Budowa mieszkania służbowego z odliczeniem podatku VAT?
2015-05-20 12:33
Budowa © Alexander Raths - Fotolia.com
Przeczytaj także: Wniosek o zwrot VAT w budownictwie tylko od zapłaconych faktur VAT
Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?Spółka prowadzi działalność gospodarczą w pełni opodatkowaną VAT-em, do której w 2014 r. nabyła grunt. Zamierza na nim wybudować budynek biurowo-magazynowy z mieszkaniem służbowym, budynek portierni wraz z niezbędnymi instalacjami oraz zjazdem. W budynku biurowo-magazynowym będą się mieścić pomieszczenia biurowe dla kadry zarządzającej i pracowników, specjalistyczne magazyny oraz mieszkanie służbowe.
To ostatnie także będzie służyć prowadzonej działalności. Będą z niego bowiem korzystać pracownicy kontrahentów odwiedzających spółkę w celu czy to przeprowadzenia audytu, szkoleń bądź negocjowania warunków zawieranych umów. Powyższe czynności często trwają kilka dni, zaś spółka jest zobowiązana do zorganizowania zakwaterowania osób z zewnątrz przebywających w siedzibie firmy na czas ich pobytu (do tej pory spółka była zmuszona do korzystania w tym zakresie z usług hoteli położonych blisko jej siedziby).
Nadto z mieszkania będą korzystać także pracownicy spółki w przypadku, gdy towar będzie do niej dostarczany po godzinach pracy lub w porze nocnej, a który w tym czasie musi zostać odebrany.
W związku z powyższym zadano pytanie, czy spółka może w całości odliczyć podatek naliczony z faktur dokumentujących nabycie materiałów budowlanych i usług związanych z budową i wyposażeniem budynku biurowo-magazynowego z mieszkaniem służbowym? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:
„(…) Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tj. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), zwanej dalej ustawą, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy, w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2014 r., kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:
a. nabycia towarów i usług,
b. dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.
fot. Alexander Raths - Fotolia.com
Budowa
Ustawodawca przyznał podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w określonych terminach, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, tj. zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy.
Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest niewątpliwy i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).
Przedstawione wyżej unormowania wykluczają możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku i niepodlegających temu podatkowi.
oprac. : Ministerstwo Finansów
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)