się do uzyskania pomocy w największej wysokości, zgodnie z odrębnymi przepisami. Ponadto, na podstawie art. 17 ust. 4 updop, zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 34, przysługuje podatnikowi wyłącznie z tytułu dochodów uzyskanych z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie strefy.

Pomocą publiczną udzielaną przedsiębiorcy prowadzącemu działalność gospodarczą na terenie strefy jest niezapłacony przez tego przedsiębiorcę podatek obliczony od dochodu osiąganego wyłącznie z działalności prowadzonej na terenie strefy na podstawie właściwego zezwolenia. Wielkość tego zwolnienia jest uzależniona od wysokości poniesionych przez przedsiębiorcę wydatków inwestycyjnych.

Rodzaj tych wydatków został określony w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 10 grudnia 2008 r. w sprawie pomocy publicznej udzielanej przedsiębiorcom działającym na podstawie zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenach specjalnych stref ekonomicznych (t.j. Dz.U. z 2015 r. , poz. 465, dalej: „rozporządzenie”).

Stosownie do § 3 ust. 1 rozporządzenia, pomoc publiczna udzielana przedsiębiorcy w formie zwolnień podatkowych, na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 updop, stanowi regionalną pomoc inwestycyjną z tytułu:
1. kosztów nowej inwestycji, której wielkość jest liczona jako iloczyn maksymalnej intensywności pomocy określonej dla danego obszaru i kosztów inwestycji kwalifikujących się do objęcia pomocą, określonych w § 6 lub
2. tworzenia nowych miejsc pracy, której wielkość jest liczona jako iloczyn maksymalnej intensywności pomocy określonej dla danego obszaru i dwuletnich kosztów pracy nowo zatrudnionych pracowników, obejmujących koszty płacy brutto tych pracowników, powiększone o składki obowiązkowe, takie jak składki na ubezpieczenie społeczne, ponoszone przez przedsiębiorcę od dnia zatrudnienia tych pracowników.

Przy czym, jak wynika z § 3 ust. 4 rozporządzenia, przez nową inwestycję należy rozumieć inwestycję w środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne polegającą na utworzeniu nowego lub rozbudowie istniejącego przedsiębiorstwa, dywersyfikacji produkcji przedsiębiorstwa przez wprowadzenie nowych dodatkowych produktów bądź na zasadniczej zmianie dotyczącej całościowego procesu produkcyjnego istniejącego przedsiębiorstwa. (…)

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: