eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweFaktura VAT marża na sprzedaż środka trwałego - samochodu?

Faktura VAT marża na sprzedaż środka trwałego - samochodu?

2015-04-02 11:44

Faktura VAT marża na sprzedaż środka trwałego - samochodu?

Sprzedaż samochodu © kalcutta - Fotolia.com

Sprzedaż na zasadach marży jest przewidziana m.in. dla niektórych towarów (używanych) nabytych w odpowiedni sposób i o określonym przeznaczeniu. Wcześniej panował pogląd, zgodnie z którym w ten sposób nie można opodatkować sprzedaży środków trwałych. W 2014 r. jednakże fiskus zmienił w tym zakresie swoje zdanie.

Przeczytaj także: Procedura VAT marża nie zawsze na sprzedaż samochodu osobowego

Zasady opodatkowania marżą znalazły się w art. 120 ustawy o podatku od towarów i usług. Aby ta szczególna procedura, polegająca na tym, iż opodatkowaniu podlega jedynie marża uzyskana na sprzedaży, miała zastosowanie, muszą zostać spełnione określone warunki.
Art. 120
ust. 4
W przypadku podatnika dokonującego dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio przez tego podatnika w ramach prowadzonej działalności, w celu odprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między kwotą sprzedaży a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku.

ust.10.
Przepisy ust. 4 i 5 dotyczą dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków, które podatnik nabył od:
  1. osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, niebędącej podatnikiem, o którym mowa w art. 15, lub niebędącej podatnikiem podatku od wartości dodanej;
  2. podatników, o których mowa w art. 15, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113;
  3. podatników, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana zgodnie z ust. 4 i 5;
  4. podatników podatku od wartości dodanej, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na zasadach odpowiadających regulacjom zawartym w art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113;
  5. podatników podatku od wartości dodanej, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana podatkiem od wartości dodanej na zasadach odpowiadających regulacjom zawartym w ust. 4 i 5, a nabywca posiada dokumenty jednoznacznie potwierdzające nabycie towarów na tych zasadach.

ust. 1 pkt 4. Na potrzeby stosowania niniejszego rozdziału przez towary używane rozumie się ruchome dobra materialne nadające się do dalszego użytku w ich aktualnym stanie lub po naprawie, inne niż określone w pkt 1-3 oraz inne niż metale szlachetne lub kamienie szlachetne (CN 7102, 7103, 7106, 7108, 7110, 7112), (PKWiU 24.41.10.0, 24.41.20.0, ex 24.41.30.0, ex 32.12.11.0, ex 32.12.12.0 i 38.11.58.0).

Tym samym, aby dany towar mógł zostać w procedurze marży sprzedany, musiał być z jednej strony nabyty od odpowiedniego podmiotu jako używany, z drugiej zaś jego zakup musiał być dokonany w celu odprzedaży.
Dodajmy w tym miejscu również, że do końca 2013 r. zwolniona z VAT była sprzedaż towarów używanych przez podatnika (przez co najmniej 6 miesięcy), jeżeli przy ich zakupie co do zasady nie przysługiwało mu prawo do odliczenia podatku naliczonego. Dlatego też w tamtym okresie podatnicy zbytnio nie rozważali możliwości opodatkowania takich towarów marżą, jako że i tak przy sprzedaży VAT tutaj nie występował. Stosowne zwolnienie mieściło się w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT.

Z dniem 01 stycznia 2014 r. wszystko się jednak zmieniło. Ustawodawca wprawdzie pozostawił zwolnienie określone w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, niemniej istotnie ograniczył jego zakres. W uproszczeniu można powiedzieć, że zwolnienie to od 2014 r. nie przysługuje czynnym podatnikom VAT (a dokładniej mówiąc, którzy dany towar wykorzystywali w działalności opodatkowanej).

fot. kalcutta - Fotolia.com

Sprzedaż samochodu

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 28.04.2014 r. nr IPPP2/443-200/14-2/BH, uznał że podatnik może sprzedaż w procedurze marży samochód osobowy kupiony w 2009 r., który już wtedy był używany, a który u podatnika stanowił środek trwały do chwili sprzedaży.


Stąd wzrosło zainteresowanie art. 120 ustawy o VAT regulującym opodatkowanie jedynie marży uzyskanej na sprzedaży, a nie całej ceny sprzedaży. Pojawiło się mianowicie pytanie, czy taki sposób opodatkowania może mieć zastosowanie do zbywanych środków trwałych?

Do pobrania:
Faktura marża

Wcześniej fiskus twierdził że nie, czego przykładem jest chociażby interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 03.06.2013 r. nr IBPP1/443-167/13/MG.
Organ podatkowy uznał, że do stosowania szczególnej procedury opodatkowania marżą uprawnieni są wszyscy podatnicy, którzy dokonują dostawy towarów nabytych w okolicznościach wymienionych w art. 120 ust. 10 ustawy i towary te nie były przez podatnika używane dla celów prowadzonej działalności, a ich zakup dokonywany był w celach handlowych.
Co ciekawe, obecnie interpretacja ta została usunięta z bazy interpretacji znajdującej się na stronie Ministerstwa Finansów (co zdaje się jedynie potwierdzać obecne podejście fiskusa).

Stanowisko organów podatkowych uległo jednak radykalnej zmianie w 2014 r., kiedy to w sposób istotny ustawodawca ograniczył stosowanie zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: