eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweCzy trzeba wystawiać noty i faktury korygujące?

Czy trzeba wystawiać noty i faktury korygujące?

2016-05-06 12:53

Czy trzeba wystawiać noty i faktury korygujące?

Czy trzeba wystawiać noty i faktury korygujące? © Andrey Popov - Fotolia.com

Faktury dokumentujące określone transakcje powinny być prawidłowe, a więc wolne od błędów. Gdy te się wkradły, należy je skorygować. Służą temu dwa różne dokumenty: faktura korygująca oraz nota korygująca. Dokumenty te, mimo że służą do prostowania błędów na fakturze, nie są tożsame. Różny jest zakres korygowanych przez nie informacji jak i strony transakcji, które dokumenty takie wystawiają.

Przeczytaj także: Błędy formalne faktury nie pozbawiają prawa do odliczenia VAT

Podstawowym dokumentem służącym do korygowania błędów w wystawionej fakturze jest faktura korygująca. Może ona skorygować każdą nieprawidłowość występującą na dokumencie pierwotnym, od danych sprzedawcy czy nabywcy zaczynając, na wartościach liczbowych kończąc.
Art. 106j ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje, że w przypadku gdy po wystawieniu faktury udzielono obniżki ceny w formie rabatu, udzielono opustów i obniżek cen, dokonano zwrotu podatnikowi towarów i opakowań, dokonano zwrotu nabywcy całości lub części zapłaty, podwyższono cenę lub stwierdzono pomyłkę w cenie, stawce, kwocie podatku lub w jakiejkolwiek innej pozycji faktury - podatnik wystawia fakturę korygującą.

Fakturę korygującą wystawia podatnik dokonujący sprzedaży.

Dodatkowo błędy tzw. mniejszej wagi mogą być skorygowane poprzez wystawienie noty korygującej. Ten dokument wystawia nabywca.
Nota korygująca nie może korygować danych wartościowych na fakturze.

Warto też dodać, iż zdaniem organów podatkowych noty korygującej nie można wystawić w przypadku całkowitej zmiany danych nabywcy.
Błędy na fakturze muszą obowiązkowo zostać skorygowane. W niektórych przypadkach jednakże w gestii stron transakcji pozostaje to, jakim dokumentem korekta taka zostanie dokonana.

Powstaje tutaj pytanie, czy każdorazowo przy błędach mniejszej wagi należy wystawić notę korygującą a nie fakturę korygującą? Nie ma takiego obowiązku. Wydaje się też, że wystawienie noty korygującej jest prawem podatnika. Jeżeli ten z niego nie skorzysta, sprzedawca powinien wystawić fakturę korygującą, która naprawi błędy na dokumencie pierwotnym.

fot. Andrey Popov - Fotolia.com

Czy trzeba wystawiać noty i faktury korygujące?

Faktury dokumentujące określone transakcje powinny być prawidłowe, a więc wolne od błędów. Gdy te się wkradły, należy je skorygować. Służą temu dwa różne dokumenty: faktura korygująca oraz nota korygująca.


Stanowisko takie wyraził m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 30.11.2015 r., nr IPPP1/4512-979/15-3/AŻ. We wniosku o wydanie tejże interpretacji zainteresowany spytał, czy w przypadku stwierdzenia błędu w danych adresowych nabywcy na fakturze ten może odmówić wystawienia noty korygującej oraz czy w takim stanie rzeczy sprzedawca ma obowiązek wystawić fakturę korygującą?
Organ podatkowy uznał, że w sytuacji, gdy na fakturze otrzymanej od dostawcy towaru, bądź świadczącego usługę – obok imienia i nazwiska wnioskodawcy i jego numeru identyfikacji podatkowej widnieją błędne dane adresowe - zainteresowany może wystawić notę korygującą, która skoryguje adres widniejący na otrzymanej fakturze, ale także może odmówić wystawienia noty korygującej.

Powołując się na przepisy regulujące wystawianie faktur korygujących organ poparł także podatnika w drugiej kwestii. Otóż sprzedawca w razie podania na fakturze nieprawidłowych danych nabywcy, w tym nieprawidłowych danych adresowych ma obowiązek wystawienia faktury korygującej z prawidłowymi danymi nabywcy, w tym prawidłowymi danymi adresowymi. - oczywiście o ile pomyłka taka nie została sprostowana notą korygującą.

Fakturą korygującą można prostować wszelkie błędy występujące na fakturze, tj. nawet te, które można skorygować przy pomocy noty korygującej.

Organy podatkowy wypowiedział się tutaj w jeszcze jednej, bardzo istotnej kwestii - czyli ważności dokumentu-faktury zawierającej błędy formalne.

Dyrektor warszawskiej izby uznał mianowicie, że jeżeli w fakturach dokumentujących transakcje występują jedynie tzw. wadliwości mniejszej wagi, to nie ma podstawy do ich kwestionowania wyłącznie z powodu wspomnianych błędów adresowych. W związku z tym, chociaż faktury VAT, w których nabywca figuruje z błędnym adresem, nie spełniają wymogów określonych przepisami prawa, nie można uznać, że zawierają one błędy, które nie pozwalają na rzeczywiste odzwierciedlenie przebiegu zdarzeń gospodarczych.

Można w związku z powyższym przyjąć, że faktury z takimi błędami nie powinny pozbawiać nabywcy prawa do odliczenia podatku naliczonego.
Szerzej o odliczeniu VAT z faktur z błędami formalnymi: Błędy formalne faktury nie pozbawiają prawa do odliczenia VAT

Na zakończenie dodajmy, że w przypadku wystawienia noty korygującej na sprostowanie błędów formalnych, ta wymaga akceptacji wystawcy faktury. Akceptacja taka może przyjąć dowolną formę, w tym także być dorozumiana.

Jak bowiem podkreślił Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 8.11.2013 r., nr ILPP2/443-773/13-2/MR, brak sprzeciwu kontrahenta co do treści takiej noty może być traktowany jako zaakceptowanie przez niego tej treści. W rozpatrywanej sprawie jednakże wnioskodawca umieszczał na nocie odpowiednią informację o skutkach braku sprzeciwu.
„(...) z uwagi na fakt, że Zainteresowany na nocie korygującej zamieszcza określoną adnotację o skutkach braku reakcji na otrzymaną notę, uznać należy, że wystawca faktury ma świadomość, że w przypadku niewyrażenia sprzeciwu (braku akceptacji) dla noty w sposób dorozumiany ją zaakceptuje. Sugeruje to zatem, że brak wyrażenia sprzeciwu lub brak zaakceptowania noty korygującej przez kontrahenta Wnioskodawcy (tj. nieprzekazania wiadomości za pośrednictwem poczty tradycyjnej lub elektronicznej, czy też za pośrednictwem telefonu, albo w jakikolwiek inny sposób) oznacza, że nota korygująca została zaakceptowana (...)."

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: