eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnieniaPrezes zarządu nie zapłaci podatku od firmowego samochodu

Prezes zarządu nie zapłaci podatku od firmowego samochodu

2015-08-06 11:30

Prezes zarządu nie zapłaci podatku od firmowego samochodu

Samochód służbowy po pracy © Milles Studio - Fotolia.com

Prezes zarządu może wykorzystywać służbowy samochód do poruszania się pomiędzy miejscem wykonywania pracy a miejsce zamieszkania i nie płacić z tego tytułu podatku dochodowego. Aby jednak tak było przejazdy te nie mogą służyć jego celom osobistym, a firmowym czyli np. polegać na dbałości o powierzony mu samochód -uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 28.07.2015 r. nr IBPB-2-1/4511-94/15/BD.

Przeczytaj także: Garażowanie samochodu u pracownika bez podatku dochodowego

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Prezes zarządu pełni swoją funkcję na podstawie powołania. Jednym z jego podstawowych obowiązków, w związku z udostępnionym mu do zadań służbowych samochodem, jest sprawowanie nad nim pieczy, w tym poprzez bezpieczne parkowanie go w pobliżu miejsca zamieszkania. W tym celu spółka zawarła z prezesem zarządu umowę przechowania samochodu służbowego.

Przedmiotowy samochód nie może być po godzinach pracy parkowany pod siedzibą spółki, gdyż ta nie jest właścicielem parkingu wokół budynku siedziby. Nadto prezes zarządu odpowiada za kontakt z klientami spółki, co wymaga wysokiej mobilności pracy i bycia w gotowości do jej szybkiego podjęcia.

Spółka zadała pytanie, czy w takim przypadku przejazd samochodem służbowym z pracy do domu i z domu do pracy pociąga za sobą po stronie prezesa zarządu powstania przychodu, który byłby opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(...) Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r., poz. 361, ze zm.) – opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 11 ust. 1 ww. ustawy przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3 i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Przepis art. 10 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy stanowi, iż źródłami przychodów są: stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta.
Natomiast zgodnie z pkt 2 powyższego artykułu źródłami przychodów są przychody z działalności wykonywanej osobiście.

fot. Milles Studio - Fotolia.com

Samochód służbowy po pracy

Odpowiednio skonstruowana umowa to podstawa, by nie płacić podatku od dojazdu do pracy służbowym samochodem.


Stosownie do art. 12 ust. 1 ww. ustawy za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Zgodnie z art. 13 ww. ustawy za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się w pkt 7 – przychody otrzymane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Prezes Zarządu, pełniący funkcję na podstawie powołania (uchwały) Zgromadzenia Wspólników (brak stosunku pracy), korzysta z samochodu służbowego w drodze do pracy oraz z pracy do domu.

W tym miejscu wskazać należy, że skoro – jak sam Wnioskodawca wskazał – Prezes Zarządu pełni swoją funkcję na podstawie powołania (uchwały) i brak jest zawartego z Wnioskodawcą stosunku pracy, to ewentualne powstanie przychodu po stronie Prezesa winno być kwalifikowane do źródła, o którym mowa w art. 13 pkt 7 w związku z art. 10 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy a zatem do działalności wykonywanej osobiście a nie jak błędnie twierdzi Wnioskodawca do przychodu ze stosunku pracy, uregulowanego w treści art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Niemniej wskazać należy, iż skutki podatkowe wynikające z korzystania przez Prezesa Zarządu z samochodu służbowego w celu dojazdu z miejsca zamieszkania (garażowania) do miejsca wykonywania swoich obowiązków, należy rozpatrywać w taki sam sposób jak w przypadku pracowników zatrudnionych na podstawie stosunku pracy. Inna jest jedynie kwalifikacja do źródła przychodu, gdyby istotnie przychód taki powstał.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: