Od lipca podatki i opłaty celne na jedno konto bankowe
2015-06-28 07:00
![Od lipca podatki i opłaty celne na jedno konto bankowe [© Torbz - Fotolia.com] Od lipca podatki i opłaty celne na jedno konto bankowe](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/import-towarow/Od-lipca-podatki-i-oplaty-celne-na-jedno-konto-bankowe-158820-200x133crop.jpg)
Od lipca podatki i opłaty celne na jedno konto bankowe © Torbz - Fotolia.com
Przeczytaj także: Import towarów. Jakie zakazy, kontrole i ograniczenia?
Zaplanowana centralizacja rozliczeń finansów Służby Celnej staje się faktem. Aktualnie importer musi robić przelewy na rachunki kilku izb celnych (nawet 16). Wraz z początkiem lipca br. dzięki centralizacji systemu rozliczeń, importer wpłaci środki tylko do jednej izby celnej (dokładniej, będzie robić przelewy na grupę rachunków jednej izby). Izba Celna w Krakowie stanie się jedyną właściwą do wpłacania kwot należnego cła i podatków.Centralizacja ma usprawnić działanie Służby Celnej i ułatwić funkcjonowanie przedsiębiorców kontrolowanych przez Służbę Celną – pozwolić im zaoszczędzić cenny czas, który poświęcają na administracyjne obowiązki, zmniejszyć koszty przelewów oraz ograniczyć możliwość popełniania błędów w rozliczeniach (analogicznie zmniejszyć nieprawidłowości ich obsługi przez urzędników).
Odrębny wzór formularza wpłaty gotówkowej oraz polecenia przelewu
Wprowadzony zostanie też nowy wzór formularza wpłaty gotówkowej oraz polecenia przelewu na rachunek organu celnego, odpowiednio zmodyfikowany i przystosowany do potrzeb organów celnych. Pod względem graficznym czy układu pól odpowiada wzorowi analogicznego formularza i polecenia przelewu wykonywanych na rzecz fiskusa. Formularz będzie obowiązkowy przy wpłatach należności dotyczących importu i będzie obowiązywał obok dotychczasowego wzoru formularza wpłat podatkowych.
fot. Torbz - Fotolia.com
Od lipca podatki i opłaty celne na jedno konto bankowe
1 lipca br. 16 rachunków bankowych szesnastu różnych izb celnych zastąpi jedno konto krakowskiej Izby Celnej, na które importer będzie wpłacał należne cła i podatki.
Zmniejszona liczba dyrektorów-wierzycieli
Od lipca br. skurczy się także liczba wierzycieli ceł, podatków i innych należności pobieranych przez organy celne – z 16. dyrektorów izb celnych do jednego, Dyrektora Izby Celnej w Szczecinie. To od niego będą wpływały ewentualne wezwania do zapłaty, jako wierzyciela wszystkich kwot zawartych w decyzjach, postanowieniach czy mandatach karnych oraz deklaracjach czy zgłoszeniach celnych wydanych i przyjętych przez naczelników urzędów celnych. Dotyczy to również należności z zakresu akcyzy, które wynikają z decyzji dyrektorów urzędów kontroli skarbowej.
Katarzyna Miazek,
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)