eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweAmortyzacja ujawnionego środka trwałego

Amortyzacja ujawnionego środka trwałego

2016-02-21 13:10

Amortyzacja ujawnionego środka trwałego

Dokonywanie odpisów amortyzacyjnych od ujawnionych środków trwałych © gzorgz - Fotolia.com

Na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (zwanej dalej ustawą o CIT), odpisów amortyzacyjnych dokonuje się m.in. od ujawnionych środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych nieobjętych dotychczas ewidencją, począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym te środki lub wartości zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (art. 16h ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT).

Przeczytaj także: Amortyzacja środka trwałego podczas trwania jego modernizacji

Mając na uwadze powyższe, zaznaczyć należy, iż składniki majątku, o których mowa w art. 16a-16c ustawy o CIT, wprowadza się do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych zgodnie z art. 9 ust. 1, najpóźniej w miesiącu przekazania ich do używania. Późniejszy termin wprowadzenia uznaje się za ujawnienie środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 4 (art. 16d ust. 2 ustawy o CIT).

Przywołana powyżej regulacja art. 16h ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT przewiduje sytuację, w której mimo posiadania składnika majątku spełniającego kryteria przewidziane dla środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, podatnik nie wprowadza tego składnika majątku do ewidencji. Wskazać należy, iż w przypadku niewprowadzenia przez podatnika określonego środka trwałego bądź wartości niematerialnej i prawnej do ewidencji w miesiącu ich przekazania do używania, odpisów amortyzacyjnych należy dokonywać od miesiąca następującego po miesiącu ich ujawnienia w ewidencji, o czym stanowi wyraźnie art. 16h ust. 1 pkt 4 w zw. z art. 16d ust. 2 oraz ustawy o CIT.

Powyższe potwierdzają organy podatkowe, przykładowo Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 18.12.2014 r., znak IPTPB3/423-326/14-2/GG, oraz Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 17.10.2014 r., znak IPPB5/423-757/14-2/IŚ.

fot. gzorgz - Fotolia.com

Dokonywanie odpisów amortyzacyjnych od ujawnionych środków trwałych

Podatnik, ujawniając środek trwały lub wartość niematerialną i prawną, nie powinien w okresie od przekazania wartości do używania do miesiąca wprowadzenia tejże wartości do ewidencji rozpoznawać kosztów podatkowych – ani w postaci odpisów amortyzacyjnych, ani jako kosztów potrącalnych w dacie poniesienia.


Przykład
Podatnik nie ujawnił środka trwałego w ewidencji w miesiącu, w którym środek ten został przekazany do używania (sierpień 2015 r.), a dopiero w późniejszym terminie (listopad 2015 r.). Mając na uwadze regulacje art. 16h ust. 1 pkt 4 w zw. z art. 16d ust. 2 ustawy o CIT, podatnik powinien dokonywać odpisów amortyzacyjnych od miesiąca następującego po miesiącu ujawnienia środka trwałego w ewidencji, tj. od grudnia 2015 r.


Ponadto należy wskazać, iż w razie ujawnienia środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej podatnik nie ma prawa dokonania korekty odpisów (a tym samym kosztów) przez naliczenie ich za okres od przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania do miesiąca wprowadzenia tego środka lub tej wartości do ewidencji (por. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 16.01.2014 r., znak IPPB3/423-958/13-2/MS1).

W konsekwencji podatnik, ujawniając środek trwały lub wartość niematerialną i prawną, nie powinien w okresie od przekazania wartości do używania do miesiąca wprowadzenia tejże wartości do ewidencji rozpoznawać kosztów podatkowych – ani w postaci odpisów amortyzacyjnych, ani jako kosztów potrącalnych w dacie poniesienia.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: