Działalność artystyczna jako gospodarcza w podatku dochodowym
2015-03-30 13:19
Artyści zakładają firmy © milanmarkovic78 - Fotolia.com
Przeczytaj także: Wynajem nieruchomości w podatku dochodowym i VAT
Niejednogłośne postanowienia organów podatkowych
Przez ostatnie lata sposób rozliczania praw autorskich miał dla twórców charakter, co najmniej problematyczny. Organy podatkowe wydając bowiem indywidualne interpretacje podatkowe czy postanowienia często nie zgadzały się ze sobą.
Jako, że różne postanowienia pojawiały się w tym samym czasie, trudno było rozeznać się, co do właściwego sposobu postępowania. Atmosferę niepewności i zamieszania potęgowały media, które co kilka miesięcy informowały o kolejnej zmianie podejścia fiskusa do rozliczania przychodów z autorskich prawa majątkowych.
Jeśli akurat pojawiła się interpretacja, że artysta nie może rozliczać tantiem w ramach działalności gospodarczej, wskazywały, że twórcy mają obowiązek skorygowania deklaracji, w których takie przychody zaliczają do firmy. W przypadku, gdy po kilku tygodniach inny organ podatkowy wydał odmienną interpretację, zmieniało się również podejście mediów.
fot. milanmarkovic78 - Fotolia.com
Artyści zakładają firmy
Problemy z podziałem przychodów i kwalifikacją kosztów podatkowych mieli przede wszystkim twórcy uzyskujący część przychodów o charakterze twórczym, a część o innym.
Przepisy wymagają założenia przez artystę firmy
Dziś takich dylematów właściwie już nie ma. Praktyki organów podatkowych ukróciło w ubiegłym roku Ministerstwo Finansów. W opinii resortu przychody z majątkowych praw autorskich należy rozliczać w działalności gospodarczej.
Aktualnie więc artysta, który chce rozliczać choćby tantiemy wypłacane przez organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi takie jak ZAiKS, zobligowany jest zarejestrować firmę. Może więc rozliczać się według skali podatkowej 18% lub 32% bądź też płacić podatek liniowy w wysokości 19%.
Rozliczanie kosztów – spory wachlarz możliwości
Warto wspomnieć o sporej zalecie prowadzenia firmy, czyli możliwości rozliczenia w kosztach wydatków związanych z działalnością artystyczną. Tak jak inni przedsiębiorcy, artyści mają tu całkiem spory wachlarz opcji obniżenia podatku do zapłaty. Mogą „wrzucić” w koszty wydatki na m.in. samochód, zakup telefonu, czy laptop.
Za koszty uzyskania przychodów mogą być również uznane bardziej specyficzne wydatki, charakterystyczne dla branży artystycznej. Odnosi się to przede wszystkim do:
- zakupu strojów artystycznych,
- korzystania z usług fryzjerskich i kosmetycznych (związanych np. z występem scenicznym lub rolą w teatrze),
- nabycia kosmetyków niezbędnych do wykonania danej roli,
- zakupu elementów scenografii (np. dekoracji, rekwizytów).
Wśród wydatków możliwych do rozliczenia nie znajdują się już te związane przykładowo z uczęszczaniem na basen czy siłownię. Organy podatkowe uznają, że mają one charakter osobisty i nie można ich ściśle powiązać z prowadzoną działalnością gospodarczą.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)