eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnieniaWynajem mieszkania na doby na ryczałcie ewidencjonowanym?

Wynajem mieszkania na doby na ryczałcie ewidencjonowanym?

2016-02-11 13:23

Wynajem mieszkania na doby na ryczałcie ewidencjonowanym?

Wynajem mieszkania na doby na ryczałcie ewidencjonowanym? © ah_fotobox - Fotolia.com

Wynajem mieszkania na doby może być opodatkowany ryczałtem ewidencjonowanym jako tzw. najem prywatny. Będzie tak jednakże jedynie wówczas, gdy umowy najmu nie będą zawierane w ramach działalności gospodarczej w sposób zorganizowany i ciągły - podkreślił Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 03.02.2016 r. nr ITPB1/4511-1169/15/MPŁ.

Przeczytaj także: Rozliczenie VAT gdy firma i prywatny najem mieszkania

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?


Wnioskodawczyni posiada gospodarstwo rolne w którym prowadzi działalność agroturystyczną. Jest także współwłaścicielem mieszkania (drugim współwłaścicielem jest jej mąż), które zamierza wynajmować na doby.

Umowy najmu będą tutaj zawierane na bardzo krótki okres, np. 1 lub 2 dni, tydzień czy miesiąc. Ceny najmu będą określane w związku z tym za dobę, tydzień itd. Najem tego mieszkania nie będzie prowadzony w sposób zorganizowany i profesjonalny, metodyczny, systematyczny czy uporządkowany.

Wnioskodawczyni nie będzie zatrudniać pracowników, nie zamierza też korzystać z obsługi księgowej czy zarządczej. Wszystkie czynności będzie wykonywać sama, przy czym te nie będą podejmowane w sposób stały, a okazjonalny z uwagi na to, że zainteresowana jest rolnikiem i obowiązki związane z prowadzeniem gospodarstwa rolnego nie pozwalają jej na prowadzenie zorganizowanych i profesjonalnych działań z dala od tego gospodarstwa.

Nadto z najmem nie będą powiązane dodatkowe usługi w postaci recepcji, dostępu do restauracji, przyrządzania posiłków czy sprzątania w trakcie pobytu gości.

Zainteresowana wskazała, że nie prowadzi działalności gospodarczej i wskazany lokal nie jest składnikiem majątku firmy.

fot. ah_fotobox - Fotolia.com

Wynajem mieszkania na doby na ryczałcie ewidencjonowanym?

Wynajem mieszkania na doby może być opodatkowany ryczałtem ewidencjonowanym jako tzw. najem prywatny. Będzie tak jednakże jedynie wówczas, gdy umowy najmu nie będą zawierane w ramach działalności gospodarczej w sposób zorganizowany i ciągły.


W związku z powyższym wnioskodawczyni zadała pytanie, czy przychody z najmu mieszkania może opodatkować ryczałtem ewidencjonowanym? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(...) Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.) wyraźnie rozróżnia źródła przychodów oraz sposób opodatkowania dochodów z poszczególnych źródeł. Stosownie do przepisów tej ustawy, odrębnymi źródłami przychodów są określone w art. 10 ust. 1 pkt 3 i 6:
• pozarolnicza działalność gospodarcza,
• najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

Pojęcie działalności gospodarczej zostało zdefiniowane w art. 5a pkt 6 ww. ustawy. Zgodnie z tym przepisem, za pozarolniczą działalność gospodarczą uważa się działalność zarobkową:
a. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
b. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
c. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Pojęcie pozarolniczej działalności gospodarczej użyte w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych opiera się na trzech przesłankach:
• zarobkowym celu działalności,
• wykonywaniu działalności w sposób zorganizowany i ciągły,
• prowadzeniu działalności we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek.

W myśl art. 14 ust. 2 pkt 11 ww. ustawy, przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz z innych umów o podobnym charakterze, składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

Wyżej wymieniony przepis koreluje z brzmieniem art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dotyczącym źródła przychodu, jakim jest najem, wykluczając z tego katalogu składniki majątku związane z działalnością gospodarczą.

Na tle przedstawionych regulacji prawnych stwierdzić należy, że najem stanowi odrębne od działalności gospodarczej źródło przychodu (art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), choć może także istnieć najem, który prowadzony jest w ramach działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy).

Za decydujące dla kwalifikacji do właściwego źródła przychodu uznać należy to, czy przedmiotem najmu są składniki majątku związane z działalnością gospodarczą, albo wynajem jest przedmiotem takiej działalności. W takich bowiem przypadkach przychody z wynajmowania nieruchomości traktowane są jako przychody ze źródła – pozarolnicza działalność gospodarcza. (...)

Skoro zatem wynajmowany przez Wnioskodawczynię lokal mieszkalny nie jest składnikiem majątku związanym z działalnością gospodarczą oraz najem lokalu mieszkalnego prowadzony przez Wnioskodawczynię nie spełnia znamion działalności gospodarczej, to zgodnie z wolą Wnioskodawczyni przychody uzyskiwane z tego tytułu można zakwalifikować do źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie do treści art. 9a ust. 6 tejże ustawy, dochody osiągane przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6, są opodatkowane na zasadach określonych w ustawie, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemne oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, na zasadach określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: