Tylko spłata kredytu bankowego jest celem mieszkaniowym w PIT
2015-04-09 13:42
Pożyczka © whitelook - Fotolia.com
Przeczytaj także: Pieniądze ze sprzedaży działki na wspólne cele mieszkaniowe
Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?Wnioskodawca planuje wraz z żoną sprzedaż mieszkania, a uzyskane z tego tytułu środki zamierzają przeznaczyć na częściową spłatę pożyczki otrzymanej przez małżonka wnioskodawcy (sędzia) od Skarbu Państwa – sądu apelacyjnego. Pożyczka ta została zaciągnięta przed rozpoczęciem budowy domu, w którym obecnie małżonkowie mieszkają. Pożyczka została udzielona małżonkowi jako pomoc finansowa na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych. Mogła ona zostać przeznaczona na ściśle określone cele, wśród których znajduje się m.in. budowa budynku mieszkalnego.
Zbywane mieszkanie zostało nabyte w styczniu 2013 r. w drodze przeniesienia w miejsce wypełnienia w ramach rozliczenia zapłaty. Poprzedni właściciel nabył od wnioskodawcy i jego małżonka ich poprzednie mieszkanie, za które zapłatą było obecne mieszkanie (które małżonkowie zamierzają teraz zbyć) oraz gotówka.
Wnioskodawca zadał pytanie, czy przeznaczenie pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży wskazanego mieszkania na spłatę zaciągniętej pożyczki zwolni je z podatku dochodowego? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:
„(…) Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.) – podlegającym opodatkowaniu źródłem przychodu jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
a. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości (w tym lokalu stanowiącego odrębną nieruchomość),
b. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c. prawa wieczystego użytkowania gruntów
-jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.
fot. whitelook - Fotolia.com
Pożyczka
W świetle powyższego przepisu każda czynność prawna, której przedmiotem jest odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości stanowi źródło przychodów, jeżeli zostanie dokonana w określonym czasie tj. przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie i nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej.
Zatem w przypadku sprzedaży nieruchomości decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych ma ustalenie daty jej nabycia.
Z wniosku wynika, że lokal mieszkalny, który małżonkowie planują sprzedać nabyty został przez nich w 2013 r. Jeżeli zatem sprzedaży ww. nieruchomości małżonkowie dokonają przed upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie (czyli przed 1 stycznia 2019 r.), to dochód ze sprzedaży tej nieruchomości będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Dokonując oceny skutków podatkowych jej zbycia przed upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym miało miejsce nabycie należy stosować przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2009 r. Ustawą z dnia 6 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 209, poz. 1316 ze zm.) zmieniono m.in. zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nowe zasady opodatkowania – zgodnie z art. 14 ustawy zmieniającej – mają zastosowanie do uzyskanych dochodów (poniesionej straty) od 1 stycznia 2009 r.
W myśl art. 30e ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2009 r. – od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.
Stosownie do art. 30e ust. 2 ww. ustawy – podstawą obliczenia podatku jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw.
Zgodnie z zasadą wynikającą z art. 19 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej.
oprac. : Ministerstwo Finansów
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)