eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweUsługi e-fakturowania a obowiązek poboru podatku u źródła

Usługi e-fakturowania a obowiązek poboru podatku u źródła

2016-07-06 13:36

Usługi e-fakturowania a obowiązek poboru podatku u źródła

Usługi e-fakturowania a obowiązek poboru podatku u źródła © Andreas Berheide - Fotolia.com

Podatek u źródła obowiązani są pobierać i przekazywać do polskiego fiskusa przedsiębiorcy, którzy korzystają z niektórych usług firm zagranicznych. Podatek taki jest pobierany z wypłacanego kontrahentowi wynagrodzenia i wymierzony jest co do zasady w określone usługi niematerialne. W praktyce prawidłowe określenie, kiedy należy go naliczać, nie należy do rzeczy łatwych.

Przeczytaj także: Certyfikat rezydencji kontrahenta jako dokument elektroniczny?

Problem podatnika


Polski podatnik nabył od podmiotu z siedzibą w Wielkiej Brytanii elektroniczne usługi e-fakturowania. Usługi te świadczone są przez specjalny portal internetowy i polegają na przetwarzaniu dostarczonych przez podatnika danych oraz przekazaniu ich w określonym formacie do kontrahentów podatnika.

Dostęp do opisanego systemu nie wiąże się z przeniesieniem praw autorskich lub możliwością korzystania z tych praw przez podmiot polski, w tym w szczególności z przekazaniem jakiejkolwiek licencji na oprogramowanie. Korzystanie z systemu nie wiąże się również z pozyskaniem informacji związanych ze zdobytym doświadczeniem w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej (know-how)

Czy w takiej sytuacji, wypłacone wynagrodzenie na rzecz podmiotu brytyjskiego wiąże się z obowiązkiem poboru podatku u źródła?

Co na to polskie przepisy?


Stosowanie do art 3 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej ustawa o PDOP) podatnicy, którzy nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu, podlegają ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu od dochodów, które osiągają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Przepis art. 21 ust. 1 pkt 1 i 2a ustawy o PDOP stanowi, że podatek dochodowy z tytułu uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2, przychodów:
  • z odsetek, z praw autorskich lub praw pokrewnych, z praw do projektów wynalazczych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również ze sprzedaży tych praw, z należności za udostępnienie tajemnicy receptury lub procesu produkcyjnego, za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, w tym także środka transportu, urządzenia handlowego lub naukowego, za informacje związane ze zdobytym doświadczeniem w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej (know-how),
  • z tytułu świadczeń: doradczych, księgowych, badania rynku, usług prawnych, usług reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, usług rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu, gwarancji i poręczeń oraz świadczeń o podobnym charakterze
- ustala się w wysokości 20% przychodów.

fot. Andreas Berheide - Fotolia.com

Usługi e-fakturowania a obowiązek poboru podatku u źródła

Usługi e-fakturowania są zaliczane do zysków przedsiębiorstw. Podatku u źródła nie ma od nich, gdy podatnik posiada certyfikat rezydencji kontrahenta.


W myśl art. 21 ust. 2 ustawy o PDOP, przepisy ust. 1 stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

Mając na uwadze przywołane regulacje, w pierwszej kolejności należy dokonać analizy, czy opisane usługi e-fakturowania świadczone przez podmiot z siedzibą w Wielkiej Brytanii podlegają opodatkowaniu tzw. podatkiem u źródła.

Analiza przedmiotu umowy


Należy zauważyć, że w opisywanym przypadku:
  • nie dochodzi do przeniesienia na polski podmiot praw autorskich, czy też udzielenia mu licencji w rozumieniu ustawy o prawach autorskich,
  • zawarte na portalu informacje nie stanowią wiedzy specjalistycznej,
  • uzyskiwane przez brytyjskiego kontrahenta przychody nie stanowią przychodu za udostępnienie tajemnicy receptury lub procesu produkcyjnego,
  • płatności za usługi związane z usługami e-fakturowania i przekazywania faktur nie są również związane z użytkowaniem lub prawem do użytkowania urządzenia przemysłowego, urządzenia handlowego lub naukowego.

Na tej podstawie należy zatem wykluczyć, aby świadczenie wypłacane na rzecz brytyjskiego podmiotu stanowiło należności licencyjne, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o PDOP.

Usługa przetwarzania danych


W przedstawionej sytuacji pojawia się wątpliwość czy przedmiotowe usługi nie powinny zostać zaliczone do innych kategorii świadczeń wymienionych w art. 21 ustawy o PDOP. W szczególności, czy usługa taka może stanowić usługę przetwarzania danych lub inną o podobnym charakterze.
Świadczeniami o podobnym charakterze są wyłącznie świadczenia podobne do wymienionych wprost w art. 21 ust. 1 pkt 2a ustawy o PDOP, a więc świadczeń doradczych, księgowych, badania rynku, http://www.podatki.egospodarka.pl/123788,Brak-podatku-u-zrodla-od-uslug-ksiegowych-czy-doradczych,1,69,1.html usług prawnych>, usług reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, usług rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu oraz gwarancji i poręczeń.

Według językowego znaczenia pojęcia przetwarzać (przetworzyć), to inaczej „przekształcić coś twórczo”, „zmienić coś, nadając inny kształt, wygląd” czy w odniesieniu do danych „opracować zebrane dane, informacje itp., wykorzystując technikę komputerową” (źródło: wersja internetowa Słownika Języka Polskiego).

Mając na uwadze wykładnię językową pojęcia przetwarzanie danych, należy wskazać, że w omawianej sytuacji kontrahent brytyjski, na podstawie wprowadzonych przez polski podmiot do systemu danych/informacji potrzebnych do sporządzenia faktur – przetwarza je, generuje i wysyła w jego imieniu i w jego zastępstwie do kontrahentów.

W związku z powyższym, istnieje duże ryzyko uznania, że w ramach nabywanej usługi kontrahent brytyjski dokonuje przetwarzania danych lub świadczy usługi o podobnym charakterze. W takiej zaś sytuacji, odpłatność za świadczoną usługę podlega regulacji art. 21 ust. 1 pkt 2a ustawy o PDOP.

Zyski przedsiębiorstw


Należy jednakże wskazać, że obowiązek poboru zryczałtowanego podatku nie wystąpi jeżeli łącznie spełnione zostaną dwa warunki:
  • polski podatnik dysponuje certyfikatem rezydencji kontrahenta zagranicznego (co wynika z art. 26 ust. 1 ustawy o PDOP)
  • z postanowień właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania wynika bezpośrednio brak takiego obowiązku.

W omawianym przypadku należy odwołać się do Konwencji między Rzeczpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od zysków majątkowych (dalej jako UPO). W świetle postanowień UPO, przychody usługodawcy należy zaliczyć do "zysków przedsiębiorstw", (zakładając, że nie są uzyskiwane za pośrednictwem zakładu położonego w państwie źródła przychodów – tu w Polsce), a to oznacza, że jest to przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym wyłącznie w Wielkiej Brytanii (art 7 ust.1 UPO) i nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym w Polsce, z czym wiąże się brak obowiązku pobrania podatku od źródła.

Aby jednak można było uwzględnić postanowienia umowy konieczne jest posiadanie certyfikatu rezydencji brytyjskiego podmiotu (art. 26 ust.1 ustawy o PDOP). W przeciwnym razie konieczne będzie potrącanie od wypłacanych wynagrodzeń, zryczałtowanego podatku dochodowego według stawki 20% .

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: