eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweUdzielenie rabatu: wsteczna korekta kosztów nie jest przesądzona?

Udzielenie rabatu: wsteczna korekta kosztów nie jest przesądzona?

2015-03-31 13:23

Udzielenie rabatu: wsteczna korekta kosztów nie jest przesądzona?

Rabat © Nina Maria - Fotolia.com

Korekty kosztów wskutek otrzymanych upustów czy rabatów potransakcyjnych są obecnie rzeczą normalną (podobnie zresztą jak i korekty przychodów). Problematyczne jednakże jest podatkowe rozliczenie takich kosztów, wskutek których poprzez ich zmniejszenie dochodzi do zwiększenia zobowiązania podatkowego należnego fiskusowi z tytułu podatku dochodowego. Organy podatkowe uważają, że korekty takie zawsze należy odnosić do okresu, w którym pierwotnie powstał koszt. Podobnie bardzo często twierdzą sądy administracyjne. Tutaj jednak nie ma pełnej jednomyślności.

Przeczytaj także: Jak rozliczyć bonus pieniężny otrzymany przez firmę?

Przykładem odmiennego podejścia jest wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z zeszłej środy, czyli 25.03.2015 r. sygn. akt II FSK 955/14.

Skarżąca spółka działała w branży budowlanej. W związku z tym zawierała umowy z kontrahentami na zakup określonych towarów w postaci materiałów budowlanych lub usług w celu realizacji projektów budowlanych. W umowach tych bardzo często były postanowienia mówiące, że w przypadku zakupienia określonej ilości towarów (czyli osiągnięcia określonego poziomu obrotu) lub usług, kontrahenci udzielą spółce rabatów potransakcyjnych w stosownej wysokości. Rabat taki jest określany jako świadczenie pieniężne należne spółce, a będące wynikiem obniżenia ceny wszystkich dostaw zrealizowanych w danym roku kalendarzowym. Rabat jest udzielany jednorazowo za cały rok do 15 marca roku następnego, poprzez wystawienie faktury (bądź fatkur) korygującej zmniejszającej cenę wcześniej zakupionych towarów i usług.

Sprawozdanie finansowe spółka sporządza do 15 lutego następnego roku, czyli zazwyczaj przed otrzymaniem faktur korygujących od kontrahentów w zakresie udzielonych rocznych rabatów i upustów. Do końca marca jest ona także zobowiązana złożyć zeznanie podatkowe. Dlatego faktury korygujące otrzymane po dniu 15 lutego są ujmowane na bieżąco w rachunku podatkowym. Spółka wystąpiła z zapytaniem, czy takie postępowanie jest prawidłowe.

fot. Nina Maria - Fotolia.com

Rabat

Korekty kosztów wskutek otrzymanych upustów czy rabatów potransakcyjnych są obecnie rzeczą normalną (podobnie zresztą jak i korekty przychodów). Problematyczne jednakże jest podatkowe rozliczenie takich kosztów.


Organ podatkowy w wydanej interpretacji stwierdził oczywiście że nie, wskazując iż korekty takie winny być każdorazowo odnoszone do tych okresów, w których pierwotnie powstał koszt uzyskania przychodu.
Zdaniem organu faktury korygujące dokumentujące otrzymanie rabatu, odnoszące się do kosztów bezpośrednio związanych z uzyskiwanymi przychodami danego roku podatkowego, otrzymane po dniu sporządzenia sprawozdania finansowego lub złożenia zeznania podatkowego za ten rok, powinny być ujmowane przez Skarżącą w roku podatkowym rozpoznania kosztu bezpośredniego (pierwotnego), ponieważ późniejsze wystawienie faktury korygującej nie określa nowego zdarzenia gospodarczego (i tym samym nie generuje nowych kosztów), tylko zmienia już zaistniałe zdarzenie.
W konsekwencji skarżąca winna dokonać korekty kosztów uzyskania przychodu za poprzednie okresy rozliczeniowe.

Sprawa trafiła ostatecznie do sądu, który w obydwu instancjach przyznał rację skarżącej. Najpierw wypowiedział się WSA w Warszawie w wyroku z dnia 05.12.2013 r. sygn. akt III SA/Wa 1454/13.
Skład orzekający przyznał, że uzyskanie przez spółkę świadczenia pieniężnego od kontrahenta z tytułu przyznania przez tegoż kontrahenta upustu od zakupów dokonanych w poprzednim roku podatkowym, należy uwzględnić w rozliczeniu podatkowym za rok, w którym przyznano upust tj. za rok następujący po roku, w którym dokonano zakupów objętych następnie upustem.

W wyroku tym sąd nie skupił się jednak na przepisach regulujących powstawanie kosztów uzyskania przychodu, a przychodów podatkowych i to na podstawie ich analizy doszedł do takich wniosków.
Rację przyznał mu NSA w wyroku z dnia 25.03.2015 r. sygn. akt II FSK 955/14 (wskazując jednakże, że owe rabaty i upusty to nie przychody), oddalając skargę Ministra Finansów (na dzień publikacji artykułu nie zostało jeszcze sporządzone pisemne uzasadnienie do tego wyroku).

Ponownie pojawia się zatem szansa, że wsteczna korekta kosztów nie zawsze jest konieczna. Niestety na jednomyślność w tej materii raczej nie ma co liczyć, chociaż powyższe rozstrzygnięcia nie są osamotnione.
WSA w Gdańsku w wyroku z dnia 19.02.2014 r. sygn. akt I SA/Gd 1686/13 wskazał, że „(…) nie istnieje żadne uzasadnienie prawne, dla którego korekta przychodów wykazanych prawidłowo w danym okresie rozliczeniowym miałaby wpływać z mocą wsteczną na ten okres z powodu zdarzeń, które zaistniały dopiero po jego upływie. Przyjęcie koncepcji organu skutkowałoby obowiązkiem naliczenia i uiszczenia przez podatników odsetek należnych z tytułu ewentualnego zaniżenia zobowiązania podatkowego (w razie wystąpienia okoliczności, które ex post zwiększają przychód), co zasadniczo kłóciłoby się z zasadą, że odsetki obciążać mogą podatnika tylko z powodów zawinionych przez niego.

(…) noty odnoszące się do kosztów bezpośrednich danego roku podatkowego otrzymane po dniu sporządzenia sprawozdania finansowego powinny być rozpoznawane w roku podatkowym następującym po roku, za który sporządzane było sprawozdanie finansowe lub składane zeznanie.(…)”


WSA w Warszawie w wyroku z dnia 27.03.2013 r. sygn. akt III SA/Wa 2715/12 wskazał zaś, że „(…) w przypadku korygowania przez Spółkę faktur (przychodowych) z przyczyn, które zaistniały dopiero po wystawieniu faktury pierwotnej, korekta ta powinna być uwzględniona na bieżąco, tj. w roku podatkowym, w którym wystawiono fakturę korygującą z powodu – przykładowo - rabatu potransakcyjnego udzielonego w kolejnym roku podatkowym. Ponadto Sąd uznał za prawidłowe stanowisko Skarżącej, iż także na bieżąco należy ujmować otrzymanie faktury (kosztowej) korygującej powodującej zmianę pośrednich kosztów uzyskania przychodu, tj. należy ją ujmować na ten dzień, na który w księgach rachunkowych koszt został zaksięgowany.(…)”

Niestety wskazane wyżej rozstrzygnięcia WSA nie są prawomocne, zaś sądy wydały cały szereg wyroków prezentujących odmienny pogląd. Trudno w związku z tym przewidzieć, jakie stanowisko zapadnie w konkretnej sprawie. Niekiedy jednak warto wejść tutaj w spór z fiskusem, gdyż przytoczone orzeczenia wskazują, że nie zawsze ma on rację.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

  • Ulga za złe długi

    Dzień dobry, Prowadzę działalność na zasadzie samozatrudnienia, nie jestem vatowcem. Firma, której wystawiałem faktury, 30.12.2021 ...

  • Faktura VAT

    Witam, wystawiliśmy faktury z datą wystawienia i sprzedaży w dniu 31.12.2013 r. z błędnym numerem faktury. Czy powinnam wystawić faktury ...

  • Więcej porad znajdziesz w dziale Porady WIĘCEJ

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: