Rok 2016: Kasa fiskalna w nowym gabinecie stomatologicznym
2016-03-23 13:35
Gabinet stomatologiczny © photo_mts - Fotolia.com
Przeczytaj także: Zwrot ulgi na zakup kasy fiskalnej w deklaracji VAT
Większość firm ma prawo do zwolnienia z obowiązku stosowania kas fiskalnych z uwagi na wartość sprzedaży dla tzw. osób prywatnych. Przypomnijmy że limit takiej sprzedaży, który nie wymaga posiadania kasy, to 20 000 zł (w pierwszym roku sprzedaży liczy się go w proporcji).Prawa do tego zwolnienia nie mają jednak wszyscy. W §4 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku stosowania kas rejestrujących znalazły się bowiem czynności (chodzi tutaj zarówno o dostawę towarów jak i świadczenie usług), których wykonanie wiąże się z obowiązkiem posiadania takiego urządzenia bez względu na wartość dokonanej sprzedaży.
I w tym przepisie ustawodawca dokonał jednakże pewnego zróżnicowania przedsiębiorców. Część z nich musi bowiem posiadać kasy fiskalne od samego początku, inni natomiast mają na zaopatrzenie się w to urządzenie pewien okres czasu. W tej drugiej grupie mieszczą się podatnicy, o których mowa w art. §4 pkt 2 lit. c-j, czyli świadczący usługi:
- naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów (w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania),
- w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów,
- w zakresie badań i przeglądów technicznych pojazdów,
- w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów,
- prawnicze, z wyłączeniem usług notarialnych
- doradztwa podatkowego,
-
związane z wyżywieniem (PKWiU 56), wyłącznie:
- świadczone przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo, oraz
- usługi przygotowywania żywności dla odbiorców zewnętrznych (katering),
- fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne.
fot. photo_mts - Fotolia.com
Gabinet stomatologiczny
Zgodnie bowiem z §9 przytoczonego rozporządzenia podatnicy, którzy dopiero co rozpoczynają świadczenie takich usług, bądź zaprzestali ich świadczenia przed dniem 31 grudnia 2014 r. i obecnie ponownie będą je wykonywać (oczywiście na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych), są zwolnieni z obowiązku stosowania kas fiskalnych przez okres dwóch miesięcy następujących po miesiącu, w którym usługi takie zostały po raz pierwszy wykonane.
Przykład
Załóżmy, że Pan Piotr 10 marca 2016 r. otworzył gabinet stomatologiczny. Pierwszą usługę dla osoby prywatnej wykonał w nim 11 marca 2016 r. W takim przypadku ewidencję sprzedaży przy użyciu kasy rejestrującej musi rozpocząć najpóźniej od dnia 1 czerwca 2016 r.
Należy oczywiście pamiętać, że na kasie fiskalnej rejestruje się tylko sprzedaż dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. W związku z tym podatnicy, którzy wykonują czynności określone w §4 rozporządzenia w sprawie zwolnień z kas fiskalnych, ale wyłącznie na rzecz innych podmiotów gospodarczych, urządzeń tych nie muszą posiadać.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)