eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweSprzedaż rzeczy ruchomych (np. samochodu) w rozliczeniu PIT 2014

Sprzedaż rzeczy ruchomych (np. samochodu) w rozliczeniu PIT 2014

2015-02-16 11:59

Sprzedaż rzeczy ruchomych (np. samochodu) w rozliczeniu PIT 2014

Sprzedaż auta © WavebreakmediaMicro - Fotolia.com

Samochód, motocykl, motorower czy quad, to przykłady ruchomych składników majątku, które niekiedy często zmieniamy. Nie każda taka inwestycja okazuje się być trafioną, a co za tym idzie, tak zakupione rzeczy mogą zaraz zostać sprzedane. W takim przypadku trzeba liczyć się jednak z tym, że sprzedaż może być opodatkowana podatkiem dochodowym.

Przeczytaj także: Kiedy sprzedaż samochodu osobowego w spadku bez podatku?

Rozpatrzmy następującą sytuację: 10 marca 2014 r. podatnik kupił używany samochód osobowy. Ten nie spełnił jednak jego oczekiwań, w związku z czym został sprzedany. Podatnik wiedział, że sprzedaż przed upływem pół roku wiąże się z koniecznością rozliczenia z tego tytułu podatku dochodowego. Dlatego też ze sprzedażą poczekał do 25 września 2014 r. Wydaje się, że 6 miesięcy od zakupu bezspornie tutaj minęło, czy zatem faktycznie nie trzeba będzie takiej sprzedaży wykazać w PIT rocznym?

Na wstępie zaznaczmy, że przedmiotem sprzedaży nie musi być koniecznie pojazd. Tyczy się to także urządzeń elektronicznych (komputery, telewizory, tablety), AGD, rowerów, mebli jak i wszelkich innych ruchomości posiadanych przez podatników. Niemniej z uwagi na to, że takowe nigdzie nie są w jakiś sposób ewidencjonowane, z reguły mało kto decyduje się na rozliczenie z ich sprzedaży z fiskusem w rocznym PIT. Ze środkami transportu jest inaczej – te bowiem są rejestrowane, a co za tym idzie, organy podatkowe mogą się dowiedzieć kto i kiedy jaki środek transportu kupił czy też zbył.

fot. WavebreakmediaMicro - Fotolia.com

Sprzedaż auta

To, że powstało źródło przychodu w podatku dochodowym z tytułu sprzedaży samochodu nie oznacza automatycznie, że trzeba będzie od tej czynności zapłacić podatek.


Wracając jednak do przedstawionego wyżej problemu trzeba niestety stwierdzić, że nasz podatnik ze wskazanej transakcji rozliczyć z urzędem skarbowym będzie się musiał (czego nie należy jednak utożsamiać z wystąpieniem podatku). Dlaczego? – zgodnie bowiem z obowiązującymi przepisami półroczny okres posiadania rzeczy nie został spełniony.
Otóż zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odpłatne zbycie, mówiąc w uproszczeniu rzeczy ruchomych, generuje źródło przychodu w tym podatku, jeżeli nastąpi przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie. Termin ten stosuje się także w przypadku zamiany rzeczy.

Aby zatem podatnik z naszego przykładu nie musiał się rozliczać ze sprzedaży wskazanego samochodu, ta musiałaby nastąpić najwcześniej w miesiącu październiku 2014 r.
Niemniej to, że powstało źródło przychodu w podatku dochodowym z tytułu sprzedaży samochodu nie oznacza automatycznie, że trzeba będzie od tej czynności zapłacić podatek.

Opodatkowany jest tutaj bowiem dochód uzyskany na sprzedaży, a więc przychód pomniejszony o koszty jego uzyskania (czyli m.in. cenę zakupu i towarzyszące mu opłaty). Nadto ewentualny dochód pomniejszy także wartość poniesionych na daną rzecz nakładów w czasie jej posiadania.
Art. 24 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych
Dochodem z odpłatnego zbycia rzeczy określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d, jeżeli przychód z odpłatnego zbycia nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej, jest różnica pomiędzy przychodem uzyskanym z odpłatnego zbycia rzeczy a kosztem ich nabycia, zmniejszona o wartość nakładów poczynionych w czasie posiadania rzeczy.

Sprzedaż wskazanego samochodu jest opodatkowana skalą podatkową. To z kolei oznacza, że podlega wykazaniu w zeznaniu podatkowym, razem z innymi dochodami opodatkowanymi w ten sposób. Właściwym jest tutaj formularz PIT-36 w części dotyczącej innych źródeł (część D1, pole 81 i następne bądź część D2, pole 128 i następne). Transakcję sprzedaży należy wykazać w tym zeznaniu bez względu na to, czy przyniosła ona dochód czy stratę.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: