eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnieniaOtrzymanie nawet 100% zaliczki bez podatku dochodowego

Otrzymanie nawet 100% zaliczki bez podatku dochodowego

2015-10-19 09:32

Otrzymanie nawet 100% zaliczki bez podatku dochodowego

Sprzedaż wysyłkowa © pogonici - Fotolia.com

Otrzymana 100% zaliczka, która nie ma charakteru definitywnego i ostatecznego (w określonych warunkach, w tym przy odstąpieniu od umowy wzajemnej, podlega zwrotowi), nie stanowi przychodu podatkowego - wskazał Minister Finansów w interpretacji indywidualnej z dnia 31.07.2015 r. nr DD6/033/130/MNX/13.

Przeczytaj także: Zapłata z góry: przychód podatkowy w dacie wystawienia faktury?

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?


Spółka z o.o. zajmuje się sprzedażą wysyłkową (przez internet) odzieży, akcesoriów dziecięcych i akcesoriów do użytku domowego. Sprzedaż ta jest realizowana w formie kilkudniowych kampanii przeprowadzanych na stronie internetowej. W trakcie ich trwania klienci składają zamówienia na oferowane towary jak też dokonują wpłaty zaliczki na poczet przyszłej dostawy towarów, która pokrywa 100% ceny.

Spółka jednakże w trakcie trwania kampanii nie posiada towarów. Te kupuje u dostawcy dopiero po zakończeniu kampanii i następnie dostarcza je do klientów w terminie 2-8 tygodni od zawarcia umowy z klientem. Jeżeli zrealizowanie zamówienia nie jest możliwe, wpłacona zaliczka na poczet przyszłych dostaw towarów jest zwracana klientowi. Spółka zadała pytanie, czy otrzymane zaliczki stanowią dla niej przychód podlegający opodatkowaniu CIT-em? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(...) Na podstawie art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U z 2014 r., poz. 851 z późn. zm. – „dalej: updop”), do przychodów nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, a także otrzymanych lub zwróconych pożyczek (kredytów), w tym również uregulowanych w naturze, z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów).

W przytoczonym wyżej przepisie sformułowanie „pobrane wpłaty lub zarachowane należności” odnosi się do pobranych przez podatnika przedpłat i zaliczek na poczet dostaw towarów i usług, których wykonanie jest odroczone w czasie i dopiero po realizacji łączącej strony umowy występuje przychód podlegający opodatkowaniu.

fot. pogonici - Fotolia.com

Sprzedaż wysyłkowa

Otrzymana 100% zaliczka, która nie ma charakteru definitywnego i ostatecznego (w określonych warunkach, w tym przy odstąpieniu od umowy wzajemnej, podlega zwrotowi), nie stanowi przychodu podatkowego.


Z powyższego przepisu wynika ponadto, iż pobrane przez podatnika zaliczki są neutralne podatkowo, jeżeli dotyczą usług, które zostaną wykonane w przyszłych okresach rozliczeniowych. Przemawia za tym także fakt, iż co do zasady przy odstąpieniu od umowy wzajemnej, zaliczki podlegają zwrotowi (art. 494 K.c.) (por. prawomocny wyrok WSA w Gliwicach z dnia 16 lutego 2011 r. sygn. akt I SA/Gl 1147/10).

W związku z powyższym, Wnioskodawca ma prawo w oparciu o przepis art. 12 ust. 4 pkt 1 updop, nie zaliczać do przychodu pobranych zaliczek tytułem przyszłych dostaw.

Biorąc powyższe pod uwagę - w świetle przedstawionego stanu faktycznego, z którego wynika, że Spółka otrzymuje pełną zaliczkę pokrywającą pełną wartość przyszłej dostawy towarów, nie powinna zaliczać otrzymanej wpłaty do przychodów podatkowych.(...)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: