Od lipca ulga na złe długi w podatku VAT szerzej stosowana
2015-06-21 10:19
![Od lipca ulga na złe długi w podatku VAT szerzej stosowana [© Marek - Fotolia.com] Od lipca ulga na złe długi w podatku VAT szerzej stosowana](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/ulga-na-zle-dlugi/Od-lipca-ulga-na-zle-dlugi-w-podatku-VAT-szerzej-stosowana-158411-200x133crop.jpg)
Od lipca ulga na złe długi w podatku VAT szerzej stosowana © Marek - Fotolia.com
Przeczytaj także: Ulga na złe długi 2015: dłużnik w upadłości bez korekty podatku VAT
Podstawowa idea ulgi na złe długi to możliwość ponownego rozliczenia VAT-u z faktury, z płatnością której permanentnie zalega nasz kontrahent. Jeśli sprzedawca nie doczeka się uregulowania faktury przez 150 dni, może odzyskać VAT należny, który zapłacił od tej sprzedaży, korygując deklarację „in minus” (podstawę opodatkowania i kwotę podatku należnego) w rozliczeniu za okres, w którym upłynął 150 dniowy termin.Nowość dla wierzycieli
Jeszcze do 30 czerwca br. z ulgi na złe długi nie może skorzystać przedsiębiorca, który jest rodzinnie, majątkowo lub kapitałowo powiązany z dłużnikiem (lub z osobą pełniącą u dłużnika funkcje zarządzające lub kontrolne). Dotyczy to także powiązań z tytułu przysposobienia czy wynikających ze stosunku pracy (art. 89a ust. 7 ustawy o VAT). Wraz z początkiem lipca zakaz stosowania ulgi na złe długi przez kontrahentów powiązanych ze sobą w któryś z powyższych sposobów zostanie uchylony.
fot. Marek - Fotolia.com
Od lipca ulga na złe długi w podatku VAT szerzej stosowana
Od 1 lipca br. VAT z dłużnych faktur rozliczy też wierzyciel powiązany z dłużnikiem rodzinnie czy kapitałowo. Dłużnik z kolei będzie zwolniony z korekty odliczonego z niezapłaconej faktury VAT-u, jeśli będzie w trakcie postępowania upadłościowego lub likwidacji.
Nowość dla dłużników
Zgodnie z zasadą ulgi na złe długi, tak jak wierzyciel może, to dłużnik musi, po tych 150 dniach nieregulowania faktury zakupu, oddać VAT, który odliczył od tego zakupu. Musi to zrobić w rozliczeniu za okres, w którym upłynął 150 dzień od ustalonego terminu płatności. Jednym z warunków skorzystania przez wierzyciela z ulgi jest jednak, aby dłużnik na dzień składania korekty nie był w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji. Analogicznego zapisu w ustawie, dotyczącego nieskładania w takiej sytuacji korekty podatku od towarów i usług przez dłużnika już nie ma.
Lipiec rozwieje powyższą niekorzystną sytuację (na której zyskuje Skarb Państwa). Od lipca br. do ustawy o VAT zostanie bowiem wpisana zasada, że dłużnik nie ma obowiązku korygowania VAT-u odliczonego z niezapłaconej faktury, jeśli w ostatnim dniu miesiąca, w którym upływa 150 dzień od terminu płatności faktury, jest w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji (art. 89b ust. 1b ustawy o VAT, Dz.U. z 2015 r., poz. 605).
Katarzyna Miazek,
![Czy otrzymanie odszkodowania wpływa na ulgę na złe długi? [© artbeauty - Fotolia.com] Czy otrzymanie odszkodowania wpływa na ulgę na złe długi?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/ulga-na-zle-dlugi/Czy-otrzymanie-odszkodowania-wplywa-na-ulge-na-zle-dlugi-179099-150x100crop.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)