Zeznanie podatkowe gdy brak PIT-11 od pracodawcy i tak obowiązkowe
2015-01-15 13:19
Co robić w razie nieotrzymania w terminie gotowego formularza PIT? © whitelook - Fotolia.com
Przeczytaj także: Wybór właściwego formularza do rozliczenia podatkowego za 2014 r.
Czas rozliczeń
Podatnicy rozliczający się sami, robią to najczęściej przy użyciu formularza PIT-11. Znajdują się na nim informacje o np. uzyskanych dochodach, zaliczkach na podatek czy choćby składkach ubezpieczeniowych. Do 28 lutego płatnik podatku ma obowiązek dostarczenia wspomnianego formularza – po jednej kopii do pracownika i urzędu skarbowego. PIT otrzymać powinni wszyscy pracownicy, bez względu na rodzaj umowy, na podstawie której są zatrudnieni. Jeśli nie otrzymają go na czas, mogą mieć kłopoty.
Do pobrania
Deklaracja PIT-11
Sytuacja podbramkowa
Co robić w razie nieotrzymania w terminie gotowego formularza PIT? Specjaliści informują, że najlepiej zacząć polubownie, od pisemnego upomnienia o wystawienie dokumentu. Jeżeli takie działanie nie przyniesie skutku, wówczas należy złożyć ponaglenie. Każdy z wysłanych przez „poszkodowanego” dokumentów może stanowić na jego korzyść w rozstrzyganiu winy. Jeżeli takie działania nie przynoszą skutku, pozostaje zawiadomienie urzędu skarbowego o zaistniałym problemie. Jeżeli pracodawca znajdzie się w takiej sytuacji, grożą mu konsekwencje karne. Te z kolei są uzależnione od ustaleń odpowiednich organów – w tym przypadku urzędu skarbowego lub urzędu kontroli skarbowej. Co grozi zapominalskiemu płatnikowi? W zależności od decyzji podjętej przez urząd, może zostać ukarany za nieterminowe złożenie deklaracji lub niedotrzymanie obowiązku dostarczenia deklaracji do podatnika i urzędu.
fot. whitelook - Fotolia.com
Co robić w razie nieotrzymania w terminie gotowego formularza PIT?
Nieterminowe złożenie deklaracji – w przypadku takiego orzeczenia, płatnikowi grozi kara finansowa w przedziale: najmniej – 1/10 wysokości minimalnego wynagrodzenia, najwięcej – jego dwudziestokrotność.
Niedostarczenie deklaracji – wyjaśnia to art. 80 ust. 2 Kodeksu karnego skarbowego. W przeciwieństwie do wcześniejszej sytuacji, która stanowi wykroczenie skarbowe, tutaj mamy do czynienia z przestępstwem skarbowym. Wiąże się to oczywiście z większą karą, która oscyluje między 560 a 16 128 000 zł.
Jak się rozliczyć?
PIT-u nie ma, a zeznanie podatkowe trzeba złożyć, co wtedy? Cała procedura zgromadzenia dokumentacji podatkowej spada na podatnika. To on musi ustalić wysokość dochodów jak też pobranych składek i rozliczyć swój podatek. Przyda się więc wszystko to, co świadczy o otrzymywanym wynagrodzeniu, opłatach składek ZUS etc. Jeżeli zebranie odpowiedniej dokumentacji nie jest możliwe, wówczas należy oszacować wysokość dochodu oraz opłaconych składek. Do kopii dokumentacji poświadczającej wezwania o wydanie PIT-a, należy również dołączyć oświadczenie wyjaśniające powód niedostarczenia deklaracji. Przy niewłaściwym oszacowaniu podatku, fiskus dokona odpowiedniej korekty i powiadomi o niedopłacie lub nadpłacie. Nie nałoży natomiast kary. Jeśli PIT zostanie przekazany przez pracodawcę po złożeniu deklaracji podatkowej, należy dokonać jej korekty, a także uregulować niedopłatę i odsetki.
Sytuacja wygląda inaczej, jeśli podatnik, który nie otrzymał PIT-11, nie rozliczy się w terminie. Wówczas skarbówka może nałożyć na niego karę za świadome niezłożenie w terminie zeznania podatkowego.
oprac. : ifirma.pl / Mała księgowość internetowa ifirma.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (1)