eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkoweNa czym polega kontrola krzyżowa z urzędu skarbowego?

Na czym polega kontrola krzyżowa z urzędu skarbowego?

2015-06-02 13:24

Na czym polega kontrola krzyżowa z urzędu skarbowego?

Na czym polega kontrola krzyżowa? ©  apops - Fotolia.com

Prowadząc działalność gospodarczą przedsiębiorca powinien zdawać sobie sprawę z faktu, że jego firma prędzej czy później zostanie sprawdzona przez urząd skarbowy. Może do tego dojść nawet przy okazji kontroli przeprowadzanej… u kontrahenta. Czym jest tzw. kontrola krzyżowa i kiedy istnieje największe prawdopodobieństwo, że do niej dojdzie?

Przeczytaj także: Mniej kontroli podatkowych ale większe zaległości firm

Kontrola krzyżowa – czym jest konkretnie?


Każdego roku kilkadziesiąt tysięcy polskich przedsiębiorców zostaje poddanych kontrolom przeprowadzanym przez urzędy skarbowe. Ich celem jest przede wszystkim stwierdzenie prawidłowości oraz zgodności ze stanem faktycznym posiadanych dokumentów (faktur, rejestrów VAT, zawartych umów). Wielu przedsiębiorców nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, że przy okazji takiej wizytacji urzędnicy nie muszą ograniczać się do sprawdzenia tylko kontrolowanej firmy. Mogą również przeanalizować dokumentację jej kontrahentów.

To właśnie kontrola krzyżowa. Jej istotą jest sprawdzenie czy zapisy w dokumentacji przedsiębiorcy mają odzwierciedlenie w materiałach firm, z którymi współpracuje. Nie dotyczy to jednak wszystkich dokumentów, a jedynie tych związanych z dostawą danego towaru lub usługi. W odróżnieniu od tradycyjnej wizytacji przeprowadzanej przez fiskusa, w trakcie kontroli krzyżowej, sprawdzany kontrahent posiada prawo do korekty deklaracji czy dokumentów rejestrowych, także w momencie jej prowadzenia. To podstawowa różnica w stosunku do standardowej kontroli, w której o korektę dokumentów trzeba zadbać jeszcze przed jej rozpoczęciem.
Są jednak i gorsze wiadomości. Otóż nie istnieje możliwość wcześniejszego przygotowania się do kontroli krzyżowej, jako że inspektorzy nie mają obowiązku wcześniejszej zapowiedzi swojej wizyty. Nie ma też limitu ograniczającego czas trwania takiej kontroli.

Kto jest szczególnie narażony na kontrolę krzyżową?


Inspektorzy typując kontrahentów do kontroli krzyżowej biorą pod uwagę wiele różnorodnych czynników. Niektórzy przedsiębiorcy mogą spodziewać się ich pojawienia zdecydowanie częściej niż inni. Na takie wizytacje szczególnie narażone są firmy, które:
  • działają w tzw. branżach wysokiego ryzyka np. handlują paliwami, złomem, świadczą usługi transportowe, czy budowlane,
  • wystawiają faktury mogące budzić zastrzeżenia (m.in. dokumentujące transakcje, które nie miały miejsca (faktura zerowa), zawierająca nieprawidłową stawkę podatku VAT bądź wystawione przez przedsiębiorcę nie będącego czynnym podatnikiem VAT).

Oczywiście ryzyko wizytacji inspektorów urzędu skarbowego zwiększa się jeszcze bardziej, gdy dana firma działa na obu powyższych zasadach łącznie.

Przepisy w żaden sposób nie ograniczają liczby kontrahentów, którzy mogą zostać sprawdzeni w trakcie jednej kontroli krzyżowej. Konkretna liczba zależy od potrzeb i oceny urzędników. Może się więc zdarzyć, że kontrola krzyżowa zostanie przeprowadzona w jednej firmie, jak i we wszystkich, z którymi współpracuje konkretny przedsiębiorca. Najczęściej sprawdzanych jest kilku (od 3 do 5) kontrahentów. Nie jest to jednak żadna reguła.

fot. apops - Fotolia.com

Na czym polega kontrola krzyżowa?

Istotą kontroli krzyżowej jest sprawdzenie czy zapisy w dokumentacji przedsiębiorcy mają odzwierciedlenie w materiałach firm, z którymi współpracuje.


Najlepsze wyjście to współpraca z kontrolerami


Czynności przeprowadzane przez inspektorów i pracowników urzędu skarbowego w trakcie kontroli krzyżowej skupiają się na dokumentach obrazujących transakcje przeprowadzane z danym kontrahentem. Najczęściej proszą oni o przedstawienie faktur, rejestrów VAT, czy potwierdzeń zapłaty. Może się również zdarzyć, że będą wymagali wyłącznie jednego, konkretnego dokumentu. Z organami podatkowymi najlepiej po prostu współpracować. Sprawne przekazanie dokumentacji pozwoli bowiem na szybsze zakończenie prowadzonych czynności. Opór w przekazaniu dostępu do dokumentów może zasygnalizować inspekcji, że przedsiębiorca zamieszany jest w oszustwo podatkowe.
W ramach kontroli krzyżowej sprawdzana firma zobowiązana jest do udzielania koniecznych wyjaśnień w określonym terminie, umożliwienia wykonywania czynności kontrolnych, jak również dostarczania koniecznych dokumentów.

W wezwaniu skierowanym do przedsiębiorcy urzędnicy precyzują w jaki sposób powinien on dostarczyć wymagane materiały (osobiście, poprzez pełnomocnika, przesyłając pocztą). Powinien się w nim znaleźć także opis sprawy, wykaz dokumentów oraz termin, w jakim należy je złożyć.
Prawa podatnika
Sprawdzany przedsiębiorca ma prawo do:
  • udziału w prowadzonej kontroli,
  • żądania przeprowadzenia dowodu,
  • przedstawienia zastrzeżeń i wyjaśnień do treści protokołu.

Po przeprowadzeniu kontroli krzyżowej urzędnicy sporządzają jej protokół. Poza opisem ustaleń powinien on zawierać ocenę prawną danej sprawy, a także pouczenie w sprawie złożenia zastrzeżeń lub wyjaśnień oraz o prawie do złożenia korekty deklaracji. Urzędnicy mają obowiązek przekazania go kontrahentowi do zapoznania się oraz podpisania.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: