Ordynacja podatkowa: w 2016 r. korekty deklaracji bez uzasadnienia
2015-11-20 13:45
Korekty deklaracji bez uzasadnienia © czarny_bez - Fotolia.com
Przeczytaj także: Kontrola podatkowa: korekta rozliczeń podatkowych
Deklaracja, która zawiera błędy, winna zostać skorygowana (o ile oczywiście nie przedawniło się jeszcze zobowiązanie podatkowe wynikające z tej deklaracji).Skorygowanie deklaracji następuje tutaj przez złożenie korygującej deklaracji wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty. - takie jest obecnie brzmienie art. 81 §2 Ordynacji podatkowej. Tylko w nielicznych przypadkach uzasadnienie przyczyn korekty jest niewymagane. Jest to jeden z warunków do uznania, iż korekta została złożona prawnie skutecznie.
Znowelizowane przepisy Ordynacji podatkowej wskazują natomiast, że poczynając od 1 stycznia 2016 r. skorygowanie deklaracji będzie następować jedynie poprzez złożenie deklaracji korygującej. Część tycząca się pisemnego uzasadnienia przyczyn korekty, zostanie z przepisów usunięta.
W związku z tą zmianą, odpowiednio musiały zostać dostosowane również inne przepisy, w których o uzasadnieniu przyczyn korekty się mówiło.
Pierwsze z nich, znajdują się także w Ordynacji podatkowej, a odnoszą do wskazanych już wyżej odsetek za zwłokę. Otóż podatnicy w niektórych przypadkach są uprawnieni do stosowania obniżonych odsetek podatkowych w wysokości 75% odsetek podstawowych. Jest tak, gdy złożą oni prawnie skuteczną korektę deklaracji wraz z uzasadnieniem przyczyn korekty i zapłacą w całości, w ciągu 7 dni od dnia złożenia korekty, powstałą zaległość podatkową (skorzystanie z tej preferencji nie jest możliwe, jeżeli korekta jest składana w związku z ingerencją organu podatkowego).
fot. czarny_bez - Fotolia.com
Korekty deklaracji bez uzasadnienia
W przyszłym roku wystarczy natomiast jedynie złożyć korektę deklaracji oraz uregulować zaległą daninę w ciągu 7 dni od złożenia tej korekty.
W roku 2016 ustawodawca istotnie zmodyfikował zasady korzystania z odsetek obniżonych oraz ich wysokość. Wprowadził także podwyższanie standardowych odsetek w niektórych przypadkach. Szerzej o tym pisaliśmy w artykule: Niższe (50%) i karne (150%) odsetki podatkowe w 2016 r.
Kolejna zmiana przepisów w związku z likwidacją obowiązku składania pisemnego uzasadnienia przyczyn korekty, musiała nastąpić w Kodeksie karnym skarbowym.
Otóż art. 16a tejże ustawy wskazuje, że nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe, kto złożył prawnie skuteczną, w rozumieniu przepisów ustawy - Ordynacja podatkowa lub ustawy z dnia 28 września 1991 r. o kontroli skarbowej, korektę deklaracji podatkowej wraz z uzasadnieniem przyczyny korekty i w całości uiścił, niezwłocznie lub w terminie wyznaczonym przez uprawniony organ, należność publicznoprawną uszczuploną lub narażoną na uszczuplenie.
Jak nietrudno się domyślić, również tutaj z początkiem 2016 r. część tycząca się pisemnego uzasadnienia przyczyn korekty zostanie usunięta.
Podstawa prawna: ustawa z dnia 10 września 2015 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 r. poz. 1649).
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)